Šljiva

tu mozes staviti,ostal delove gde lezi voda (kada je ima) zaobidji,nije problem kao sto ti rece kupiti sadnice,nisu skupe ali kada radis nesto i odradis kako treba i kada stigne na rod unisti voda to je psihicko mucejne :(
 
kanalisanje oko njive ako je moguce ,samo na taj nacin bi ocedio vodu iz njive i mogao da radis neku proizvodnju voca,inace u drugim slucajevima nije moguce
I ja imam problem sa nizim delovima parcele,vec sam postavljao pitanje,ali bez nekog pravog odgovora,u pitanju je oblacinska visnja sadjena u jesen 2013 g.i ova godina je bila kisovita kao sto svi znamo,tako da na tom delu parcele su mi se osusile velika vecina.Dali da angazujem nekog strucnjaka za to odvodnjavanje,jer neznam gde da kopam taj kanal,kako to izgleda,dubina,sirina i svasta nesto.

- - - - - - - - - -

Ako moze odgovor u konkretnom smislu,a ne moglo bi ovako ili mozda onako,ili ili,mozda postoji neka literatura,neka adresa gde bih nesto saznao.Unapred hvala
 
kopas sa nize strane njive da se tamo sacedjuje,sto dublje to bolje ,sto se sirine tice vazan je nagib,kolika kolicina vode se sliva niz nagib i sl,u svakom slucaju kako god da uradis bice bolje nego da ostane tako kako jeste
 
Druze sve se to u hodu kad krenes da kopas resi - tamo gde se sakuplja voda tamo kopaj - razmisljaj o nagibu da ti voda otice tamo gde zelis da odlazi
sto je kanal dublji zemlja ce i na dubini biti ocednija - a ako je kanal dubok mora biti i sirok da se ne bi zatrpao, najniza tacka treba da ti je tamo gde zelis da sav taj visak ostane tamo naravno ne sadis nista osim topole koja voli takvo zemljiste
dobra zemlja iz kanala ti moze posluziti da podignes nivo zemlje gde mislis saditi vocke
inace iz iskustva sam primetio da jabuke na vegetativnoj podlozi najbolje podnosi plavljenje
 
Vidim da su ti se sljive smucile pa si ih i sa avatara sklonio.
Da znas da jesu, zove me covek kaze cuo sam da su ti sljive krupne i dobre, koliko trazis da uzmem sve?? Kaze on bi tonu ili tonu ipo, ja kad cuo sav srecan rekoh sami beremo tu kolicinu zagarantovano, sve bese ok, dok ne dodjosmo do cenu, on rece kazi cenu, a ja 25 dinara, te da sam neozbiljan pa jos po nesto mi rece, i spusti slusalicu! Covek hteo sljivu za 16 dinara, trenutna cena 20 dinara, mi sami polako beremo, pa s obzirom da nemam vecu kolicinu od 7-8 tona, zadovoljavajuce je, ne placam radnike, sami beremo polako i t d... A sklonio sam iz avatara sljivu jer jer mi macak bese simpatican nosi dve kofe vodu i kaze jao majko sto si me rodila :)
Generalno zadovoljan cenom za dalje cemo videti, na kraju cu vam reci koju kolicinu imam i po kojoj ceni otislo. . . E da bez obzira kome dajete sljivu bez para nemojte nikako, prevaranata ima na sve strane, ja dao neku tonu sljive koje su za rakiju po 8 dinara uzeo za 200kg pare a ovo sto sam ostalo dao po 10 dinara jos uvek nista.... Dajte robu samo PROVERENIM ljudima! :)
 
Da znas da jesu, zove me covek kaze cuo sam da su ti sljive krupne i dobre, koliko trazis da uzmem sve?? Kaze on bi tonu ili tonu ipo, ja kad cuo sav srecan rekoh sami beremo tu kolicinu zagarantovano, sve bese ok, dok ne dodjosmo do cenu, on rece kazi cenu, a ja 25 dinara, te da sam neozbiljan pa jos po nesto mi rece, i spusti slusalicu! Covek hteo sljivu za 16 dinara, trenutna cena 20 dinara, mi sami polako beremo, pa s obzirom da nemam vecu kolicinu od 7-8 tona, zadovoljavajuce je, ne placam radnike, sami beremo polako i t d... A sklonio sam iz avatara sljivu jer jer mi macak bese simpatican nosi dve kofe vodu i kaze jao majko sto si me rodila :)
Generalno zadovoljan cenom za dalje cemo videti, na kraju cu vam reci koju kolicinu imam i po kojoj ceni otislo. . . E da bez obzira kome dajete sljivu bez para nemojte nikako, prevaranata ima na sve strane, ja dao neku tonu sljive koje su za rakiju po 8 dinara uzeo za 200kg pare a ovo sto sam ostalo dao po 10 dinara jos uvek nista.... Dajte robu samo PROVERENIM ljudima! :)
bice 22din sutra ili posle vikenda
 
MEni je 2003godine na 4 drveta koliko imam opao list jer sam samo jednom prskao, i ove godine takodje jer sam samo jednom prskao, sto se mene tice mislim da je u pitanju prskanje tj zastita...,a bolesni list koliko su mi rekli ne mozes izleciti, i na visnju mi ove godine sav list opao, znaci 100 % sta ce biti sledece godine videcemo...
 
Ove godine sam kupio atomizer, tako da sam se trudio da stitim sto je bolje moguce. Hocu da kazem da je bilo deset prskanja sigurno, cak sam se trudio da folijarnu prihranu prskam samostalno.
Ubacivao sam i biostimulatore.
Mislim da nedostatak zastite nije probelm.
Jel ima jos neko slicnih problema?
 
Lepotica je veoma osetljiva na plemenjaču, i ako nisi pravovremeno štitio, a pod tim smatram veoma često zbog obilnih padavina, onda ti se na listu pojave crvene tačke koje se sve više šire i takava list na kraju otpadne.
 
Spreman je za zimski san.
0ec4807beae9ff6807eaeecd061a9a6a.jpg
 
Berba sljive kod mene zavrsena velicina je na kraju bila oko 45mm, krupna sljiva data po 20 dinara, radnike nisam placao inace cena im je 3-4-5 dinara kako koga navataju! Velika kolicina miseva, i vetar uticali su na to da mi prepolovili rod, ali se nadamo bolje sledece godine :)
 
Kod mene u vocnjaku debakl ni 20 posto od prosle godine.
cacanska rodna 2 kante na 70 stabala u 5 godini...
stenli struno na stablu monilija ga ubila...
tucena stabla ledom 2 puta ali neovisno od toga cacanska rodna je bila naprotiv nerodna ni cveta nije imala.Kod nas u backoj oce da omane u rodu zato se nadam da ce ga biti sledece godine vise..
 
S obzirom da mi je sljivik opet tukao grad (prosle godine 2 puta),postavio bih par pitanja u nadi da cu dobiti dobar savet od vocara kojih ovde svakako ima.
1. Da li je pametno da sad orezem sljive sad kao sto bih orezivao na prolece, jer su poprilicno izlupane,velike rane a lista nema,ili da nista ne diram?
2. Da li je potrebno da ih premazujem voskom mesta koja cu ih orezati ili gde su sada velike rane?
Do sada sam osdradio prskanje Signumom i bakrom uz dodatak aminokiselina. Rec je o 500 sljiva na 1ha u 3 godine. Plod sam obrao pre grada kao da sam znao da ce me zadesiti ova beda.
 
Nazad
Vrh