Šljiva

Moja kombinacija za ovo prskanje (plod veličina lešnika):
Merpan
Kozak
Pehar
Vodotopivo djubrivo 20:20:20

Dobra kombinacija, uz mali komentar kozak je kontaktni i ima karnecu 15 dana i obicno se koristi kao zadnje prskanje sa fungicidima za skladistene bolesti.

Umesto njega u ovoj fazi mozda je bolji nurell d ili nesto sto deluje i na vasi i crve tipa konfidor, bifnrtin i sl ako ga ima.
 
Dobra kombinacija, uz mali komentar kozak je kontaktni i ima karnecu 15 dana i obicno se koristi kao zadnje prskanje sa fungicidima za skladistene bolesti.

Umesto njega u ovoj fazi mozda je bolji nurell d ili nesto sto deluje i na vasi i crve tipa konfidor, bifnrtin i sl ako ga ima.
Iskreno nisam ni gledao karakteristike Kozaka sem da je kontaktni. Kao i za sve mi kombinaciju prave ljudi iz apoteke sa kojima saradjujem baš dugo, voćnjaci su mi bez bolesti i štetočina, tako da i nisam obraćao pažnju ko za vinograd .
 
Ne smeta ni kozak , ovo je samo mali komentar i opis prakse koju primenjujem a sto sam uspostavio na osnovu preporuka savetodavne sluzbe. Ranije sam u ovo doba primenjivao Tonus ali mislim da je on slabiji od benfetrina i confidora.
 
Pozdrav, imam pitanje u vezi trave u vocnjaku. Vocnjak je sadjen ove godine i do sada je frezovan i podrivan jednom pre 3 nedelje. Za te 3 nedelje trava je opet pocela jako da raste. Da li ce morati na nekih mesec do mesec ipo dana da se frezuje ili savet koji sam dobio u selu je da ih isprskam od trave? Ja licno nisam za prskanje mladih vocki od trave ali ne znam kako bi drugacije mogao da se resim trave. Frezovanje nije problem u slucaju freze pipalice medjutim sve se radi rucnom frezom pa zbog toga i pitam da li postoji drugih opcija. Licno sam za frezovanje izmedju vocni a da izmedju redova bude trava, ali cuo sam da vocnjak ne treba zalivaditi prve 2 godine. Neko misljenje i savet ?
 
Herbicid ostavi za 3-4 godinu
Bio do vocnjaka ovaj vikend trava je u jednom delu njive preko vocki. Vocke fenomenalno krenule i idu ali najverovatnije krecem medju redno da zalivadjujem bar 2-3 meseca pre novog frezovanja i podrivanja. Medju sljivama frezovanje sledi. Medjutim mene brine drugi problem. Na listovima svetlo zelene tacke, prskao sam fungicidom sad pa planiram jos jednom insekticidom jer jos uvek ima simptoma lisnih vasi. Da li zna neko sta bi moglo to da bude i da li je ozbiljno ?
 
Bio do vocnjaka ovaj vikend trava je u jednom delu njive preko vocki. Vocke fenomenalno krenule i idu ali najverovatnije krecem medju redno da zalivadjujem bar 2-3 meseca pre novog frezovanja i podrivanja. Medju sljivama frezovanje sledi. Medjutim mene brine drugi problem. Na listovima svetlo zelene tacke, prskao sam fungicidom sad pa planiram jos jednom insekticidom jer jos uvek ima simptoma lisnih vasi. Da li zna neko sta bi moglo to da bude i da li je ozbiljno ?
Zdravo. Daj slike da vidimo kako izgleda.
 
Pozdrav, imam pitanje u vezi trave u vocnjaku. Vocnjak je sadjen ove godine i do sada je frezovan i podrivan jednom pre 3 nedelje. Za te 3 nedelje trava je opet pocela jako da raste. Da li ce morati na nekih mesec do mesec ipo dana da se frezuje ili savet koji sam dobio u selu je da ih isprskam od trave? Ja licno nisam za prskanje mladih vocki od trave ali ne znam kako bi drugacije mogao da se resim trave. Frezovanje nije problem u slucaju freze pipalice medjutim sve se radi rucnom frezom pa zbog toga i pitam da li postoji drugih opcija. Licno sam za frezovanje izmedju vocni a da izmedju redova bude trava, ali cuo sam da vocnjak ne treba zalivaditi prve 2 godine. Neko misljenje i savet ?
Ne koristi herbicid. Do 2 godinu idi sa frezom ili kultivatore. U 3 godinu slobodno napravi livadu i strizi travu sa mulcericom. Moje iskustvo je odlicno. Pozz
 
Meni su se zadnjih godina pojavljivale u drugoj polovini maja vasi i to bas jaki napadi. Po pravilu protiv smotavaca za sljivu ja prskam 30 dana od precveravanja tj prskanja za osu.
Slivin Smotavac napada u dva navrata. Prvi je oko kraja mesec Juna, a drugi opasniji je kad plod pocne da menja boju. Ja koristim do sada Nurele ili sve sto je sa istom aktivnom materijom. Ne sme da ima nijedam smotavac u sljivu, a i nema. :);)
 
Šta raditi sa ovom sadnicom? Ima tri letorasta na pola metra i samo jedan na vrhu na oko 110 cm (nije bilo pupoljaka između). Da ostavim sve kako jeste, da skinem donje (sada ili dogodine?), da prekratim na pola metra do najvišeg donjeg letorasta? Ako ostane samo gornji letorast, biće visoko granjanje.
2bef595a5c83f1226f0ce799fa0fb5fe.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
Imas dole. A ovo sto je gore seci slobodno. To sto je dole je sasvim dovoljno.
 
Slivin Smotavac napada u dva navrata. Prvi je oko kraja mesec Juna, a drugi opasniji je kad plod pocne da menja boju. Ja koristim do sada Nurele ili sve sto je sa istom aktivnom materijom. Ne sme da ima nijedam smotavac u sljivu, a i nema. :);)
Znaci za oko 10,15 dana treba prskati,i onda kad pocme mjenjati boju? Koliko je karenca? Kako on izgleda, i kako se primjeti njegov napad?
 
adssad
Pozdrav, imam dva pitanja kao početnik. Šta znače tamni vrhovi na levoj slici? Po mojoj proceni valjda je dobro. Za drugu sliku sa desne strane ne vidi se najjasnije ali ima uvijenih par listova. Da li to znači da trebaprskati nečim ?
 
Poslednja izmena:
Evo ove imam


Ide gore dole na cilindar, izvlači/uvlači se sve komplet, šteluje se ugao diskova,visina. Isto to i posebno zvezda koja još plus ima svoj hod. Zanimljiva spravica...

Ova polipropilenska zvezda možda u voćnjacima nema šta da traži, mulja nešto ali generalno sam zadovoljan, za vinograde će biti odlična...
 
Vasovac ova skalamerija ne pravi bank kao na primer moja spedo za zagrtanje. Rastrese nekako zemlju a i zvezda smandrlja sve...
 
Nazad
Vrh