ZMAJ kombajni

Upitan je i kvalitet AC pumpi.Ne zna se više šta se kupuje,sve je sumnjivog kvaliteta.
 
IPM AC pumpe su bile dobre, medjutim kako koja serija zapadne kome. Nisam siguran da li IPM i dalje radi ili su jos zalihe robe kod prodavaca.
 
Nisu iste pumpe.Razlika je u dužini jezička.IPM ne radi još od početka prošle godine.Ovo što se prodaje ili su neke stare zalihe ili no name proizvođači.
 
Vidis, svaki dan naucis nesto drugo... Ja sam bio uvjeren da su iste AC pumpe za sve IMR motore samo sa ili bez talozne casice. Znam PROVJERENO da je kolega na s44 motor ugradio AC pumpu s 539 s casicom... jel to ispravno ili nije nemam pojma ali traktor radi vec 2 godine tako.
 
Letos sam menjao AC pumpu i kupio sam u Kuli kažu da im je stara zaliha medjutim od 10 komada koje su imali 6 je imalo fabričku grešku tek sedma je bila dobra ostale tri nisam probao
 
Za deset dana promenjene su 2 ac pumpe i dalje isto... Kaze mi bosista da moze da bude uzrok i ploca gde nalegne bos pumpa ako ima riseve...


Prvo moraš da nađeš GDE ti pušta naftu u motor...... Pa kad nađeš, onda otklanjaš nedostatke.....
Ne razumem što majstori odma kažu NOVA ac pumpa ?? Kao što sam ti ranije napisao, čim ustanoviš da diže nivo ulja, stani, skini gornju deklu ac pumpe i proveri membranu.......ako na njoj pušta, zameni je.
Ako ti se to ponovi opet na membrani, onda je nepovratni ventil u pitanju. Ne bi da lupim bezveze ali on bi trebao da propusti naftu u rezervar tek kada je u sistemu pritisak oko recimo 0,5 bara ( opet kažem ne znam tačno podatak ali to je suština) a ako je taj ventil zaglavi onda ti je membrana nepotrebno opterećena...... Zato se i zove PUMPA NISKOG PRITISKA u narodu zvana AC pumpa.....
Ako taj ventil slabo drži pritisak ili skoro nikako, onda se dešava da nafta slobodnim padom ode u rezervar pa mnogi ujutro moraju da "pumpaju i luftiraju" pre nego što počnu paljenje motora.....

Sad sam ti delimično dočarao koliku ulogu ima taj nepovratni ventil....:ppozdrav:

Nadam se da će naći uzrok i otkloniti isti.
 
Ne trpi membrana skoro nikakvo vece optrecenje iako je na primer povratni ventil zaglavljen,zacepljen ili slicno,jer pumpa radi obrnutim principom nego sto se misli...kada bregasta pogura polugu tad membrana ide nadole i ona usisava a izduvava posredstvom opruge koja inace i vraca membranu navise te je njen pritisak unapred definisan jacinom opruge u njoj,zato ona uvek stvara isti pritisak neovisno u kom rezimu motor radi,isto se desava i kada se rucno pumpa na njoj,jer kada bi radila obrnutim principom ona bi stvarala i preko 10 bara i naravno da bi pukla u prvih nekoliko sekundi rada.
 
Pre 4 dana menjano ulje za 4 dana ubacio za dve sibice ima preko max, motor ne trosi ulje, ako je ac pumpa ja mislim da bi ubacila vise nafte, sad pogledam grejac kod mene nije u funkciji nema ni zicu a ni cev za naftu. Ja se sve mislim da nije opet semering bos pumpe...
 
Hoće poluga ako ima previše hoda da ošteti membranu, kod mene pored papirnog dihtunga ima i jedan dodatni dihtung od klingerita 2-3mm
Da to se podrazumeva.

- - - - - - - - - -

Hoce ponovo na pumpu ako je stavljen neki bez veze semering,ja sam kod mene stavio INIS,i nikakvih problema sa tim mesanjem.Cak sam ga i sam menjao,ima unazad misliim da sam opisao postupak zamene.
 
Interesuje me dali ima neko ugrađen na Zmaju 143 lanac i lančanike umesto kajša na dobošu, kao što se ubacuje na Zmaju 142. Iduće godine planiram da vršim kukuruz sa 143 a mislim da bi ipak bilo bolje lanac umesto kajša . I dali je neko preuređivao lančanike sa 142 na 143 ?
 
143-ka nema fabricki predvidjeno resenje za lancanike na dobu,koliko ja znam. A i zasto bi preradjivao kad ona sa remenicama i kaisem spusta na 350-400 obrtaja. Sto je po meni sasvim dovoljno.
 
Ima i za nju,prave ljudi.Možeš da spustiš na te obrtaje preko remena samo ako je remen istegnut i potrošen.U suprotnom ne može ispod 450 obrtaja.
 
Ja na mojoj 143 mogu najniže da spustim obrtaje na 400 o/m , dok na 142 preko lančanika imam 340o/m i to je sasvim dovoljno za hibride kukuruza koje ja sejem, i nekako mi se čini da je bolje rešenje lančanike.

- - - - - - - - - -

+ kad se zameni kajš dog se malo nerastegne neće moći ni toliko da se smanje obrtaji i plašim se da ću imati više loma.
 
Svakako da je bolje na lancanike,jer meni se desi kada spustim na 350 pa poteram malo brze a korpa stegnutija kais proklizi pa ga zagusim.
 
Nazad
Vrh