ZMAJ kombajni

Kanacki, neko je pisao, mislim kolega Matic, ali za balansiranje sina. Na preciznoj vagi(ne mora bas ona za merenje droge) se izmere sine. Potrebno je da sine koje idu jedna naspram druge zajedno sa srafovima i tegicima imaju istu masu. Znaci izmeris jednu sinu sa srafovima pa ona koja ide naspram nje mora ima istu masu koja se dobija dodavanjem i oduzimanjem tegica.
Mozda i gresim, ali sam negde ovako procitao i pisem po secanju iz posta:osmeh:
 
Da ali to je samo pola odradjenog posla... Nosac sinja i osovina uopce ne moraju biti u balansu. Kad se sinje prilagode da budu sve jednake tezine to samo olaksava posao balansiranja bubnja kao cjeline...
 
Nosači šina iliti rozetne dobijaju platne nakon montiranja šina i to se sve fino podesi da se bubanj ne vrati nazad prilikom zaustavljanja već ostane na svom mestu.
 
A pre svega toga se kombajn iznivelise vaser vagom da bude vodoravno u nuli pa se onda balansira dob!
 
A pre svega toga se kombajn iznivelise vaser vagom da bude vodoravno u nuli pa se onda balansira dob!

Koja je svrha niveliranja kombajna "na vagu"? Bubanj kad se vrti se ponasa jednako dal bio postavljen okomito, vodoravno ili nakoso. Niveliranje kombajna prilikom balansiranja bubnja nema apsolutno nikakve veze. Nije kombajn stabilan stroj pa da ce stajati na mjestu pa da mora biti savrseno balansiran.

Veci je problem sto je bilo kod mene kad je kombajn dosao kad su dvije sinje jedna do druge ganc nove a ostale potrosene, njegove iz 1980.g. To sam jedva dobio da mirno radi, a dok ga nisam izbalansirao, cjeli kombajn se tresao i vibrirao.
 
E sad smo dosli do neceg sto vam moram reci...nekada ranije sam citao kako je 142 slab u zadnjem delu te ga secka razbija ako se ne ojaca,a ja sam jos tad hteo da kazem/a nisam/ da ga ne razbija secka vec DEBALANS dobiven naravno od te secke.I jos ste govorili kako je secka sa klatecim nozevima bolja...a ja i dalje mislim da je sa fiksnim bolja bas zato sto se kod nje preciznije moze odraditi balansiranje dok kod klatecih to nije slucaj,jer oni u radu i zavisnosti od slame se malo klate tj krive i automatski sami time stvaraju promenjivi debalans,pa zbog toga se onda ojacava zadnji kraj da bi se suprostavilo tom debalansu.Mozda gresim ali to je moje misljenje.
 
Ni pod jednim uvjetima sjecka s fiksnim nozevima nije bolja od sjecke s klatecim nozevima...

Kolega Matic ti je dobro napisao: Ako si toliko siguran u svoje tvrdnje, namontiraj sjceku bez pojacanja zadnjeg kraja pa ces vidjeti sta se desava. Ja sam vidio dva z-142 i jednog DF novijeg godista bez pojacanja koji su se doslovce poceli "guliti". Kad su pojacanja dosla i sve na svoje mjesto, nije dalje bilo nikakvih problema...
 
Ok,pojacanje ne skodi trebalo ili ne to cu za svaki slucaj i uraditi,ali nesto jos uvek nisam siguran da sa fiksnim ne valja.Pratim vas pomno,uvek kazete bolja sa klatecim ali ne iznosite razloge zasto,osim zbog lakse zamene nozeva drugo nista nisam cuo.

- - - - - - - - - -

Ajd cisto dok smo tu jos oko balansa da bacite pogled jer nisam siguran da li ste ovo vec videli,ovaj tocak je oko 300kg i precnika je 1100mmx100mm,okrece se na oko 680 obrtaja vidi se to na onom laserskom meracu mada on pomalo na blic brlja,i na onom komparateru zagledajte da se ne trese vise od 0.01mm i na onom analognom instrumetnu takodje se vidi da ne krece skala od nule...sto znaci to je idealan balans,a da napomenem i jos da tocak nije na fiksnim vec klatecim osloncima.I sad ako vam kazem da kada ga zaustavim i dodam na neko mesto teg/magnet/od samo 2 grama a to je sajmna za sraf m-10 on vec pocinje da trese.I zbog svega ovoga ovde izneseog sam ja u predjasnjim postovima pridao znacaj balansu. https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QeHivZmryPA
 
NIje problem samo u zamjeni nozeva nego sto kad naleti hrpa slame ili nedaj boze neka grana ili nesto, na fiksnoj noz MORA proci kroz to sve hoce on ili nece dok se na klatecoj noz moze "skloniti" ... Zato na fiksnoj jako cesto pucaju nozevi koji su inace tanji nego na klatecoj sjecki a da se zamjeni jedan polomljen noz treba pola sjecke razvaljivati. Sam si rekao da se i 2 grama osjeti a kamo li nece osjetiti da fali par nozeva. U zetvi malo tko ima vremena da stane na pola sata da mjenja noz na sjecki..
 
Nazad
Vrh