ZMAJ kombajni

cev navuces na osovinu do lagera i zavaris u tri tacke za unutrasnju kosuljicu lagera i izvuces na teg cas posla mislim da je najbrze resenje samo dobar teg sva kucista i lagere tako vadim bez ikakvih problema i nista se ne osteti sem lagera :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
cev navuces na osovinu do lagera i zavaris u tri tacke za unutrasnju kosuljicu lagera i izvuces na teg cas posla mislim da je najbrze resenje samo dobar teg sva kucista i lagere tako vadim bez ikakvih problema i nista se ne osteti sem lagera :ppozdrav:

Vise puta tako menjali i uvek dobro i brzo bude. Samo neka cev bude malo debljeg zida da ne pregori prilikom zavarivanja. Mi smo na cev duzine metra zavarili drugu cev na kontra kraj od lezaja pa kad zavaris lezaj uzmes cekic i lupas po toj cevi i izbijas lezaj.
 
[video=youtube_share;WXn82TfUHBE]https://youtu.be/WXn82TfUHBE[/video]

na ovakav princip ja vadim lagere i kucista samo umesto prvog alata ja koristim cev koju zavarim za kosuljicu lagera a sve ostalo isti princip samo je teg 3 ili 4 kg za vece lagere a imam i manji, jedina razlika sto je alat pravljen
 
Mozes li uslikati tvoj alat? Da li se ovaj teg udara cekicem ka napolje, ili rukom ili kako?
Prvi put ovo vidim
 
[video=youtube_share;WXn82TfUHBE]https://youtu.be/WXn82TfUHBE[/video]

na ovakav princip ja vadim lagere i kucista samo umesto prvog alata ja koristim cev koju zavarim za kosuljicu lagera a sve ostalo isti princip samo je teg 3 ili 4 kg za vece lagere a imam i manji, jedina razlika sto je alat pravljen
Sa ovim alatom svejedno ne bi mogao izvući ležaj
 
To što pišete vi Kameni,dragan dmb i mali lala to važi samo za one ležajeve koji nisu zapekli na osovini zbog korozije (parkiran kombajn pod Božijom šupom i sl.) tj nisu se zagrejali usled dotrajalosti ležaja pa zategli na osovini a i strugar nije ostavio meru za ležaj na osovini stotu-dve u plusu.... Takve ne mrdaš bez alata kao što je Montoya okačio sliku i bez brenera što kaže Matić (može i elektroda + velika amperaža). Upravo idem da skidam jedno takvo,pa da okrpim biter kroz otvor za kućište. Ko ginekolog kad je prešao u mehaničare pa opravio generalku kroz auspuh. :)
 
Postavljao sam i onu sliku davno.....koristan alat
7a01a8331039830.jpg
 
To što pišete vi Kameni,dragan dmb i mali lala to važi samo za one ležajeve koji nisu zapekli na osovini zbog korozije (parkiran kombajn pod Božijom šupom i sl.) tj nisu se zagrejali usled dotrajalosti ležaja pa zategli na osovini a i strugar nije ostavio meru za ležaj na osovini stotu-dve u plusu.... Takve ne mrdaš bez alata kao što je Montoya okačio sliku i bez brenera što kaže Matić (može i elektroda + velika amperaža). Upravo idem da skidam jedno takvo,pa da okrpim biter kroz otvor za kućište. Ko ginekolog kad je prešao u mehaničare pa opravio generalku kroz auspuh. :)

ovo sto pisem to i tvrdim iz iskustva imao sam raznih problema jer nisu skidani novi lageri nego stari koji su u katastrofa stanju i zapekli do bola a radio sam na ovaj nacin vecinu tesko zapeklih lagera

prvo se dobro ocisti osovina do samog lagera da bude bela znaci sva korozija se skine ili farba ili bilo kakvo ostecenje sledeci nacin je zavarivanje debelozidne cevi u tri,cetiri ili pet tacke sa pustanjem vara da bih ddobro zagrejao kosuljicu da bih se malo rasirila zatim dobar teg tezak 3,4 ,5 kilograma na sipki od 1,2m i iz 7,8 puta je skinuta i najteze zapekla kosuljica
zadnje je izvlacena spojnicka osovina na kombajnu radi zamene dva lagera a da se ne skida zvono i izvucena su oba lagera odjednom sa osovinom ali je koriscen teg od oko 7,8 kg i izvucena normalno uz tridesetak udaraca
svaki drugi nacin je bio ili tezi ili neuspesan ili je dolazilo do tezih ostecenja

Farmer II

uslikacu ovih dana jer mi je kod drugara
ovaj teg se vuce rukom i udara u kraj sipke i jedna prednost mu je zato sto uvek kada udaras tegom on je stalno u centru tj podjednako izvlaci sve strane lagera i zato ide lakse

MONTOYA

ako ste procitali opisao sam kakav je alat u pitanju
 
Poslednja izmena:
IMG_20170607_184312_zpsptl43ltm.jpg

IMG_20170607_184332_zps8pb76ypn.jpg

IMG_20170607_184352_zpsbigiwtqz.jpg

Uzeto juče kod Dula u Šimanovcima.Spojničko vratilo 80 eura,glavčina 60 eura.Kada se rastura zamenjen i ležaj 22211 Fag made in Swiss :sta: a za reduktor prednjeg točka takođe uzet Fag made in U.S.A što nikada nisam video...
 
To što pišete vi Kameni,dragan dmb i mali lala to važi samo za one ležajeve koji nisu zapekli na osovini zbog korozije (parkiran kombajn pod Božijom šupom i sl.) tj nisu se zagrejali usled dotrajalosti ležaja pa zategli na osovini a i strugar nije ostavio meru za ležaj na osovini stotu-dve u plusu.... Takve ne mrdaš bez alata kao što je Montoya okačio sliku i bez brenera što kaže Matić (može i elektroda + velika amperaža). Upravo idem da skidam jedno takvo,pa da okrpim biter kroz otvor za kućište. Ko ginekolog kad je prešao u mehaničare pa opravio generalku kroz auspuh. :)

jesi koristio ovakav alat kad tako pises......ocigledno nisi i neznas sta moze pa pricas tako
godinama s takvim alatom cupam svasta nesto i jos mi se nikad nije omaklo da nesto nije izaslo,seskant osovine iz kuruznog adaptera i beraca,kajle razne sorte,lezaji bilo gde,kakvo crno grejanje brenerom po osovinama,isti sistem kao gore na videu samo mora biti ozbiljan teg,ovaj na snimku je mali,za problem koji je naveden se navuce cev na osovinu do lezaja,zavari se cev za kosuljicu a na drugoj strani se prilagodi i napravi da se taj alat uvrne u tu cev i sledi cupanje,sutra slike
 
Forumasi,zna li neko gde ima hladnjak za Zmaja 133 a d a nije turski¨'?nasao sam turski ali neznam kako su se pokazali¨!zna li neko dal kod nas ima neki nas Proizvodjac ,``??'
 
2wrgqjt.jpg

evo slika alata zvani cupazon,imam i veci teg za zilavije stvari,pored alata je trenutno cev koju sam vario na lezaj pa cupao,a sa ovim flahom sam neki dan iscupao kajlu na dominatoru na levoj poluosovini na dobosu kocnice,ko ima takav kombajn zna o cem pricam,sve u svemu glavna stvar je sipka sa tegom a sve ostalo od dodatnog alata se pravi po potrebi i zelji,s tim tegom sam pre par godina izvukao seskant osovinu na beracu koja je bila zardjala fest.....inace na ideu da napravim takav alat sam dosao jer dok sam radio u autoservisu takav alat al mnogo manji smo koristili za cupanje dizni iz glave na autima.....
 
jesi koristio ovakav alat kad tako pises......ocigledno nisi i neznas sta moze pa pricas tako
Ma neeee... Nisam ni čuo ni video da tako nešto postoji,a kamoli koristio.....
Gospodo draga,saaam sam pravio neke alate za svoje potrebe uz pomoć štapa i kanapa svaki put kada me muka naterala,a tera me vrlo često za vrlo različite stvari koje su mi u opisu posla! A ne da nisam koristio! I opet Vam tvrdim i odgovorno stojim iza svake napisane reči na princip zavarene cevi se ne mogu isčupati svi ležajevi! Može deo,možda čak i dobar deo ali svi i svaki NE! Evo vam dokaz! Ležaj i osovina jesenas stavljeni novi i nisu ovrli više od 100kj a crklo sve u paketu.
Ovde je pomoglo samo odsecanje osovine zato da mi ostanu čitava kućišta,kao i samo grlo kombajna(nzm kako se pravilno zove a mrzi me da tražim u kat-u.) da se ne deformiše ako počnem da vučem osovinu napolje sas izvlakačem. Inače ležaj se okreće na osovini,a neće dole. I šta ćemo sad? Pokušao ja na licu mesta sa zavarenom cevkom i dooobrim varom ali jok more! Osovina fik,pa pod presu a ležaj ka bum. Ostalo od njega eto to što je ostalo al siš'o nije.
Šeskant osovina veća nije problem ali manja može da bude. Mada čim se malo mrdne levo desno,pokvasi se vodom i udaranjem ili izvlakačem ide napolje. Faktički sama sebe čisti jer su zupčanici tvrdji od šeskanta. Samo na jednom adapteru sam morao blago zagrejati zupčanike jer je adapter bio 72 godište i ipak je osovina zapekla i nije se moglo drugačije a da se ništa ne polomi. Tačnije kućište-nosač zupčanika koji pokreće lančanik privodnog lanca. E on hoće da pukne,a to je deficitarna roba jer od njega prave rasturač otkosa. Je l tako? Tako je.
Dupla remenica čiju je sliku Montoya okačio ima koju mož' skinuti bez grejanja i alata a ima koju ne može. Davne 2004-te smo imali slučaj da je trebalo skinuti takvu remenicu sa Univerzala i bez krvničkog grejanja i naglog hladjenja nismo je ni mrdnuli. Remont tog kombajna je radio čovek koji mi je i rekao da tako uradimo. Lično,ne bih toliko grejao a ni naglo hladio. Na moje pitanje da li će se okaliti osovina pa posle pući,kaže neće i samo ti dobro zagrej. Univerzal je otišao u penziju ali osovina nije pukla. Prošle godine na 143-ci sam skidao remenicu pogona bubnja i kada sam došao do glavčine koju treba svući,takodje nisam mogao ni mrdnuti bez dobrog grejanja i istovremenog vučenja sa radapcigerom. Na svako hladjenje glavčina bi stala pa smo morali opet grejati da bi krenula. Pre jedno 3-4 godine je šleperu otpao točak sa šlepe i završio komšiji u dvorištu. Da nije bilo brenera i prese nikad rastavili ne bi. Lada niva (od jednog našeg slabo aktivnog člana Mladen 88 ) je toliko imala skenjan ležaj točka na glavčini da sam i njega brenerom morao iseći. Evo i slike doduše iskoristio sam tu ploču pa napravio radapciger za rotor tehnostrojkine djubretare. Da se ne baci a i da mi ležaj ostane čitav. Tako da,nemojte mi reći da se može bez brenera.
Ali sve je to kesa... Video bi ja vas kad bi ste pokušali izvući ležaj iz piramide obrtača pluga (lemken 4 brazde ako je nekom bitno) na taj vaš svemogući način varenjem cevke! A da ne spominjemo da ta dva ležaja treba da se sačuvaju jer nisu mali a ni laki za džep. G-din Ivica iz Subotice koji uvozi poljomašine i koga poznaju mnogi (a zato sam ga i naveo za primer pa ko hoće neka ga pita) nam je doneo tu obrtnicu-piramidu kako god,i kada smo je stavili pod presu ni mrdnulo nije. Ajd naša presa i nije nešto preterano velika,gura možda par tona,pa smo ga poslali kod Fenyes-a strugara iz Subotice koji ima king sajz bong presu (zdravo velika) ali ni ta je nije mrdnula! Na kraju je na glodalici izvadio deo osovine i tek onda je uspeo ispresovati deo.
Tako da vas molim,nemojte tako olako generalizovati neku pravljačinu jer ako niste pravili ništa više ili dalje od svoje avlije onda ne možete ni zamisliti kakvih sve izdrkotina od kvarova ima! I kako ništa ne mora ići po planu i programu. Izvinjavam se na rečniku,ali tako mi došlo jer me malo nervira kada mi neko sudi kada vidi koliko imam godina a nije me upoznao ili makar divanio samnom pa iz tog divana možda zaključio šta mi je sve prošle kroz ruke. Ne tvrdim da sam uvek u pravu ali sam se nagledao svega i svačega.
Evo još nekih alata od kojih imam slike Alat za sabijanje korpe kvačila od imt-a a iskorišten je držač rezervnog točka od tehnostroj prikolice.
KLjuč za dotezanje matice bočnog reduktora.
KLjuč za maticu amortizera volkswagena napravljeno od osovine klipa.
Izvlakač za ležajeve napravljen od tiple za beton.
Izvlakač za remenicu traktora.
KLjuč 70-ka za osmougaonu maticu. Itd,itd.....
 
Poslednja izmena:
Samo ti druze pali brener i grej,jedino kad koristim brener je za sarafe ako zapeknu a sve ostalo 99% posto cupam tegom ili prosecem biaksom kosuljice i otpadnu same,napisao si citav referat kao da si se samo ti u zivotu naradio i napatio,nikad neznas u zivotu ko se cim bavi i bavio i koliko ko ima iskustva i prakse i rada stog nije uredu bas toliko pametovati i biti samouveren,sto bi rekno jedan clan ajd zdravo

- - - - - - - - - -

a ovaj erik pola sata snimanja palamudi i na kraju stavio sve novo,ima tu jos dosta poteza koji mu nisu pali na pamet a sislo bi,sve nesto prcka cekicom tezine vrece cipi cipsa,samo da je imao tezi teg bar upola sislo bi,cuje se na snimku kako teg zvoni kad jedva ima 200 grama u sebi
 
1) Samo ti druze pali brener i grej,jedino kad koristim brener je za sarafe ako zapeknu
2) a sve ostalo 99% posto cupam tegom ili prosecem biaksom kosuljice i otpadnu same,
3)napisao si citav referat kao da si se samo ti u zivotu naradio i napatio,nikad neznas u zivotu ko se cim bavi i bavio i koliko ko ima iskustva i prakse i rada stog nije uredu bas toliko pametovati i biti samouveren,
4)sto bi rekno jedan clan ajd zdravo
1) A gde sam ja to napisao da stalno palim brener i grejem? Naveo sam ti samo par primera gde je primena morala biti jer ni sa 28 čupazona deo ne bi sišao. Ako ne veruješ mogu i to da slikam! Kućište-nosač lančanika privodnog lanca mi je puklo jer sam pokušao na hladno da izvučem šeskant. Adapter S-4 leto izdelave 1972 sa originalnim ležajevima made in Yu.
2) Da,možeš tako ako ti ležaj nije potreban. A lepo sam i napisao da se slažem da može deo ali ne sve i svi.
3) Naravno da nzm,zato sam i napisao ono što znam i što mi je prošlo kroz ruke,pa još i slikao (samo zato što je friški slučaj od pre par dana,a pun kofer slučajeva je samo ostao u sećanju a u to vidim da se ne veruje),ali opet nije dosta. A ako sam kojim slučajem u prethodnom postu pametovao a mislim da nisam,onda slobodno mogu reći da nisam prvi počeo.
4) Pera ves,da znam... A her Žika bi rekao domindženja!
 
Ja stvarno ne znam dali bi ovaj alat izvukao ove lezajeve,morao sam da gi secem brusalicom a da ne dotaknem osovinu...
IMG_1151.jpg
[/URL][/IMG]
IMG_1152.jpg
[/URL][/IMG]
 
Nazad
Vrh