Šta čitate ovih dana, preporučite knjigu

Jeste dobra knjiga ali bol kroz odrastanje je samo subjektivan... ne možeš kroz život u tuđoj koži - prema tuđim iskustvima.... samo kroz svoja... pozzzz.
 
Ne tražim da mi neko nešto objašnjava ili pokazuje. Dovoljno je da ono šta želi da kaže učini to prostijim riječima ako postoje za to. Kada čitam, vrlo rijetko stručnu literaturu obično iz područja psihologije, onda razumijem potrebu za tim izrazima. U knjigama koje su namjenjene ljudima koji nisu iz tog područja takav način pisanja me više podsjeća da se čovjek hvali kako iskusno barata riječima koje se rijetko upotrebljavaju u normalnom razgovoru. To je ono što me odvraća od tih autora. Za riječi koje ne razumijem postoji riječnik stranih riječi ali ako autor u tom pretjeruje nije to za mene.
Jasno drug. Isto je kod mene
Ako negdje procitras neku od ovih knjiga
volio bih da cujem tvoje misljenje.
pozz
 
Trenutno citam, "Put kojim se redje ide" Morgan Skot Pek, dobio od drugara, dobra knjiga... preporuka!::svaka cast::
Dobra knjiga. Ima i nastavak ili druga knjiga: Dalje putem kojim se rjeđe ide. Prvu sam čitao a druga je na rasporedu za ovu zimu.
Vuxsd.
Patnja je uvijek subjektivna. Ovakve knjige nam pomažu da shvatimo kako nastaje i kako da je se oslobodimo. Ne slijediti opisan put, jer bi to bilo samo zamjeniti jedan način življenja drugim načinom, već iskoristiti ta iskustva da shvatimo zašto mi patimo. Preduboko smo zaglibili dabi se mogli osloboditi patnje ali je možemo ublažiti.
Ne generalno i ne uvijek ali ljudi koji se bave ovim temema nakon određenog vremena osjetno primjećuju razliku u pojavljivanju,trajanju i intezitetu patnje koja nas zadesi.
Možda bi mogli otvoriti novu temu o ovim pitanjima ali ne vjerujem da ima više zainteresovanih pa možemo i ovako malo izmjeniti iskustva.
 
Počeo sam čitati knjigu Sloboda. Pisac Osho.
Prvi utisak : opasan i za sebe i društvo.
Opasan za društvo jer ima dobre argumente kojima ukazuje da ovakvo društvo ne valja i zagovara njegovu promjenu. Počinje od porodice kao stuba društva.
Opasan za sebe jer kad se dirne u društvo čuvari istog su nemilosrdni u zaštiti ne društva kao takvog već svoje moći i položaja u društvu. Još je malo ljudi koji mogu da shvate, koji uopšte žele o tom da razmišljaju, način kako je on to zamislio. Većina je spremna da usvoji neko učenje na svoj način a onda izađe na čistinu da diže prašinu. Takve društvo razapne sa užitkom za primjer drugima.
 
Na preporuku druga uzeo sam knjigu Umiranje Jugoslavije od Sinise Korice
u izdanju Prometeja Novi Sad.

Čitao sam vise knjiga od istog autora. Bavi se ekonomsko drustvenim problemima koja su aktuelna.

Kod njega me odusevljava kako na razumljivo i jasno pise o krupnim i slozenim problemoma sadasnjica.

Ova knjiga raspadu Jugoslavije odnosno objasnjava zasto je socijalizam i zasto je Jugoslavija morala da sidje sa istorijske scene.
A drugi deo knjige govori sta Srbiji treba sada i kako iz kaljuge u koju je zapala moze da izadje.

U svakom slucaju mnogo teza i stavova koja su za polemiku.

Po meni aktuelno i razumljivo ali nista manje dubiozno i flazi do suštinnskih razloga.
Sbakako za one koji vole i ekonomska i politicka pitanje, imaju preporuku za citanje.
 
"Skinuo" par naučnofantastničnih "elektronskih" knjiga sa Interneta....
I zabavljam se uz "Potraga Zmajeva" od Anne McCaffrey....
Dobio sam u Osnovnoj Školi na kraju godine (kao "odlikaš" :osmeh:) I deo, naziva "Let Zmajeva", i obožavao sam tu knjigu, (kao "klinac") i naletih slučajno na nastavak....::super::
Ima i III deo trilogije "Beli Zmaj".....
Pročitaćemo!!!:cao:
 
Priveo sam kraju čitanje knjige Sloboda.
Za one koji vole promjene u načinu življenja je dobra. Malo je previše radikalna za današnje vrijeme i nije čudno da su ga protjerali ili mu nisu dozvolili ulazak u 20 tak zemalja. Ako je čovjek čita kao priču kako može da se živi, a takvih nas je najviše, onda je u redu. Ako počne samo usvajati te stavove bez razvoja svijesti, imaće velike probleme.
 
Pisac je OSHO. Pisao sam o tom kad sam počeo čitati pa zato nisam naveo. Na internetu sam našao puno ime koje je malo komplikovano za zapamtiti a i puno informacija o njemu. Umro je a sljedbenici su osnovali neki centar, što mi se ne dopada jer odmah pomislim na neki kult ili u nešto blažoj varijanti da se okoriste njegovim imenom i radom.
 
Onda mi je promaklo, hvala na odgovoru...
Mislim da ću da je zaobiđem, sada kad si pobliže opisao, ipak će biti da je to neka "viša filozofija" barem za mene personalno...
Još mi fali da lupam glavu šta je autor hteo da kaže...
Držim se "lakog štiva", "lako svarljivog", za sad....
 
Poslije OSHO-a sam počeo čitati DALJE PUTEM KOJIM SE RJEĐE IDE od SKOT PEK, ali me nešto vuklo da se vratim OSHOu. Malo sam tražio na internetu i našao neke njegove knjige u digitalnom formatu. Kažu da nisu njegove jer on nije pisao knjige ali je držao predavanja pa su ta predavanja pretočena u knjige. Pri kraju sam čitanja KNJIGA TAJNI 2. Sad sam zapazio ovaj broj 2. Znači moram tražiti i 1. Ovo je knjiga o tehnikama za postizanje svjesnosti o sebi. Ako nekog interesuje to područje neka obavezno pročita a ako pri pomenu na svjesnost vidi samo prevarante pred očima, kojih u svakom poslu ima a posebno u ne materijalnom području, onda neka je zaobiđe u širokom luku. Ne zato što knjiga ne valja već da ne izgubi vrijeme na nešto što će ga kasnije samo nervirati.
 
Našao sam i pročitao KNJIGU TAJNI 1. Osim nje i neke djelove koji su svrstani u druge knjige kao što je KNJIGA O EGU koju trenutno čitam. Sve tehnike navedene u tim knjigama se svode samo na jedno: isključiti um. Ne trajno, već ga koristiti po potrebi. Drugačije rečeno: pronaći prekidač i po potrebi uključi - isključi. Nije to loše jer nam um zarađuje za život a srce donosi radost. Problem je što um ne dozvoljava srcu da se raduje ako mu to on ne dopusti. Zato je dobro pronaći taj prekidač da ga isključim bar kad sam sit, pa da se radujem kao dijete.
 
Kolega bez uvrede samo da ti skrenem pažnju da te knjige nisu dobre i da će te odvući na drugu stranu ,te tehnike su đavolja rabota ,za početak pročitaj "Kakve su ti misli takav ti je život" odlična knjiga koja na jednostavan način kazuje kako treba da živimo i na koji način odgovorimo vremenu i njegovim prilikama.:ppozdrav:
 
Trenutno pišem kratke priče pa nemam vremena da čitam. Inače sam tokom studiranja u Tuzli bio čitalac godine u Univerzitetskoj biblioteci tri godine zaredom tako da možete da zaključite koliko sam čitao dok sam imap više vremena.
 
Radoslave
Ja sam pročitao iskrenost a ne uvredu. Interesuje me zašto misliš da je to đavolja rabota? Možda imaš neke dobre argumente koje bi valjalo uzeti u razmatranje. Znam da je tanka granica između genija i ludaka. Nemam namjeru da postanem ni jedan od njih ali volim da čitam i o tim stvarima jer otvaraju jedan novi pogled za život u kojem je manje patnje. Mene interesuje radost u življenju. Sadašnji način življenja ne donosi radost. Ni jedna religija ne donosi radost. Donose propise ali ne i radost. Ne donose to ni istočnjačke religije. To me ne zanima. Neko to obećava kao oni što gledaju u sunce i mogu živjeti bez hrane. Ni to me ne interesuje. Kad im pogledam u oči nevidim radost već nešto što kaže; oprezno sa ovim tipom. U ovoj temi je naglasak na knjige koje čitamo a bilo bi dobro da kažemo nešto više o onome što piše u knjizi jer kakva korist od naslova knjige i što neko kaže da je dobra.
Zombie
Znam da ima ljudi na ovom forumu koji vole čitati. Ovo da vole znači i da su nekad čitali . To se vidi po komunikaciji sa drugim članovima foruma. Ima ona izreka koja kaže da se sa čovjekom koji ništa nije pročitao i nigdje nije putovao nema o čemu razgovarati. Ni ja ne čitam redovno. Uglavnom preko zime.
Koja je tema tih priča koje pišeš?
I sam sam napisao jednu knjigu prije dvije godine. Nikako da je objavim. Nisu u pitanju financije. Prvo sam je ostavio da odleži pa je ponovo pročitao a u međuvremenu dao i drugima da čitaju. Svi me nagovaraju da štampam a znam da poslije idu poslovi koji me baš ne raduju pa otežem.
 
Moje priče su sve objavljene na jednoj grupi na Facebook. Pišem ih na engleskom zbog tematike, na našem jezičkom području nema čitalaca za to.
 
Ove hladne dane sam iskoristio da dovršim čitanje knjige, Dalje putem kojim se rjeđe ide.
Više mi se sviđa ona prva; Put kojim se rjeđe ide. Ima i u ovoj korisnih informacija za ljude koji teže duhovnosti ali mi nekako više vuče na autobiografiju. Pogotovo druga polovina knjige. Osim toga dosta naginje religiji što je neizbježno u duhovnosti, ali sam očekivao nešto malo drugačiji pristup. Kad saberem sve utiske za mene je to knjiga koju je vrijedilo pročitati.
 
Nazad
Vrh