Šećerna repa 2024

Pre 10ak dana sam prolazio pored par parcela gde je sad posejan kukuruz a prosle godine je tu bila repa koja je vadjena kasno po blatu mislim tamo negde oko nove godine,ti kukuruzi su imali jako dugo mrtvacku boju i stajali su i uopste nisu rasli,sad ne znam kakvi su nisam bio u tom ataru od tada.
 
Objavljen je javni poziv za podnošenje zahteva za subvenciju na površine pod šećernom repom 2023.g.
Javni poziv

Koliko sam video u pravilniku, sve radnje oko podnošenja zahteva treba da obavi proizvodjač šećera - šećerana.
Naravno proizvodjač repe je trebao da im dostavi tražena dokumenta.

Tako da priča koja se provlačila da će trebati podnositi preko e-agrara pojedinačno ne stoji.
Pogledao sam u e-agraru i tamo ne postoji objavljen poziv i mogućnost da se podnosi zahtev.
Da to ide preko proizvođača šećera registrovanog za obavljanje delatnosti proizvodnje šećera a ne preko ePodsticaji.


Objava u Četvrtak 06.06.2024. u 16:50


Poruka u temi "Subvencije u poljoprivredi za 2024 godinu"
 
Vreme idealno za razvoj cerkospore. Red kise pa red sunca i tako vec 2 dana. Nisam jos stigao da obidjem i pogledam da li ima zaraze,ali kontam da ce prvi tretman biti za vikend.
 
Nakon obilaska parcele utvrdjeno je da ima cerkospore na nekih 5% useva. Danas sam odradio neke parcele sutra nastavak. Nikad jaci koktel nisam sipao u prskalicu. :D
 
Tema gumoze, Fitoplazme, cikada i trule repe je izuzetno osetljiva, pogotovo za mene koji je prilično razočaran u našu industriju koja bi trebalo da se bavi rešavanjem ovog kompleksnog pitanja. Osim jednog izlaganja na ovu temu na Institutskom Savetovanju agronoma nigde uživo u Srbiji nisam prezentovao naše rezultate pred stručnom javnošću, a držao sam predavanja na engleskom u Belgiji i pred ljudima iz KWSa.
Nakon prošle godine i priznanja da je Fitoplazma nas glavni problem, a ne Macrophomina,iskreno očekivao sam zaokret i ukljucivanje našeg Instituta u celu priču oko rešavanja ovog problema. Nažalost to se nije dogodilo. Ipak svetla tačka su pojedini proizvodjaci koji su shvatili šta mi to znamo tako da smo ove godine izasli van okvira Instituta i sproveli monitoring na pojedinim lokalitetima i stekli dodatna znanja, a da će ti proizvodjaci biti prezadovoljni onim sto smo im pružili.
Cikade su ove godine izuzetno poranile. S obzirom da smo danas već pronašli simptome gumene repe najverovatnije već negde polovinom maja. Mi na Institutu ih skupljamo od 20. Maja. Napunili smo sve kaveze i postavili oglede koje smo planirali za ovu godinu. Sada polako još skupljamo vektore na pojedinim lokalitetima.
Smatram da su se ljudi u Industriji koji se navodno bave rešavanjem ovog problema propisno obrukali i nisu napravili nijedan iskorak u odnosu na prošlu godinu. Preporuka upotrebe insekticida napamet je samo neuspešna kopija do prošle godine jedinih istraživanja na ovu temu koju smo izveli na institutu za ratarstvo. Nije organizovana monitoring služba, nema obucenih ljudi da otkriju vektora i samim tim nema pouzdane preporuke.
Zbog toga su svi proizvodjaci koji tek sada planiraju prvi tretman izuzetno ugrozeni. Pogotovo u srednjem i severnom Banatu, i najugrozenijim delovima Srema. Zaraza se već dogodila i krajem ovog meseca će se već znati na kojim njivama je bilo cikada.
Ono sto takođe znam jeste da je nas tim dve godine ispred svih u Srbiji, a i u celom svetu. Iako znam da pojedinci ne veruju šta mi to sve znamo, dosadasnji rezultati su po meni odličan pokazatelj našeg znanja. Zbog toga izvodimo oglede sa KWSom iz Nemacke i van der Have Belgija. Zbog toga kod nas Nemci dolaze da im pokažemo sta sve znamo i da unapredimo saradnju. Ne zato sto znamo da lepo pričamo, već zato sto imamo najviše iskustva i znanja iz ove oblasti. Lično sam uključen u istraživanjima na ovu temu šestu godinu. A pojedini su priznali tek prošle da sam bio u pravu.
Šta mi to još znamo. Osim sto smo voljni da ljudima objasnimo da prepoznaju vektora i da organizujemo monitoring službu, nakon ovoliko godina iskustva možemo sa velikom tacnoscu predvidimo momenat prvog leta vektora, takođe od jeseni svi proizvodjaci koji budu želeli da rade sa nama moći će da dobiju i predikciju iz kog pravca i sa kojih njiva im preti najveća opasnost od gumoze i da nakon procene rizika eventualno i odustanu od tih površina. Imamo nove ideje i za suzbijanje vektora. Ove godine smo izveli i preliminarne oglede.
Znamo kako da ispitamo efikasnost insekticida, posto se sada oslanjamo na rezultate istraživanja sprovedenih na nekoj drugoj cikadi, ali nismo u mogucnosti da ih realizujemo.
Znamo još mnogo toga, ali izgleda da naše znanje zanima samo strance.
U nastavku malo slika od ove godine. Prve gumene repe od danas, slika cikade na repi, cikade nalovljene za postavku ogleda, kavezi u polju, kolege iz Nemacke u lovu na cikade i još par slika.
U svakom slučaju želim svima sto manje gumene i trule repe. Ugrozeni će morati opet da se uzdaju u sreću.
 
Nazad
Vrh