Šećerna repa 2021

Na nekoliko parcela se pojavio buvac. Ostecenja negde vizuelno poput cerkospore i udara leda.
 
Posle 100L kiše , u subotu odradili treći tretman, uz dodatak Kletoxa. Ima ih raznih veličina od 500 do 800+ grama. U nedelju smo dobili 8 l kiše ,nije bilo najavljeno , a i večeras ke nešto palo.
b9f288572a9ba24cb32ffbd98002378b.jpg
f8562ec6d7809ea23e744802d3f0134d.jpg


Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Ja bas bio da obidjem. Nema znakova oboloenja. 22.07 je bio poslednji tretman. Prekljuce smo dobili nekih 5l kise sta ti mislis Zivko da li rasteci jos malo tretman ili ga raditi u ponedeljak?
 
I ja sam danas uradio Duet ultra plus neki bakarni preparat, prethodni tretman je bio 22.07. Tu i tamo moze se naći po neka tačkica, ništa opasno, repa je isterala dosta mladog lista, imamo jaku jutarnju rosu, a i dnevne temperature dosta visoke.
 
Ja bas bio da obidjem. Nema znakova oboloenja. 22.07 je bio poslednji tretman. Prekljuce smo dobili nekih 5l kise sta ti mislis Zivko da li rasteci jos malo tretman ili ga raditi u ponedeljak?
Mislim da bi trebao da uradiš. Vlažnost vazduha je velika. Istina noći su hladnije, ali mislim da su sada dosta povoljni uslovi za razvoj bolesti. Do sada je trebao praktično jedan tretman kod nas i to posle one velike kiše. Ovako ću i ja imati četiri tretmana. Jedina mi je uteha što nisam puno skupe hemije trošio.
 
A ove slike sam dobio od koleginice Milice iz SES van der Have. Slikano prošle nedelje u Botošu. Idem u inspekciju iduće nedelje da vidim kako sve izgleda.
pYhrivt.jpg

OmarOLI.jpg

0n738xW.jpg
 
Ja sam veceras uradio 4ti tretman.
Bumper ili Bumper P bem li ga 1.1-1.2l/ha + Fungohem 3.3l/ha i obican Trend okvasivac.
Imam moljca i kupio hemiju ali zaboravio da ponesem na njivu
 
Bio sam aktivan ove i prošle nedelje. Situacija je šarena. Ima gumenih repa skoro na svim njivama. Negde jako malo, ali ima onih i sa velikim brojem. Uočene su ove godine oaze gumenih repa daleko od uvratina. Uglavnom do sada je gumoza kretala sa ivice parcela. Te gumene repe u oazama me zbunjuju. Možda je uzročnik te pojave i korenova vaš, jer nje isto ima na dosta lokaliteta. U svakom slučaju nadam se da ću imati rezultate sa tih njiva iduće nedelje.
nv1ixpS.jpg

c4yAbLa.jpg

Što se tiče digestije danas smo u laboratoriji uradili prve analize. Uglavnom prve analize radim tako što sa večitog ogleda uzmem tri različite varijante azota, kako bi se uverio da nam je oprema ispravna. Odnesemo još par uzoraka u drugu laboratoriju da proverimo i sa njima da li nam se rezultati slažu.
Večiti ogled
50 kg azota digestija 18.6 i 18.2 težina korenova 550 i 510 grama
100 kg azota digestija 17,8 i 17,1 težina korenova 570 grama.
150 kg azota digestija 17,35 i 17,4 težina korenova 620 i 510 grama
Uzorci kući 17 i 17. 3 težina korenova 600 grama
Uzorak koji sam uzeo od kolege Miroslava Košutića digestija 19.4 a težina 660 grama
Da nije onih oaza i pojedinačnog žutila sa crnim listovima koje sam danas uočio i kod mene na njivi, bio bih prilično optimističan. Ovako ćemo videti kako će se situacija odvijati do kraja.
 
Једно питање не разумем се у репу али волим да испратим тему до краја,па ме интересује та гумоза репе дали се она и сада шири по целој парцели или ту где се појави ту се развије до одређене неке границе и ћути.
 
Једно питање не разумем се у репу али волим да испратим тему до краја,па ме интересује та гумоза репе дали се она и сада шири по целој парцели или ту где се појави ту се развије до одређене неке границе и ћути.
Zavisi kada je biljka zaražena. Ne zaraze se sve u isto vreme. Obično se zaraza dešava tokom juna i jula meseca. Simptomi počinju da se ispoljavaju nakon mesec dana od zaražavanja. Odnosno kada se umnoži dovoljno fitoplazme u biljci da začepi provodne sudove i repa više nije u mogućnosti da usvaja vodu iz dubljih slojeva. Ove godine simptomi se nešto kasnije ispoljavaju. Tako da me to sada zbunjuje. Kada uradimo analize prikupljenih korenova, onda ćemo tačno znati da li je fitoplazma uzročnik ovogodišnjih gumenih repa. Na drugoj slici sam siguran skoro 100 posto da jeste, ali nisam siguran da je ista situacija i sa prvom slikom.
 
Nazad
Vrh