Širokoredne sejalice "Maja" i "Lara"

Jos nesto bih dodao vezano za sejacicu Maja 6r hidro sklopiva. Ja sam moju kupio novu 2012 god,diskosna sa sirokim gumenim nagaznim tockom...u mom delu atara je zbog neujednacenih padavina posle setve bilo sareno nicanje jer nagazni tocak ne istera sav vazduh oko semena tj seme ostane u kanalu(o tome je vec pisano u temi)...pre dve godine Majevica nije imala sistem zatvaranja sa dva gumena tockica u V. Kupio sam polovne gusane od Nodetke uz malu modifikaciju rade odlicno. Taj sistem sa dva gumena tockica u V kosta kod vecine Turskih i Evropskih sejacica kao rezervni deo 500+ evra! Ima Majevica jos po neku decju bolest ali po meni kvalitet materijala i finalna obrada im je najveci minus,pa kako se kome zalomi...od serije do serije...
 
I sad je ovo u fazi prototipa, pisao sam im i rekli usvojice.
Nije dobro resenje ovako jer je vezana paralelogramom kao i stara ali su na staroj zadnji tockovi fiksni bez stelovanja potiska nego pritiska zavisno od pripreme i mekoce zemljista, dok na novoj zadnji tockovi nisu fiksni nego inaju oprugu koja ih zateze.
Potrebno je prepraviti ili da se zadnji tockovi fiksiraju kao i na staroj i budu u krutij vezi sa prednjim tockovima ili prepraviti da se na prednjim tockovima vozi i odredjuje dubina,a na zadnjima samo potisak za zatvaranje brazdice.

Po meni je posebna mana sirokih tockova osim sto ne zbijaju deo iznad semena problem sto oni zagrtaci navlace suvu zemlju u brazdicu.

Sada nude jos uze gumene tockove po izboru,nude i nagazni tockic kao opciju.
 
Po meni je posebna mana sirokih tockova osim sto ne zbijaju deo iznad semena problem sto oni zagrtaci navlace suvu zemlju u brazdicu.
Široki točkovi, bar ja tako mislim, su više za lako i peskovito zemljište kakvo je kod nas u okruženju.
A zagrtači... ne znam, ali kod mene uvek ima nalepljene zemlje na njima. Osim u prolećnom oranju.
 
I ja mislim da su za tvoj tip zemljista, da su manje za ova teza kao kod mene.
Kao i npr stara Maja sto je mnogo lepse radila kad sam dodao metalni pred tocak i bolje drzala dubinu. Za samu bateriju su malo 2 V tocka pozadi,desavalo se da rije.
 
Malo nego šta. Pogotovo što su ovde kutije veće zapremine... Ima da rije kad je nakrkaš semenom ko krmača.
Maja a i sve sejalice sa (po)većim pritiskom po bateriji traže tvrdu pripremu na 4-5cm i bez diskova će spustiti seme za još +1cm i onda neće praviti bankove.
 
Slazem se,tome sam se proletos priblizio po nacinu pripreme. Prvi put setvospremac,drugi prohod poluteska drljaca i bilo je odlicno.
A semenom nemam kad ni da punim do kraja osim u soji.

 
I ovo na slikama je preduboka priprema. Disk tako ispravljen a potonuo do sovine.... Nagazni točkovi drže baterije na zadatoj visini a raonik seče prašinu umesto da seče tvrdu zemlju. Preduboko definitivno.
 
Nemas tu dublje od 5cm pripreme, taj disk je i zaribao to vece ili posle dan-dva zato je kupio zemlju.
A samu setvu volim dublju bar 6 do 7 cm.
Sve u svemu raonik je isao po tvrdom dole baterija je bila na njemu, nije na tockovima.
 
Maja sa diskovima i širokim nagaznih točkom bolje održava dubinu i ne tone baterija kao ova na slici koja hoće da rije i pravi bankovne. Kod mene je taj širi gumeni nagaznih točak i nisam imao problema sa tim, nicanje je dobro
 
Mislim da sa ovakvim tockovima nema u radu.
Stara je svakako znala da 0ravi bankove u soji kad se brze potera. Ima drugaciji disk u odnosu na olt-nodet. Agrija ima slican tanjir.
 
Mislim da sa ovakvim tockovima nema u radu.
Stara je svakako znala da 0ravi bankove u soji kad se brze potera. Ima drugaciji disk u odnosu na olt-nodet. Agrija ima slican tanjir.
Imam oba tipa nagaznih tockova na maji...svaki ima svoj +i - ...
Dupli v pravi bankove,zatrpava male iznikle korove i tone u lakoj zemlji,skuplji su za odrzavanje,ali su bolji za mokrije kada mora da se poseje...
 
Ajde kad sejete sa tim V točkovima raširite ih onda će i manje tonuti baterija a svakako se to radi kada se seju krupnozrnaste kulture (dublja setva) tipa kukuruz,soja,suncokret dok kod repe se skupe pošto je plića setva.
 
I moja je rila bez tih tockova,posle prve sezone sam nasao polovne i stavio, od tad vise ne rije. Jedino baca zemlju na drugu bateriju kad se u soji potera 8 i jace km/h.
 
Nazad
Vrh