Šljiva

Znaci dobro su cvetale, oprasivanje je bilo dobro, ali kasnije iz meni nepopoznatog razloga dosta je opalo (od petnaest dvadeset plodica u buketu, koji su krenuli, ostace jedan do dva ploda). I to je pitanje za vas: Koji bi razlog mogao da bude za to opadanje?

Generalno, Najboljoj je svojstveno problematično odmetanje. Znači dobro cvijeta, odmetne se, a onda "preko noći" kao da bude strešena. Ostane 30-40% ploda koji iznese. Ali taj koji ostane bude no.1 kvalitet. Čitao sam da je genetski tako izpozicionirana da se tome ne može doći u kraj. Sama krupnoća ploda doprinosi opadanju (nekada i lošem odmetanju), jer drvo to mora da izgura.
 
Postovani,

Imam isti problem za cacanskom ranom (imam svega 3 od sadnice 9 god.starosti ,ali je ukus te sljive prva liga,zato ih i cuvam)...Cveta u buketima,bar ove godine,mada je pre 2 godine "prezivela" radikalnu rezidbu,odnosno svedena je sa "metle gradinire" na neki normalan uzgojni oblik.Elem,agrotehnika je ispostovana do kraja,plavo ulje,krecenje(krec+sumpo+kuhinjska so),prskanje u cvetu(protiv monilije-koriscen je "mirage"),posle djubrenje,rezidba itd..(nisam naveo pravilan redosled radnji),ali oko 60% formiranih plodova je odpalo (velicine 2 palidrvca sibice,samo pozuti i odpadne).Nije bilo mrazeva,bilo je malo oscilaciju u temperaturi,ali nista dramaticno..Ovo sto je ostalo sada je vilicine 1.5 lesnika.Primetio sam sledece:Svi plodovi koji su ostali nalaze se na donjim rodnim granama,a u visim je ostala po neka sljiva,ili grozd po 2-3 ali retko..

I sledece,termin "lose odmetanje" nije mi jasan,ili se svodi na pricu "Devojka je dobra ali je malo trudna"..Mala sala...Znaci,ili si trudana ili nisi...ili si zametnuo plod ili nisi,"malo si zametnuo" meni nije to jasno,a ako postoji taj termin u nauci ,onda vec u subotu palim motornu testeru i na njihovo mesto stavljam "Ranku" ovu nasu sumadijsku da se nje sit najedem a i dobre rakije "napecm"...Saljem i slike ako treba....pa bes me nerviraju..ali ih ipak cuvam...

S postovanjem
Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena od urednika:
termin "lose odmetanje" je slican terminu smetanje a ne zametanje jer sljiva npr zametne dosta onda jedan deo smetne odnosno oredi se pa ostane taman e kad smetne visene go sto treba onda je to "lose odmetanje" ili kod nas "lose smetanje" bar mislim da je tako
ova prolec je bila prilicno losa za oplodnju to je svima jasno i tako je uglavnom svuda ali sta je tu je interesantno da imam tri ranke sad se setih kad ih je Misa pomenuo pune plodica kao oko ali nazalost nisu prskane protiv ose jer su mi tu pcele tako da ne ocekujem da ce nesto puno da ostane:sjasi:
 
Generalno, Najboljoj je svojstveno problematično odmetanje. Znači dobro cvijeta, odmetne se, a onda "preko noći" kao da bude strešena. Ostane 30-40% ploda koji iznese. Ali taj koji ostane bude no.1 kvalitet. Čitao sam da je genetski tako izpozicionirana da se tome ne može doći u kraj. Sama krupnoća ploda doprinosi opadanju (nekada i lošem odmetanju), jer drvo to mora da izgura.

Hvala na odgovoru.. Ipak ne bi bio problem da je ostalo 30-40%. Problem je sto je ostalo jedva 10-15%

Uzgred: kako da ubacim sliku ljudi? Ja upLoud-ujem sliku i to nije sporno, medjutim kasnije kada kopiam link i kada to hocu da vidi u poruci, umesto slike prikazuje "X" kao da na datoj lokacijiji nema slike. U cemu je problem?
 
Neka bude u nekom od prepoznatljivih formata npr. jpg ili bmp, a link kopiraj u poruku bez dodatnog taga IMG pa /IMG jer u tom linku već je dodan.

@kicca, @dfiskal
Kod nas se ovako tumači,
"dobro zametanje" je kad poslije cvijeta ostane mnogo plodića koji ostanu na grani i dođu do stanja zrelosti, a "loše zametanje" kada poslije burnog cvijetanja ostane rijedak plod.
Na drugoj strani, "dobro odmetanje" kad je šljiva prepuna plodova koji su ujednačenog rasta i razvoja, a "loše odmetanje" je kada poslije cvijetanja ostane mnogo polodića, ali kad su veličine lješnika, dosta njih naglo požuti i opane (tzv. abortirajući plodovi usljed stresa šljive zbog lošeg vremena u toku cvijetanja).

Napominjem, terminologija se razlikuje od kraja do kraja.
 
Хвала Богу да се неко сетио простим језиком да објасни заметање и одметање :)
 
Postobani,
@vocar i @oldtajmer, Vujaklija je zakon , tacno sam protumacio, samo sam hteo da to "cujem " iz prve ruke...A sto se tice Cacanske rane...msm motorna ce ipak da radi...u korist dobre stare "RANKE", ma nju ne voli ni "osa"...mala sala, ali je jako krta,stavljam joj podupirace,pa je vezujem...pa se polomi,pa ovo.ono...ali ukus i rakija od nje je ,ipak, neprevazidjen....Samo ranka.....Probano,pomesam kljuk 60% cacanse rodne i 40% ranke....dobija se "rankovaca" ,jbg uticaj visih organizam na nize (msm ranka v.s. cacanska rodna= pobeda ranke .....

Pozdrav

Misa d_fiskal
 
Poslednja izmena od urednika:
evo i slika cacanske rane.. Konacno ubacih slike. Da kljucna stvar je u brisanu taga jpg! (Hvala Vocar!)

Kao sto slike prikazuju, vrlo malo roda ce da bude na kraju...mozda jedva 10-15%. Naspram na pr. stenleja koji je preterao (treca slika)...

k1qv4m.jpg

2w6ue4o.jpg

9scjyq.jpg
 
Jel zna neko šta je ovo na šljivi, imam samo par drveta pa sam preskočio u punom cvetu prskanje, nije dobila ni insekticid ni fungicid u punom cvetu, ali jeste fungicid kad je krenula da cveta i fungicid, mankogal, insekticid u veličini lešnika

 
Jel zna neko šta je ovo na šljivi, imam samo par drveta pa sam preskočio u punom cvetu prskanje, nije dobila ni insekticid ni fungicid u punom cvetu, ali jeste fungicid kad je krenula da cveta i fungicid, mankogal, insekticid u veličini lešnika


Problem sa flekama ili oziljcima na plodovima slive, a nije od grada. Ispostovana sva prskanja. Moze objasnjenje ako se razumete?

@ nelefirstfarm imao sam sličan problem jedne ranije godine. Kontaktirao sam Institut u Čačku, a teorija je sledeća.

Mislio sam da je do prskanja, jer jedna od pretpostavki je da granule od sredstava ne budu dovoljno razmućene pa dolazi do ožegotina, međutim to valjda nije tačno. Kako su mi rekli, ako se na voćnjaku nalazi više sorti šljive, sve one nisu u istim fazama (fenofazama), pa tako i patogeni koji ih napadaju ne reaguju šljive isto.

Naravno, najčešće se tretiraju skupa. Tako da infekcije nekih patogena uspiju ranije da zaraze nego što se tretira. Na konkretno pitanje šta uzrokuje ožegotinu, tj. smeđu fleku kao sa tvoje slike koja je malo gruba i ulegnuta u plodu (ponekad i izbočena) nikad nisam dobio konkretan odgovor.

Kopiran odgovor iz teme BOLESTI VOĆAKA-Šljiva, jabuka,kruska.....
 
Da li valja da prospem par cisterni svinjske osoke po sljiviku?
Bacio sam dva puta po 300-400g KAN-a po sljivi u toku maja meseca.
Prosle jeseni nisam izvukao stajnjak.
 
Pretpostavljam da se radi o osoki pomesanoj sa izmetom svinja i mislim da valja,ja sam izvlacio isto samo od krava u vocnjak i neki su mi rekli da sam lud medjutim tokom letnjih meseci po povrsini se formirala skrama od stajnjaka ispod koje se vlaga znacajno zadrzavala vocke su napredovale i sve je bilo super koristio sam onaj razdelnik koji baca levo i desno od cisterne:ppozdrav:
 
Za letnju rezidbu je zaista malo problem pa kako da se ne oseca mada sam ja radio u ranije prolece kako bi kise sto vise povukle u zemlju i da tako kazem razblazile osoku jer sam se plasio koncentracije :ppozdrav:
 
Zdravo ljudi!
Slabo nešto ove godine, prerodilo se prošle...
Teško je procijeniti koliko ce biti ali ja računam da neće biti više od 30 posto u odnosu na prošlu godinu :(

Usto imam i još jedan problem.... pogledajte slike. Jeli ovo šarka ili šta?

34hvy94.jpg


dmuvpy.jpg


pozz
 
Čitavih preko nekoliko komada drveća, samo čačanke rodne, stenlej ni jedan ne izgleda ovako...

Šta da očekujem, pad roda? loš kvalitet?

pozz
 
Ako je nekoliko stabala Rodne, moj prijedlog je da ih iščupaš dok infekcija nije zahvatila veće razmjere. Čačanska rodna je vrlo osjetljiva na šarku, i od svih čačanskih sorti najlošije reaguje na šarku.
Plodovi će uvijek za 20-25 dana prije zrelosti opasti na tlo. Plodovi će biti poluzreli, kiseli, polusmežurani i neupotrebljivi za bilo koji vid prerade, pa i rakiju. Iz godine u godinu ono će davati plodove ali nikad se neće moći upotrijebiti.

I Stenlej napada šarka, ali je on je tolerantan. Kako on reaguje na šarku ne znam, nisam imao prilike da vidim.

Na žalost, bez obzira što Rodna jeste vrlo kvalitetna sto se tiče kvaliteta ploda za preradu, ali po mom ličnom mišljenju, zadnje joj je mjesto za odabir kao sorte za sadnju jer upravo od 5-10 godine nakon sadnje, dođe godina kad šarka uhvati velikog maha, zarazi stabla i nema lijeka za nju, nego samo čupanje stabala i spaljivanje. Sa svakom drugom bolesti se može boriti ali šarka je virus i nema lijeka, tj. nema šanse ni sam da ode niti da se šljiva s njom izbori.
 
Nazad
Vrh