Auto sa turbinom treba da troši manje pošto je sagorijevanje goriva bolje. Turbina sabija vazduh u cilindre tako da gorivo ima više kiseonika sa kojim sagorijeva a povećava se i radni pritisak pošto je početni pritisak u cilindru kada je klip u donjoj mrtvoj tačci veći od atmosferskog tj. ta razlika (nadpritisak koji ostvaruje turbina-atmosferski pritisak) se dodaje na konačni pritisak koji se ostvaruje kada klip dodje u gornju mrtvu tačku.
Samo da malo objasnim rad motora sa turbinom- kada klip krene na dole tj. usisni ventil je otvoren, turbina sabija vazduh u kompresioni prostor dok kod atmosferskih motora klip povlači vazduh zbog potpriska. Kada klip dodje do donje mrtve tačke, usisni ventil se zatvara, turbina sada napaja sledeći cilindar/cilindre, klip ide na gore, pritisak raste, u odgovarajućem trenutku kada usljed kompresije temperatura vazduha postane dovoljno visoka (vazduh se, kao i drugi gasovi, zagrijava kada se sabija) ubrizgava se gorivo u vidu magle, što se postiže diznama, dizel gorivo se pali i sagorijeva trošeći kiseonik iz sabijenog vazduha. Tod motora sa turbinom u cilindar jednostavno udje tj. turbina prisilno dovede veću količinu vazduha u kojoj jasno ima i više kiseonika. Usljed eksplozije gasova, klip ide na dole, gura sledeći klip po redu na gore, dolazi do mrtve tačke, kreće na gore, otvara se izduvni ventil, dolazi do mrtve tačke, izduvni ventil se zatvara, otvara se usisni ventil i sve ispočetka. Čitav ovaj proces tj. 4 takta se ponavlja ciklično sa odgovarajućim faznim pomakom za pojedine cilindre.
Izbacimo li turbinu, smanji se i količina vazduha (tj. kiseonika) a količina goriva koji se ubrizgava ostaje ista sem ako se to na neki način reguliše pa time sagorijevanje postaje jako loše jer imamo sledeću situaciju. Zamislimo da je za rad sa turbinom predvidjeno da 1kg goriva dolazi na 1kg kiseonika (govorim to slikovito). Jasno je šta će se desiti kada počnemo da dajemo 1kg goriva na 0.5kg kiseonika - sagorijevanje će biti jako loše, kao kad npr. prigušite vatru u peći za centralno grijanje - ona dimi kao parna lokomotiva. Pošto je sagorijevanje lošije, oslobadja se manje energije pa motor sad nema npr. 100KS već 70KS a u cilindre se i dalje šalje ista količina goriva.
Snaga motora se dosta smanji kao i obrtni moment te motor postaje "lenj", slabo reaguje i sporo ubrzava. Teoretski, potrošnja ostaje ista ako motor nema elektroniku tj. ako je ubrizgavanje mehaničko, no pošto je motor sad lenj, dajemo "više gasa" kako bi to nadoknadili pa potrošnja logično poraste. Kod modernijih dizela sa elektronikom priča je komplikovanija pošto elektronika tu pazi na sve parametre-kiseonik, pritisak, izduvne gasove. Uklanjanjem turbine, svi ti parametri gube predvidjene vrijednosti tako da se posledice ne mogu predvidjati ali sa velikom sigurnošću neće biti dobre.