Šećerna repa 2012.

Koliki rod repe očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 4 12,5%
  • 20 t

    Glasovi: 6 18,8%
  • 35 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 55 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 70 t

    Glasovi: 5 15,6%
  • Više

    Glasovi: 3 9,4%

  • Ukupno glasača
    32
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li neko ima urednu racunicu i sve stavke navedene iz proizvodnog procesa repe 2011. god?Mislim na sve od djubriva,oranja,pripreme,setva,seme,tretiranje protiv trave,spartanje,tretiranje protiv cerkospore,eventualno od sirka,vadjenje,prevoz,cenu zakupa zemlje,bruto dobit,i neto dobit kad se sve odbije?Mislim po jedinici povrsine (kj ili ha)
Preko 1000€ cisto po kj ,uracunata i arenda 250€ po kj i sve ostalo,tako je kod nas ko je imao preko 4vagona po kj
 
tako se i kod mene hvale 1k€ po jutru čistih para, a na mojim njivama nikad nije bila repa
nagovorili me bludnici da sejem 50 kj
nemojte pisati te cifre čitaju ovo neki pa će reći o pa bato široko
 
A koliko se zaradilo 2010. godine? 50e cisto po kj... Nije merodavno jedna godina, treba uzeti prosek poslednjih 5 godina. U mom selu se dosta seje repe i prinosi su dobri kod onih koji dobro rade. Medjutim najveci je problem je na kraju proizvoljnog ciklusa. Vadjenje - lose vreme, bude kisna jesen. Njiva se nagazi, posle to da se poore je jako tesko. Sledece godine zagarantovano imate manji prinos bilo sta da sejete. Vadjenje repe je tek posebna prica. Slepaju se traktori, kamioni. Pucaju lanci, ukaljate se kao svinja u blatu. Prikolice se prevrcu i slicno.
Ove godine sve ovo se nije desavalo jer je repa na vreme povadjena, nije se docekala zima. Suva jesen, pa je bilo lakoca vaditi repu.
Onda dodjete na vagu. Kad tamo odbici preko 20% na necistocu, a repu vadio samohodni Holmer...:zli: Kradja na digestiji redovna pojava.

Repina pipa - strasan problem. Ako imate komsijsku parcelu na kojoj je lane bila repa spremite se na opaku borbu.

Imate 0-4 prskanja od pipe. 1-3 prskanja od sirokolisne trave. 0-1 prskanje od uskolisne. 3 tretmana od cerkospore. Ako mislite da mozete da se izborite sa svim ovim zezancijama samo napred sa repom!
 
Zaradilo se i 2010. Istina ne tako kao ove i 2009. godine. Problem sa 2010. godinom je taj što je sve rodilo i svi ostali ratarski proizvodi su imali cenu. Tako smo mi najviše zaradili na soji 2010. godine.
Poredjenjem prošle i ove godine vidimo da je prinos repe po ha ostao na istom nivou, a kvalitet se povećao, zbog manjka padavina. Sa druge strane soja je ove godine relativno podbacila na našem terenu i prinos je bio manji za 20%. Kada tome dodamo povećanje cene slatkog korena vidimo da je u poslednje dve godine repa opet bila isplatljivija. Kukuruz ne radim svake godine, pa ga ne bih ni poredio.
Repa 2010. 16 kj, ukupan prihod 15.000 evra, čista dobit oko 8.000 evra.
Repa 2011. 12 kj, ukupan prihod 20.000 evra, čista dobit oko 12.000 evra.
Soja 2010. 9 kj, ukupan prihod 7.500 evra, dobit oko 5.000 evra.
Soja 2011. 7 kj, ukupan prihod 5.000 evra, dobit oko 3.000 evra.
Nemamo troškove zakupa, ali isto tako većinu operacija plaćamo. Zemljište je prve klase.
Oko repe ima više posla, ali onaj ko zna i ko ima parcele za nju definitivno na njoj najviše zaradi od svih ratarskih kultura (ne računam semensku proizvodnju).
 
@zcurcic
Oko repe je potrebna strucnost i stalna prisutnost na parceli.
Soja kad prodje prskanje od sirokolisnih, uskolisnih i spartanje gotovo do vrsidbe. Kukuruz jedno prskanje u 90% slucajeva. Spartanje 15 dana kasnije i opet do berbe/vrsidbe gotov posao. Da ja znam da ce ova godina biti priblizno 2011. sejao bih repu i pored svega. Medjutim, vrlo sam skeptican prema cinjenici da se dva puta oparimo na istoj kulturi.
Dodatak: Da li planiras povecanje ili smanjenje povrsina pod repom?
 
@ miroslav k
Dobro znaju oni koliko mi zarađujemo na repi, pa zbog toga i mažnjavaju prilikom otkupa.

@ bojcetic
Da imam parcela verovatno bih povećao. Ovako sam ograničen plodoredom. Sejem samo 4 ha i to samo posle godinu dana pauze, kada je poslednji put bila repa na toj njivi. Od sledeće godine uvodimo tropolje, repa, soja, pšenica. Nema više zezanja sa dvopoljem i repom svake druge godine.
 
Ja još nisam imao problema sa dvopoljem , kukuruz - repa - kukuruz - repa ......... i zadovoljan sam sa prinosima u proseku 6.5 t kukuruz - 40 t repa / kj ........
 
Ja sam sejao repu od 2001, ali posle onakve krađe od 2009, od prošle godine je nesejem, mada mi i nenedostaje zaj... sa njom, e sad do kad videćemo. Samo da vas podsetim da je prošle godine bilo posejano samo nešto oko 40000 ha, pa su šećerane bile primorane da "plate", da bi se ove godine sejala repa, a sad na vestima se šuška da će biti posejano oko 70000 ha, tako da se NENADATE PREVIŠE za ovu godinu!
 
Neznam zašto ali cena će možda biti nekih 5% manja barem u našem slučaju. Ranije je napomenuto da je naša repa plaćena 4,80 rsd, tako da tu ima prostora, jer nije baš sve u ceni mnogo je bitno kako se odrade nečistoća i digestija. Mislim da će i ove godine na repi biti ::novac::
 
Jer neko posejao vec repu? Negde sam procitao da ima sorte koje se mogu sejati i na jesen
kao sto je mucobieno rekao, kod nas u kraju je jedan agronom probao taj ekspiriment sa sortom koje se seju u jesen ali nije vise ponavljao. Ta njiva je pored puta i secam se da sam prolazio i cudio se ali sve je ostalo na neobicnoj pojavi njive koja se zeleni u januaru, februaru :osmeh:
 
I sta se na kraju desilo/uradilo sa tom repom?
Jel zaoro,jel izvadio...kako mozete da je radite,a da takav extrem ne ispratite do kraja?
 
izvadio, repa je bila dosta manja samim tim i prinos nizi - eto kraja ...
 
mali dodatak za tu jesenju repu, raspitao sam se. imala je problema s proraslinama, ali u ranijoj fazi. znaci maj mesec odprilike, i vadjena je na samom pocetku kampanje. prinos je bio manji, kako kaze clan Slavko91
 
Kod nas zagarantovana cena od 4din/kg, repromaterijal u finansijskom zaduzenju.
 
Da li je moguce ugovaranje direktno sa seceranom ili mora preko ZZili DOO.Ja sam se zareko 2006-7 da vise nikad necu da je sejem ali ovo lepo zvuci sto vi pisete.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh