Đubrenje i prihrana jagoda

Meni je u prvoj godini Queen Elisa bila nekako izduzena,kao caura od metka,a jeste kiselasta.Ja prodajem jednom coveku koji dugo prodaje voce na pijaci,samo mu isporucim,njegovo je 20 dinara,ostalo moje po kilogramu, od trenutne cene koja se prodaje na pijacu u gradu.

Onda si posadi Asiu i Albu , samo albu beri kada je potpuno zrela da bude slatka .
 
pozdrav za sve aktivne clanove.

Mene ova tema jako interesuje jer se slabo razumem a volela bih kad bi mi neko malo bolje pojasnio ili napisao neku semu prskanja i prihranjivanja? I preporuku najefikasnijih proizvoda. p.s Znam da mi neiskusni smaramo vas iskusne u ovome i da vam je mozda vise i dosadno da pisete, ali nama pocetnicim abi nam vasi saveti jako dobrodosli. Unapred zahvalna
 
Majo procitas lepo sve od pocetka o djubrenju na ovoj temi,pa kad iscitas,onda pitas sta ti nije jasno..i mi ti lepo odgovorimo.
 
poz

Rado bih ja sve citala , da nemam malo dete za vratom, pa zato ovako pitam! Hvala na odgovoru u svakom slucaju, valjda cu naci vremena da sve prodjem!
 
Данас пустио 14:11:25 Јара Фертикаре много цветова.. грам по садници.. стављаћу прихрану сваких 7 дана.. а после кад крену зелене бобице 10:5:26.. до брања..
 
Kolege,kakvo vam je iskustvo sa koriscenjem Venturi cevi ili injektora? Ja sam do sada radio prihranu tako sto sam rastvarao prihranu u kanti,pa sipao u dve bačve od 1m3,pa sam direktno pustao u sistem. U konsultaciji sa Agronomom dobio sam savet da je mnogo bolje preko Venturija,jer se bolje iskoristi prihrana i ravnomernije rasporedi oko samog korena,ne spere je voda u u dubinu. On savetuje 30% kolicine vode bez pihrane,pa 50%-60% sa prihranom i zadnjih 10-20% cista voda za ispiranje.
Nisam siguran dal ida uzmem 3/4 ili 1"?
 
Poz drugari, ja sam juce posadio 280 sadnica jagode Asia pa sad ne znam treba li odma da joj pustim djubrivo sa vise fosfora pa redom sta treba sve, vec sa mokasnio pa ne znam hocu li stici svaku vrstu djubriva da joj pustim jer bi trebala negde krajem maja da nesto rodi na njima?
 
Nemoj prvih nedelju dana nikakvo đubrivo (ne "radi" biljka još uvek, pa ne može usvojiti hranu). Možeš neke aminokiseline da joj daš odmah (dobre su da biljka lakše podnese stres transporta i sadnje), posle kreni fosfor, pa 3x20, pa redom. Ne brini, biće malog roda u toku maja (ako su frigo živići u pitanju).
 
Sorta je Alba. Roxana mi je 50% bujnija (bujnija je sorta). Šta se radi? Ništa specijalno... Redovna prihrana, praćenje samih biljaka svakog dana i tako... Ako fali gvožđa negde, daš joj gvožđe, ako je visok ph, ubaciš malo kiseline, dodaš malo mikroelemenata, malo aminokiselina, u startu fosfora, kasnije 3x20, posle 16:8:32 (ili nešto slično), onda ja idem jednom kalijum, jednom kalcijum (naizmenično), bor za oprašivanje... Dobra zaštita se podrazumeva (Quadris, Signum, Switch...). Sve ti je ovo uopšteno, naravno, ali to je u suštini to, nema tu nikakvih specijalnih tajni.
Imam nekoliko biljaka, recimo 50 od 6500 biljaka da pokazuje indikacije nedostatka gvožđa a jagodaje u visokom stadijumu cvijetanja i formiranja plodova. Do kada nije kasno prskati gvožđem? i u kom stadijumu razvoja kalijum, odnosno kalcijum?
 
Gvožđem možeš slobodno tretirati u bilo kom stadijumu biljka da je. Idi obavezno zaseban tretman, nemoj ga mešati sa pesticidima pri redovnom tretmanu zaštite. Najbolje se usvaja ako bar 48 sati biljka nije tretirana ni sa čim (ovo važi za svako folijarno tretiranje).
Što se tiče kalijuma/kalcijuma, ja to ne radim po šablonu, već po izgledu (stanju) biljke i stepenu njenog razvoja. Generalno, kalijum joj dajem kada sam joj dovoljno razvio lisnu masu (obično je do tada precvetala i formirala plodove) i ne preterujem sa njim, jer koliko je dobar zbog više stvari, on i ubrzava zrenje, a to za pozne sorte nije dobro (zbog cene). Zbog toga ga kombinujem (naizmenično) sa kalcijumom (dve vrste kalcijuma, takođe naizmenično).
 
Kolege,kakvo vam je iskustvo sa koriscenjem Venturi cevi ili injektora? Ja sam do sada radio prihranu tako sto sam rastvarao prihranu u kanti,pa sipao u dve bačve od 1m3,pa sam direktno pustao u sistem. U konsultaciji sa Agronomom dobio sam savet da je mnogo bolje preko Venturija,jer se bolje iskoristi prihrana i ravnomernije rasporedi oko samog korena,ne spere je voda u u dubinu. On savetuje 30% kolicine vode bez pihrane,pa 50%-60% sa prihranom i zadnjih 10-20% cista voda za ispiranje.
Nisam siguran dal ida uzmem 3/4 ili 1"?

Nije mi jasno gde si pustao u sistem to iz burica? Ja cu ti pokusati objasniti, kako sam ja radio ,tjt, napravio da zameni i uspesno radi kao i njihova Venturijeva cev. Ja sam zalevao iz cevi 2 cola pobijene u zemlju , motorom DMB, tjt pumpom. Pa prikljucak za motor je dva cola , i ja sam izmedju cevi i motora , odozgo izbusio dovodnu cev i zavario dupli nipli od tri cetvrt, pa na njega ide ventilcic pa na njega grkljan crevo pa u bure. Naravno na kraju grkljan creva ide usisna korpa, ili improvizuj od mreze za komarce da ne ulazi talog od rastvorenog djubreta. Kad povuces vodu i napunis sistem ( znaci sva creva kap po kap da su pod max. pritiskom , ) pustas polako ventil, ali vrlo polako da ne povuce vazduh motor za polevanje ili da onaj vazduh koji vec ima u grkljan crevu prodje kroz motor da ne ispusti vodu. kad povuce tecnost iz bureta regulisi na ventil kolicinu protoka, koji ti je potreban. Kolicina protoka , ti zavisi od povrsine koju zalevasi kolicine djubreta koju si spremio i namenio za taj broj biljaka na toj povrsini. Na primer izracunas koliki ti je protok vode u minutu ,sa odredjenim gasom , i onda toliko grama ili kilograma vodotopivog djubreta rastvoris u toliko vode za toliko biljaka i onda recimo pustas 15 minuta djubre iz bureta pa isto toliko minuta zalivas bikljke dalje, da ne bi djubre otislo preduboko. Bilo bi dobro recimo da je prethodnig dana zalivana ista povrsina sa negde 70 posto vode koja je potrebna za zalivanje te povrsine. Neznam dali sam bio jasan, ali ovo vrlo efikasno radi , ...ebes venturi ionako je preskup a kad ga poledas vrlo je prosto, pa se pitas zasta ja dadom pare. Pozdrav.
 
Na wuksalu ferro pise da se ne tretira u cvetu! Kako i zasto ne znam ali sam odustao od folijarnog i pustio kroz sistem neko fitofert gvozdje
 
Ja sam baš tim Wuksal Ferro tretirao prošle godine 2 puta, ove godine jednom (pre 12 dana) i sutra planiram opet. Nisam imao problema, ali nemojte mene slušati, ne želim biti odgovoran. Kako Nebojša kaže - piše to. Meni je prošle godine bila očajna jagoda na tom delu, pa me rod nije ni zanimao, bilo mi je bitno da spasem biljku. Nisam video ni jedan oštećen cvet, a 2 puta sam tretirao u cvetu. Još jednom, to je neko moje iskustvo, vi radite po svom nahođenju.
 
Nemoj prvih nedelju dana nikakvo đubrivo (ne "radi" biljka još uvek, pa ne može usvojiti hranu). Možeš neke aminokiseline da joj daš odmah (dobre su da biljka lakše podnese stres transporta i sadnje), posle kreni fosfor, pa 3x20, pa redom. Ne brini, biće malog roda u toku maja (ako su frigo živići u pitanju).
vazi a kasnije , idem fosfor pa sama voda, pa opet fosfor i tako sa 3x20 isto i na kraju kalijum? Sadnice sam nasao na internetu iz zasada su pa ne znam da li da ocekujem neki rod i vredi ili ih toliko djubriti ako nece da radjaju ove godine.
 
Evo kako sam ja radio...
Frigo živići, sorta Roxana.
Posađene i samo zalivene.
3. dan - aminokiseline (1g po živiću).
6. dan - 11:44:11 (0.5g po živiću).
9. dan - 11:44:11 (0.5g po živiću).
12. dan - 20:20:20 (0.5g po živiću).
15. dan - aminokiseline (1g po živiću).
Posle toga sam na svaka 3-4 dana išao sa 20:20:20 (0.5g po živiću). Nabrao sam 60g po živiću. Sadnja je bila letnja (17.07.) i brao sam je do mraza.
Ako nisu frigo živići, ne znam da li ćeš imati roda, mislim da nećeš (ne znam, jer ja radim isključivo sa frigo iz Italije).
 
Ne. Aminokiseline su odlična stvar za biljku uvek, a pogotovo kada doživi stres bilo koje vrste. One joj pomažu da se brže i lakše od tog stresa oporavi. Odmrzavanje (sa -2°C) i sadnja frigo živića u toplu zemlju i naglo izlaganje jakoj sunčevoj svetlosti je svakako veliki stres za njih (a stres je i, ne daj Bože, mraz, grad, oporavak posle neke bolesti, oštećenja itd.).
 
radashin i ostali mozete li malo da objasnite sto se tice kalijuma ,tacnije da date neko vase meljenje.kada treba poceti sa pustanjem kalijuma ,da li je to u zametanju plodova ili onako dok je u cvetanju ili punom cvetu jagoda?I sto se tice kalijuma sta mislite o kombinaciji 14-8-30 da li je to mozda mnogo azota?Konkretno sve me to buni jer ne znam da li jos da krenem sa kalijumom i da li je dobra to kombinacija ,evo u kojoj je fazi moja jagoda.

https://www.dropbox.com/s/9n0una3k6qsy5uq/IMG_20140405_162905.jpg
 
Ja reko da se pise u odgovarajucim temama, ali ne vredi. Nema veze, imam ja vremena pa cu da premestam :mad:

Ja vise kalijuma pocinjem da dodajem kad se formira vecina plodova, kad oni prvi porastu dovoljno i malo pocnu da prelaze iz zelenog u belo (valjda ste skontali). Ne znam jel to idealno, ali ja tako radim.
To nije losa formulacija, ali zavisi i od analize zemljista. Ako ima malo kalijuma u zemljistu, moze se i pojacati nekim kalijumovim djubrivom (npr. k-sulfat). U ovoj fazi treba i kalcijuma zbog cvrstine plodova
 
Nazad
Vrh