Šećerna repa 2021

Ne znam, stvarno neobjasnjivo.
Godina daleko losija od prethodnih po pitanju kukuruza i soje racunajuci 2019 i 2020tu godinu kad je repe 70t bio pun pogodak, a sad cepaju po 80t lagano a soja i kukuruz skoro prepolovljeni tj na 60% od roda prethodne 2 godine.
Nema trule i nema ni cerkospore, na celom terenu se ni jedna repa nije presvukla.
 
Jos jedan rekord za dlaku preko 100t/ha sa Strube Teslom, nisam ocekivao ali ove godine je prinosnija od Nansena koji je ucestaliji u setvenoj strukturi.
 
Nikako da uhvatim vremena za pisanje..
Repa izvadjena posle kiše, i otišla za šećeranu 18.10.
Na parceli je sad već posejana pšenica što je vrlo važno kod ove kulture da se ne gubi mnogo u narednoj godini.
Bavim se inače proizvodnjom repe u kontinuitetu 18 godina, a sa prekidima i čitavih 30.
Pokazalo se da je ovo bila godina za repu, bar što se tiče prinosa i kvaliteta korena.
Verovatno najvažnija okolnost koja je pogodovala da bolesti gotovo nije bilo.
Ostvaren drugi najbolji rezultat što u pogledu roda ali i finansijski.
Plative repe 4,6 vagona po katastarskom jutru.
Nečistoća 10,2 Digestija 17,2

@North ARMY
Čuli smo se tim povodom, ali i dalje ne kapiram kako dodješ do cene od 38Eur/toni+pdv za repu.
Imao sam repu ugovorenu takodje za Sunoko , doduše šećerana Vrbas, ali ovde to nije slučaj.
Inače sam je lično ugovorio kod šećerane bez posrednika.

Osnovna cena je 34Eur/toni+pdv.

Uz sve bonuse (povrat za seme, marža..) ja imam cenu od 36,7Eur/toni+pdv.
Do 38 ne stižem nikako, a ista je firma u pitanju bez obzira što su različite šećerane.
Ne bi trebalo da ima takve razlike u ceni.

 
Onih stotinak litara joj pomoglo mnogo,a susa je cuvala od bolesti,nzm sta drugo joj znacilo toliko da bude tako dobra ove godine.Za kukuruz ta kisa je zakasnila,soju takodje.
 
Kolega stvarno ne znam za Vas slucaj, ovde je isplaceno koliko sam rekao i Dobrincan je toliko dobio za svoju repu.
Za iducu godinu je isnovna cena 40e + PDV.
 
@North ARMY
Nije to samo moj slučaj.
Ovde u Vrbaškoj šećerani je tako ugovarano i ne znam da je neko potpisivao aneks za povećanje cene.
Video sam kod tebe na izveštaju da takodje stoji 34Eur/toni osnovna cena.
Kada sam pomenuo mom sirovincu za veću cenu on se čudi i kaže da ne može biti jer bi to bilo iskakanje van dogovorenog unutar Sunoka.
Nisam dalje talasao, ali moram priznati da mi je čudno jer se ranije nisu dešavale razlike unutar kompanije.
Za sledeću godinu takodje najavljuju 40Eur/toni, ali nema pola semena.
Ja sa pdv imam 39,6Eur/toni, što je manje od 38Eur/toni+pdv(41Eur/toni)
Znači razlika je 1,4Eur/toni.
Kako god, svejedno, ali ako je tako nije korektno jer smo svi jednaki.
 
Nazad
Vrh