ZMAJ kombajni

Za 5000din po jutru sa prevozom, pokazem gde je njiva, malo se vozam u kombaju, popijem kolu ili sveps i poradjeno 3-4-5kj/sat:cvetic:
 
Interesuje i mene posto njime vrsemo samo zito i to vrlo malo nismo jos imali prilike da ih menjamo:osmeh: i to vec 20 godina od kada je tatko kupio kombajn.
 
Kanački od 10.000 do maks.100 eura ali je neprocenjivo koliko živaca ode a moraš i 2 ležaja Grae 30 uz osovinu da promeniš a oni su od 500 do 2500 komad.
Dejo sve to ide u rok službe.Razmišljam šta tek bude kada na nekoj zapadnoj besnoj mašini nešto cikne ka bum.
 
Nego gled'o ja malo onu moju 2d osovinu slamotresa...... Ako bi imao ko da smota materijal fi 35 (može i četres (40)),možda bi moglo mesto ležaja da se obrusi na 30mm? Zvuči šašavo ali mislim da kad bi tako napravio.....Ihhh.... Ma ni zadnjica ne bi više plesala toliko zbog dodatnog tereta! :haha:
 
Osovina se ugreje ali ako mozes uhvatiti rukom i drzati to nije ugrejano.
1)Osovina se mora (malo) zagrejati. Da se uopšte ne greje je nemoguće.
2) Nije upitan kvalitet.... Kvalitet im je ravan 0 (slovima: nuli ogromnoj burazeru!) Danas sam se uverio u to. Odjurio sam u Suboticu i kupio novu deblju osovinu i pošto je kod našeg dragona elevator malčak uži,ili su kućišta ostrugana-nzm,moram osovinu ostrugati za nekih 5-7mm da bi smanjio aksijalno pomeranje levo desno na nekih 1-2mm. E kad sam osovinu odneo u strug i kad je strugar počeo da je obradjuje odmah mi je rekao da je najslabijeg kvaliteta materijal. Video je po strugotini. Tako da o kvalitetu nemojmo.... Na kraju krajeva,do nedavno smo svi znali podesiti drvene ležajeve a sad ne znamo?
 
Zove me kolega nekidan i pita me sta radim.
Ja kazem: "Zmajarim".
Pita on: "Kako ide"
a ja mu kazem: "Ide kao zmaj, nikad ne znas odakle ce suknuti plamen!"

Tako je to kad vise nema kvalitetnih djelova za strojeve koji eto zbog dvije sugave osovine zadaju tolike probleme svojim vlasnicima.

Na strancima su djelovi znatno skuplji ali se stranac znatno manje i trga (Dakako uz pravilno odrzavanje i redovno podmazivanje i kontrolu sklopova). Ali neka kosta koliko kosta kad se moze naci originalan i pravi dio a ne da ovako malo-malo pucaju jeftine osovine kad se netko boji ili ne zna napraviti kvalitetniju stvar i naplatiti ju malo vise para i svi bi bili zadovoljni.

Kupovao sam ja osovinu prijemnog bitera i bubnja u Sapcu kod Bucala pa prve godine se oglodala na sjedistu lezaja. Navareno je sjediste tvrdom elektrodom i obradjena na mjeru i od onda je s tom osovinom mir. Kvaliteta male privrede se sto dalje sve vise kvari kako mi se cini...

Steta je da dobri kombajni stoje zbog ovakve gluposti ljudi koji su se obvezali da prave rezervne djelove za njih...
 
Pa s obzirom da osovina lezi u drvenom lezaju i uz to se okrece, sasvim normalno je da ima i trenja, koje usput ugreje osovinu. Samo je pitanje koliko je ugreje. Ok u pravu si ne pise nigde ali to je za ocekivati.
 
Druže ne znam da li negde piše ali slamotres osovina sa drvenim ležajevima se mora malo zagrejati zbog pomenutih ležajeva. Da je ona kojom srećom skroz na kugličnim,ne bi mi sad trošili tastaturu.
 
Koliko sam procitao te vase osovine pucaju non stop. Je li i fabricka pukla odmah prve godine?
 
Znaci da ove moje osovine iz 2004 god. imaju dobar kvalitet cim traju do sad, ili je do mog odrzavanja tj. na prednjoj osovini lezaji su namazani za ovih 13god. 5x, a na zadnjoj nesto vise, 13x :haha: kombajn kosi oko 200kj godisnje.

Ko nije sposoban da odrzava i nema zivaca i nema ko da mu pritrci kad zatreba, ne treba da kupuje zmaja! A dal se isplati drzati, bez veze je pricati, opet zavisi od obima pola.
 
Koliko sam procitao te vase osovine pucaju non stop.
Jebeš ga kako si pročitao tako si i shvatio.... Pucaju kada prvi put zameniš originalnu. Kombajn kupljen 2008-me zadnja osovina slamotresa zamenjena prošle godine (možda još oridji iz 84-te) i evo sad opet. Ova od elevatora hedera je drugi divan. Fabrički nije bila dobra,pa su je pojačali za 5mm na mestu pucanja. A i ta takva tanka mi nije pucala dok nisam stavio rotosečku (Jan nisi ti kriv!) na kukuruzni adapter,a i ne žalim što sam je stavio. Sad sam stavio deblju,tj od RM-a ili ti od 143-ke,ali ću vremenom kupiti jači materijal i sam napraviti drugu. Bar nju može svaki strugar i glodač da napravi....
Dragane pazi na njih ko na oči u glavi. Stric nije menjao od 87-me.... Drugar od 92-ge. A eto mene poteralo....
North,ta ne da razbiju lezajevi nego polomidu osovinu! :)
 
Nazad
Vrh