Šećerna repa 2021

Danas izvadjena repa. Odvoz za par dana. Uradio par analiza u laboratoriji, čisto da uporedimo sa rezultatima iz šećerane. Jako sam zadovoljan sa ovogodišnjom repom. Ne mogu da ocenim potencijalni prinos, ali se nadam da će biti blizu 7 vagona plative repe po ha.
xigxo7y.jpg

dveZzdx.jpg

9LFpW4D.jpg

hxJOXpv.jpg
 
Danas izvadjena repa. Odvoz za par dana. Uradio par analiza u laboratoriji, čisto da uporedimo sa rezultatima iz šećerane. Jako sam zadovoljan sa ovogodišnjom repom. Ne mogu da ocenim potencijalni prinos, ali se nadam da će biti blizu 7 vagona plative repe po ha.
xigxo7y.jpg

dveZzdx.jpg

9LFpW4D.jpg

hxJOXpv.jpg

Od cega je ta repa napravila toliki koren kada nije bilo kise letos? Meni je fascinantno kako uspe iz suvog totalno leta da napravi tako lep koren i krupan...
 
Od cega je ta repa napravila toliki koren kada nije bilo kise letos? Meni je fascinantno kako uspe iz suvog totalno leta da napravi tako lep koren i krupan...
Predusev pšenica. Dosta kiše je bilo prošle godine. Ogromna količina te vlage je ostala u zemljištu. Iako je humus tek nešto preko 3%, kada sam vadio uzorke za Nmin žuta zemlja se pojavljivala na ovoj njivi tek preko 60cm. Na ovom potesu je očigledno dubok oraničan sloj. Njiva je bila čista od korova. List je bio dobro očuvan, tako da nije bilo direktnog isparavanja sa površine zemljišta. U svakom slučaju rekao bih da je repa ove godine opravdala svoje mesto u plodoredu. Ni kao predusev nije uticala na smanjenje prinosa soje, tako da smo i sa 15-16 meteri po kj soje više nego zadovoljni ove godine.
 
2017 je dosta proizvodjaca imalo 105-110t/ha kod nas. To su ujedno najbolji rezultati u repi. Imao sam u 9 godina proizvodnje 10% slucajeva 100t+, 50% 80-100t i 30% ispod 70-80t i 10% manje od 70t/ha
 
Krenuli da radimo analize sa večitog ogleda. Za sada rekord u digestiji 21.1. Inače ove godine raspon u izmerenoj digestiji u laboratoriji nam je bio od 10.2 pa do 21.1.
Još nije gotov ceo ogled, tako da će možda 21.1 i biti nadmašeno.
Prosečna težina 3200 korenova 643 grama, a digestija 160 uzoraka 18.32. To je jedno ponavljanje. Biće interesantno kada se svi podaci prikupe i obrade.
 
Poslednja izmena:
Jebote mogao bih doci kod tebe to mi dodje kao ogled. Ja u Sunoku za ovih 5 kampanja nisam imao repu nedelju dana u njivi da ceka odvoz.
Predji u pravu firmu.
 
Jebote mogao bih doci kod tebe to mi dodje kao ogled. Ja u Sunoku za ovih 5 kampanja nisam imao repu nedelju dana u njivi da ceka odvoz.
Predji u pravu firmu.
Cekao sam i po 20 dana.
Da prestao sam da sejem. Prosto je. Ostvarujem finansijski 100eur vise od kuk/soja a drndam se cele godine.
4.5v/kj nek je prosek sveopsti. Cene su bile razne ali da kazemo 4din+pdv. Ispadne 200k din/kj bruto. Ima 100k troska da se proizvede takva repa. Sada mozda i vise jer je hemija poskupela, nema Betanal Am11 mora Goltix itd. Ostane 750eur u proseku, dogodine pad prinosa sta god posejes 10℅. Sem u ekstremno kisnim godinama kada nema razlike. Taj pad prinosa je takodje recimo 100eur znaci ostane 650eur/kj. Kukuruza imam 4-8t/kj. Nek je 5.5t/kj x 20din, to je 110k ili 900eur da kazemo. Troskovi proizvodnje 300eur. Ostane 600eur. Za 50eura razlike nema svrhe se cimati. Da je repa:kuk 2:1 onda bi imalo smisla ovako njet.
 
Sa arendom od 300e, vadjenje i full agrotehnika imas ulog 910-920e, na cenu 38e+pdv i prinos od 47.7t/kj plative ostaje CISTO oko 1030e po kj.
Ove godine 1000e nema bruto ni na kukurizu ni na soji. Ne bih dalje.
Kod starca smo neko vece pisali matematiku od oranja,pipe,korova,cerkospore i na kraju vadjenje. I nije ga potrefilo imao je oko 70kj, kukuruz danas zavrsava i ima prosek oko 4t/kj.
 
Kuk 4.5t x 26 = 1k eura
Soja imali smo 2t i jace prosek (pricam za lokacije gde ja imam njive). 75din x 2000 = 1.3k eura

Ti si radnik secerane i sve ok, ja sam to radio od 2011 i za sada ne vidim sebe tu vise.
P.s. za 600eur/kj je nemoguce proizvesti repu.
 
Ako repa dobro rodi,kako je moguce da je ne prati i kukuruz ,pa i soja.Jel u pitanju pogresan raspored padavina ili ?.
 
Nazad
Vrh