ZP hibridi, prinos za ponos

Koji ZP hibrid planirate da sejete ove godine najvise?


  • Ukupno glasača
    427
Slična situacija i kod mene sa 434. Kad istresem vrećicu, zadnji deo koji izađe sam ulomak i pleva ofarbana.
 
Sve se danas moze iskopirati...Secam se sucaja od pre par godina kada su dve komsije naletele na kopije 434 i NS 640.Cela tona kopiranog 640 je prosla kroz jednu apoteku...ko se zalio i reklamirao dobio je novo seme i teraj dalje,ko se nije zalio badava se mucio i radio.
 
Ove godine sam zakasnio sa nabavkom semena, pa nisam uspeo da nabavim pojedine hibride koje sam planirao da sejem (pre svih ZP606).
Posejao sam ZP434 na dva hektara. Danas je tacno dve nedelje od setve, svaki je pustio klicu, samo da stane ova kisa i da ogreje, i on je napolju. Posejao sam i jednu vrecu ZP427 za probu. Moram da naglasim da je seme bilo jako lepo i ujednaceno. Kupio sam ga u lokalnoj apoteci.

Posle Uskrsa mi sledi setva u ravnici pored reke. Tu ide provereni ZP684.

Tako da su kod mene u ovoj godini u igri ZP434, 427 i 684. Prva dva na 5-oj klasi, a 684 na drugoj. Pa cemo pratiti i izvestavati...
 
Zp 434...
8h6p.jpg
 
Ajde da cujem kako ste zadovoljni sa ZP hibridima?Ja sam se do danas kleo u 434 ali od ove godine mislim da mi vise nece u njivu tako lose nicanje i neujednaceno nikada nisam imao strasno jedva nekih 70% je niklo,a pored 434 imam NS6030 pa to je bruka kako taj kukuruz lepo raste buja ko da mu ove kise i hladno vreme nisu smetali i isti dan su sejani to izgleda ko vojska svi su u 5 listu modro zeleni dok 434 ima ga koji tek sada nice pa do 5 lista zuti ko da su anemicni.::lose::
 
Ja cu reci samo ovo, ZP 434 danas zapakovan, plombiran i poslat na analizu. Kostace oko 4500 din, ali to nije nista u odnosu na onih 30.000 zrna manje posejanih zbog necistoce.
 
Ja cu reci samo ovo, ZP 434 danas zapakovan, plombiran i poslat na analizu. Kostace oko 4500 din, ali to nije nista u odnosu na onih 30.000 zrna manje posejanih zbog necistoce.
A gde si poslao seme na analizu?Ja cu morati ovih dana otici na njivu da malo proceprkam po njoj da vidim u cemu je kvaka inace ja godinama iz svakog dzaka uzmem po jednu saku semena u kesu i etiketu od tog dzaka ostavim ako dodje do nekoga sranja tako da sam i sada to isto uradio.
 
Nadam se da ćeš me razumeti, ali gde je tačno poslato seme na analizu bi zardžao u tajnosti dok ne stigne odgovor. Bitno je da znaš gde je seme dorađeno i gde su oni izvršili analizu semena, kako ne bi uzorak poslao u istu laboratoriju kao i oni. I što dalje od laboratorija u blizini ZP instituta.
Po starom pravilniku o normama kvaliteta semena, dozvoljena količina nečistoće je bila 0,5%, pa je to krajem 80-tih promenjeno na 2% (na našu štetu).
E sad, po pravilniku pod nečistoćom se smatra: pleva, strane primese, delovi semena koji čine manje od 50% celog zrna kukuruza.
Otećeno seme kukuruza/lom zrna koje čini više od 50% celog zrna, smatra se celim zrnom, odnosno klijavim semenom ma kako god je ono izlomljeno.
Ako postoji neki problem sa semenom, po pravilniku o normama kvaliteta semena odgovornost snosi dorađivač semena.
Da bi ostvario bilo kakvo pravo, mora se kontaktirati fitosanitarna inspekcija i podneti pismeni zahtev. Bitno je imati kod sebe dekleracije od svih vreća, fiskalni isečak računa i bar jednu ne otvorenu vreću. Ako sam dobro razumeo, svaka otvorena vreća u kojoj ste našli loše seme nije validan dokaz. A u zatvorenoj vreći nemate pojma šta se nalazi, pa se morate nadati da je isto stanje kao i u već otvorenim vrećama. Inspakcija uzima uzorke od dorađivača, ako dorađivač nema na lageru tu partiju semena, onda se odlazi do lakalnog distributera. A ako ni tamo nema na lageru, onda se uzorak uzima iz zatvorene vreće koja se kod vas nalazi. Uzimaju se tri uzorka, jedan ostaje kod vas, drugi se šalje na analizu, a treći ostaje kod fitosanitarnog inspektora ako se zatraži super-analiza.
E sad, u pravilniku postoje neke tabele koje mi nisu najjasnije, gde se određuje koliko je dozvoljeno odstupanje u slučaju da je u vreći zatečeno drugačije stanje od navedenog na dekleraciji.

Sad samo ostaje da čekam rezultate.

Picture_004.jpg


Inače ovo sam dobio kada sam pustio seme kroz sito sa otvorima prečnika 6,5mm. Napominjem da na deklaraciji piše da je veličina frakcije od 6,5mm do 8mm.

Picture_011.jpg


U prve dve tegle se nalazi sve što je prošlo kroz sito iz dve vreće ZP434 koje nisam mogao da zamenim jer su bile otovrene. U trećoj mislim da je ZP666, a u četvrtoj ZP560. Razlika je primetna.

Picture_018.jpg


Picture_019.jpg
 
Ovaj 434 je pun pleve svaki džak kao da su ga direktno iz krunjača sipali. Kada smo prvu turu sipali i potrošili ubedjivali su me da mi sejač lomi seme jer su kutije bile pune tog smeća, a onda malo bolje zagledali po dzakovima katastrofa.
Ujaku sam sejao 341 i 434. NJiva do njive, ista priprema ista setva. OVaj 341 ga nigde nema dok 434 pa i napreduje uredio se. Još me terao da mu sejem 2 po 2 reda u drugoj njivi pa su mu sad dva nikla dva prazna.
Ja sam imao po pola dzaka 666 od prošle i 434 od pretprošle godine i posejem na kraju kad mi nestalo semena. I prošle godine mi je taj 666 mrljavio sav nikakav a ove godine nije ni nikao. Dok je 434 od preprošle nikao odlično
Toliko o kvalitatu nekad i sad
 
Ja sam sejao ZP555, ZP341 i ZP505 i odlicno nice, malo kasni gde se voda zadrzavala, ali u sustini kakava je godina zadovoljan sam. Medjutim problem mi prave ptice koje vade kukuruz pri nicanju, toga nije bilo prethodnih godina, svake godine neka nova zajebancija.
 
Derane kanda ti malo špartač malo vuče u jednu stranu ili neteraš sredinom, šta kažeš koji sad trenutno najbolje izgleda.
 
Nisam ja spartao taj kukuruz,juce sam na brzaka otisao kuci na cast jer nas ima vise u rodbini,znas kakav sam jutros bio i koliko sam zagledao koji je najbolji... :osmeh:

- - - - - - - - - -

P.S. Derane izgleda je sejalica dobro posejala po savetu. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh