Šljiva

Jedan savet svima koji je davno preporučivao Oktopod. Nemojte da kosite voćnjake dok je cvetanje u toku. Zašto?

Voćnjaci su prepuni raznog poljskog cveća koje izuzetno dobro privlači pčele. Od sveg tog cveća je maslačak dušu dao za oprašivanje. Maslačak u kombinaciji sa drugim cvećem će biti daleko primamljivija opcija za pčele nego gola njiva. Pre će pčela da dođe do voćnjaka koji je prepun cvetova. Inače sam lično primetio da maslačak deluje kao mamac za rutavu bubu. Kada se zaglibi u maslačak ne zanima ga ništa drugo, bolje da ždere maslačak nego da jede cvetove na voću preselo mu da mu presedne dabogda.

Čim prođe cvetanje tj. kada pootpadaju latice, onda se može kositi jer pčelu više ne interesuje voćnjak. Nije kobna greška pokositi tokom cvetanja ali nije na odmet sačekati nedelju-dve da prođe cvetanje.
 
To je tačno...čekao sa 3 dana posle prskanja...Kada sam prskao, voćnjak je bio patosan maslačcima i pčela, a cvetovi bili u fazi "belih balona" (čak me dve i ujele), posle 3 dana maslačci su precvetali, a cvet počeo naglo da se otvara, pa sam požurio da pokosim.No, posle ovih snegova i minusa, videću šta je ostalo...
 
To je tačno...čekao sa 3 dana posle prskanja...Kada sam prskao, voćnjak je bio patosan maslačcima i pčela, a cvetovi bili u fazi "belih balona" (čak me dve i ujele), posle 3 dana maslačci su precvetali, a cvet počeo naglo da se otvara, pa sam požurio da pokosim.No, posle ovih snegova i minusa, videću šta je ostalo...

U tom slučaju svaka čast.
 
Danas sam u Backoj tretirao sljive koje su u punom cvetu, zatim visnje koje su pocele da cvetaju, tresnje koje su pred cvetanjem I kajsijekoje su potpuno precvetale. Morao sam sve tako da tretiram jer idem u Uzicki kraj pet sest dana.

Ovi pisem jer sam nasao od pre tri godine KUBIk plus koji se vise ne proizvodi a bas je za ove tretmane. Njega je izgleda ciprodinil zamenio.

Videcu kada se vratim da li cu uhvatiti sljive u precvetavanju zbog sljivine ose.

Cini mi se da sem kajsije ostalo kosticavo voce nije osteceno.
 
Meni se tako cini, ovih dana tu nije bilo hladnije od _1, kod mene jos I topije posto je parcela ispod Titelskog brega , pa mislim da je zaklonitija.
Ciak sam ima I nesto kajsija , ali to cemo videti.
Kod sljive cvet beo I zdrav, a visnja kasni za sljivom, bar ove moje.
 
U okolini Uzica sljiva nije procvetala.
Ranka je u fazi belih balona.
A ostale sorte nisu ni dotle dosle.

Predpostavljam da ce za par dana cvetovi da se otvore, zbog toplote pa cu da prskom prvo protiv trulezi ciprodinilom a posle toga u precvetavanje sisteminom I akordom ili mankozebom.
 
Evo freziranja oko šljiva i kod nas. Mašinom od milošte zvanom “dušovadnik”. I traktorskom frezom.
I kod nas tek treba da se otvore cvetovi.
2eaebaa03949dcfd9ba55424fb0d9f11.jpg

8c335b0f29fb139847439806709daa54.jpg

fbe716f304f4c6ef8ac9feea086b4314.jpg

2a3a5754f6a0857f704529a9aa3d3754.jpg
 
Ipak dobre vesti za šljivu u mom kraju...nije izmrzla...ostaje da se vidi kako će oprašivanje biti...ovih par dana lepog vremena...od utorka, kiša i hladnije.
Slikano juče:

 
Претпостављам да је код колеге цветало још раније пошто је вишој надморској висини. Код мене поред Дунава шљива је процветала а почиње да цвета и вишња.
Како Крушевац толико касни?
Вероватно сте имали хладније време када је било захлађење пре пад недеља....
 
Meni stvarno nije jasno kako toliko kasnimo. Koliko ja znam, svaka 33metra nadm visine pravi kašnjenje 1dan. Tako da sam ja trebao prvi da šaljem slike cvetanja, a ne poslednji...
Ne bi trebalo da ima uticaj što su mladje šljive? U smislu što su tek napunile 4godine.
Možda Morava ima neki uticaj.... ne znam....
 
Meni stvarno nije jasno kako toliko kasnimo. Koliko ja znam, svaka 33metra nadm visine pravi kašnjenje 1dan. Tako da sam ja trebao prvi da šaljem slike cvetanja, a ne poslednji...
Ne bi trebalo da ima uticaj što su mladje šljive? U smislu što su tek napunile 4godine.
Možda Morava ima neki uticaj.... ne znam....
Ima mnogo segmenata koje uticu na cvetanje ali bez obzira na sve kod vas ne moze da kasni toliko. Npr kod mene je u punom cvetu Cacanska rana i Cacanska lepotica a Stenlej jos cuti nije krenuo a Cacanaska rodna pucketa kao kokice::super::
 
Nazad
Vrh