Šećerna repa 2024

Zivko
Po tvojoj prici svi koji su tretirali insekticidom od 1.6 pa na dalje su poprilicno zakasnili?
Mi smo preporuke dobili mozda pre 7 do 10 dana.
 
Slazem se sa Zivkom.
Neki imaju preporuke kalendarski, kao kad idu na more gledaju datum.
Nisu pogledali malo siru sliku shvatili bi da su psenice pocele da zute mnogo ranije.
Da li sam potrefio videcu u avgustu.
 
Znam šta su savetovali pre par nedelja (ne znam samo ko im je to smislio). Znam kada su dali preporuku. A mogu da pretpostavim i na osnovu čega su je dali. Samo sto nisu znali da su cikade počele let mnogo ranije.
Mi smo očekivali raniji let, ali ne ovako rano. 2021 smo punili prve kaveze polovinom juna, 2022 smo našli prve cikade 5. Juna, a prošle godine tek 29. Juna. Zato se epidemija javila tako kasno. Iskreno ne očekujem štete na prošlogodišnjem nivou. Ali tamo gde je bolest prisutna iz godine u godinu će biti problema, a trebalo je da ih bude još manje.
 
Zivko jel moguce da za tako kratko vreme od infekcije dodje do simptoma.?
Unazad godinama se prvi simptomi pojavljuju mesec dana po ostvarenju infekcije. Tako da možemo na osnovu prvih simptoma da utvrdimo pocetak leta cikada.
Pocetak nije lako uociti. Zato sto na početku ima malo cikada i zarazava se manji broj biljaka. Mi imamo višegodišnje iskustvo i meni je lako da uocim prve zaražene biljke.
Kasnije krene masovni let i onda se broj zaraženih biljaka poveća i onda svi počinju da uočavaju simptome i zaražene biljke.
Poenta je otkriti ceo ciklus razvića glavnog vektora. Na čemu mi upravo radimo. To je poslednje krucijalno naučno otkriće. Posle toga se radi na potencijalnim rešenjima.
 
Nazad
Vrh