Ćurke i način njihovog držanja

Da li se neko na ovom forumu bavio razlikom u kvalitetu mesa organskog porekla u odnosu na ono podignuto na koncentratu?
Ja sam skoro ocuvao prvih 5 curki, farmkomerc koncentrat, svaki dan 2 velike serpe jarme sa kozjom surutkom i svaki drugi dan busen koprive. Hteo sam da dajem i ovas omesto jednog dela koncentrata ali nisam uspeo dobiti odgovor ovde da li sme ovas sa opnom.
 
@ murbi

Pisano je vec o tome i sigurno je da se ne moze porediti kvalitet mesa onih curaka koje nisu izlazile na ispasu sa onima koje imaju ispust i jedu pored redovnoga obraka i zelenis. Svako se prilagodi uslovima koje ima. Moje su ranije izlazile na ispasu u ogradjeni prostor a od kada vise nemam ispust ubacujem im pomalo (koliko nacupam po dvoristu) zelenisa u zivinarnik. Ne verujem da je neko nosio curece meso na strucnu analizu kvaliteta, mislim na nas manje odgajivace curaka. Ovas nisam nikada davao curkama ali jesam zob pri kraju tova. Pise u literaturi da zob daje mesu socnost i crveniju boju.
 
Dusko samo jedno pitanje, zob dajete u opni ili preradjeno golo zrno? Imamo domaci ovas u opni vecu kolicinu, medjutim nisam znao smem li tako da dajem.
 
Ja sam davao onu zob kupljenu sa pijace. Znaci onakvu kakvu sam kupio na pijaci i sigurno tu nista nije radjeno na zobi i ne vise od 10%. Moram da napomenem da je to bilo pre dosta godina i da je u Futogu na pijaca sada nemoguce naci zob da se kupi. Jedino.... i to MOZDA na pijaca u Backom Petrovcu.
 
Последњи Мохиканци за ову годину.За сопствене потребе.После осме недеље, кад прође криза, ујутру концетрат и кукуруз у зрну преко дана испуст.Увече поново концетрат и кукуруз.А салата кад год се нађе а салата је скоро све само исецкано да могу да гутају.А пршута........., батак , карабатик димљено
flzthi.jpg
 
Ja sam davao onu zob kupljenu sa pijace. Znaci onakvu kakvu sam kupio na pijaci i sigurno tu nista nije radjeno na zobi i ne vise od 10%. Moram da napomenem da je to bilo pre dosta godina i da je u Futogu na pijaca sada nemoguce naci zob da se kupi. Jedino.... i to MOZDA na pijaca u Backom Petrovcu.
Na najlonu je 50din/kg na malo, pozz.
 
I ljudi sta planiramo sa tovom curaka za iducu godinu. "Toviti ili ne" pitanje je sad'. Posle duzeg (celih 1,5 minuta:osmeh:) premisljanja, ja sam odlucio sigurnih 7 komada ( a mozda i vise) u iducoj godini. Sta bi inace radio, a i to nije naporan posao.:ppozdrav:
 
Vec 7-8 godina ne gajim svinje za posek.Zamenio sam ih sa curkama i ne zalim.Za iducu godinu razmisljam da li da povecam broj pa da nesto prodam ali nema narod novca.Poslednja dva curana uredjena 39 kg.Ako ih covek prodaje po 500 din a nema racuna ispod ispade da jedan curan kosta oko 10.000 a ko ce to da kupi.Dugo ej do pro'ec pa ce se odluka doneti u poslednji momenat.Prsutukoju sam osusio od cureceg mesa je prelepa.A snicle na onaj nacin kako sam to jednom ovde napsiao u vatrostalnoj ciniji sa slaninicom, senfom i pavlakom su "bomba" za organizam ali tu je lek -:ppozdrav:
 
Pa ja cu 15-tak komada sigurno, 4-5 meni, ostalo za prodaju. Idem malo da nasecem dimljene curetine sad uz kafu i rakijicu, smrzao sam se dok sam cistio sneg :ppozdrav:
 
2cx4dh.jpg


Meni su još ova dva ćurana ostala da se tove... njih ćemo tamo posle božića da uredimo, inače svake godine tovim 5-6 komada pa ću tako i na proleće...
 
Ove godine samo 5 pura bijelih tovnih, za svoje potrebe..Tesko se daju prodati.. Ali zato nekih 30 crnih domacih, za prodaju..Neznam kako jevkod vas ali kod nas se te domace purice cca oko 5 kg, jako lijepo prodaju pred bozic i novu godinu..
 
Ona dva ćurana od par slika višlje su urađena u januaru, 26 kila žive vage komad.... Belo meso 10,5 kg...
 
Поздрав,
где се могу купити 4-недељни ћурићи,расе конвертер или широкопрсна бронзаста?

Хвала!
 
Nazad
Vrh