ZMAJ kombajni

Pozdrav svima ako hoce neko da mi kaze da lina z-142 motor s-46 moze mnogo da dimi crn dim ako je razbusen na 100 ili 101 (neznamdal jeste).Pisao sam i ranije imam ovaj problema probano je skoro sve pumpa dizne radiobez usisne grane da se vide ako je nesto okoglave prestelovani ventili probano da se pimeripelenje i nista se ne menja i u mestu pod turazomdimi a u radu da ne pricam.Zaboravih da se negreje drzi pritisak ulja trosi oko pola litra na 20hektara(ulja).Oduzih ne zamerite.
Jesi li mu podizao glavu motora?Ako nisi a verujem da nisi,nemas sta drugo da cekas nego otvaraj i vidi sta se tamo desava.Ali prvo se totalno uveri u PVP i dizne kao i u filtere i u AC pumpu.
 
Crni dim znači da je sagorevanje nepotpuno. Tačnije da nema dovoljno kiseonika za datu količinu nafte koja se nalazi u komori za sagorevanje. Kažete da ste skinuli usisnu granu i da je motor još uvek dimio crno. Znači da problem nije u začepljenom filteru za vazduh. Onda problem moramo tražiti u povećanoj količini nafte koja dospeva u komoru za sagorevanje. Svakako treba proveriti PVP, kao i to dali ima kapanja na diznama.

Takođe nije zgoreg proveriti stanje auspuha, jer što je auspuh stariji, ćelije mogu biti začepljenije. To rezultuje velikim otporom u izduvnoj grani, te gasovi nakon sagorevanja teže napuštaju komoru. Određena količina može zaostati i tako smanjiti količinu svežeg vazduha koja može stati u komoru za sagorevanje. A kao rezultat toga, ponovo ćemo imati nepotpuno sagorevanje. Dakle skinite auspuh sa izduvne grane. Biće malo bučno, ali Bože moj! Može se izdržati. Ako i dalje bude dimilo crno, ništa vam drugo ne preostaje sem sistema za dovod goriva (PVP, dizne ...) da tu tražite problem.
 
Poslednja izmena:
neznam koliko ti pusi kombajn,al probaj promeniti gorivo!ja kad sam kupio i vozio 143,pre par godina,isto je dimio,al kad sam ga dovezo,nasuo drugu naftu,nije bilodima ni trunke!probaj sipati euro dizel!
 
Bos pumpu i dizne smo skidali i nosuli bosisti
to je prvo sto je uradjeno glavu nismo skidali
posto majstor kaze da ventili nisu nagoreli.
Neznam ni ja dal da skidamo glavu ili da ponovo
skidamo pumpu, gorivo koje trosim sipam i u
auto, njemu nesmeta.
 
Bos pumpu i dizne smo skidali i nosuli bosisti
to je prvo sto je uradjeno glavu nismo skidali
posto majstor kaze da ventili nisu nagoreli.
Neznam ni ja dal da skidamo glavu ili da ponovo
skidamo pumpu, gorivo koje trosim sipam i u
auto, njemu nesmeta.
Isti problem sam imao na klasu perkins dimio katastrofa probao sa eurodizelom da teram ne vredi,prvo skidao bosh pumpu,pa onda filter za gorivo,filter za vazduh,ac pumpa,i nakraju sam promenio majstora (Bosistu) i resio problem motor se preporodio jer je bos pumpa bila glavni krivac verovatno nezna da popravi ili podesi.Bio joj je crkao rotor koji smesno kosta i sve nove dizne su ubacene.Prosle godine sam terao na lozak isto lepo radio motor.
 
Kad majstor za PVP ume da namesti, taj S46 sa velikim klipovima moze da ima i malo preko 120 konja i da bude izrazito 'veseo'! Kad majstor ne ume, dzabe sve, dobija se buba lenja i vrlo cesto deo pesme Vartburg limuzina od Ateist repa..
 
Da li glava moze da bude uzrocnik
problema ako ventili nisu nagoreli
Ili je pumpa.Kad sam odneo pumu
bosisti rekao je da je u redu i
promenio samo one elemente.
Sta je verovatnije, ili su oba.
 
Danas na vasaru uzeo od nekog lika iz Dobrinaca kocione lamele za Zmajceka, po ducanima ih nije bilo.
nisu bas neke.
attachment.php


ove za 577 mi pravio neki majstor iz Novo Sada i ovako izgledaju.
attachment.php
 
resena stvar stanjio sam lezaj i tako sanjio precnik,ali to su sitnice sto neko kaze malo fali a mnogo kvari.

Možda si smanjio prečnik ali si dobio poprilično elipsasti oblik. Ako je veliko oštećenje osovine kako kažeš a polovni ležajevi već imaju zazora ...:sta: ...čisto sumnjam da će to trajati.

good luck!
 
Da li glava moze da bude uzrocnik
problema ako ventili nisu nagoreli
Ili je pumpa.Kad sam odneo pumu
bosisti rekao je da je u redu i
promenio samo one elemente.
Sta je verovatnije, ili su oba.
ja sam imao takav problem sa zmajom 143 skinuo glavu novi ventili vodjice poravno je i evo vec cetiri godine ide bez problema nema grama dima a dimio je pre nego sto sam ga uradio ko ciglana
 
@Lisnik...bas ono sto me interesuje se pojavilo na kraju skeniranog uputstva koje si postavio...a to je "lim za blokiranje podbubnja" to sam nedavno cuo da se nesto kao blokiraju par komora na podbubnju ili nekoj korpi sto drasticno poboljsava kvalitet zetve...i da se to na zmajcekima radi na principu "balkanac" sam iseces lim postavis po potrebi uklonis i sl. dok se na nh, jdeeru, kalasu...to radi fabricki sa automatskim pomeranjem i tako to

Jel moze neko da ovo prokomentarise, ili da postavis taj deo uputstva
pozdrav
 
Taj lim se koristi prvenstveno za zetvu detelina.Montira se pomocu 3 srafa i ima funkciju da se sto duze zadrzi masa u bubnju i time se bolje omlati detelina koja je poznata po tome da se tesko odvaja od kosuljice.Prilicno se tesko montira i skida.Nemoj da ocekujes previse od ZMAJA,ipak su to modeli iz sedamdesetih godina i tu nije bilo automatizma ni kod zapadnih kombajna tj. to je bilo vreme kada im je ZMAJ bio ravnopravan ako ne po meni i bolji.Inace radio sam detelinu sa i bez podmetaca i ipak je bolje ako se postavi.
 
Rastavi cilindre na licu mesta. Bilo bi najbolje ugrejati acetilenom ali pretpostavljam da ga nemas.... Eventualno pokusaj butanom ali s onim malim brenerom za hartletovanje.
Samo paaaazi prijatelju nemoj da ti Zmaj pocne bljuvati vatru!
 
toga se i bojim jer ako se ulje zapali,zasad sam namestio noznu rucnu kocnicu,50 evra kocioni cilindri njih sam skinuo,a 2 glavna cu samo da repariram ubacim nove gumice i kocice mnogo bolje.danas sam palio kombajn prvi put od jesenas,upalio je iz treceg puta malo duze verglao valjda se uspavao a kasnije na pola zuba,pritisak ulja 4,5 bara prezadovoljan.nova ac pumpa,nov anaser,ma ceo motor generalno sredjen pre 2 godine pravi zmaj.
 
Nazad
Vrh