ZMAJ kombajni

Moze li neko da kaze isplati li se kupovati samohodni berac ZMAJ ili je ipak bolje kupiti bourgoin sa 4 reda?
Izuzetno cenim svaki ZMAJ proizvod ali ipak treba biti realan.
 
Ima kod mene u selu jedna 143 na prodaju, valjda 2000 god. sa sve tri opcije mislim da trazi 22.000,- pa ako je neko zainteresovan ...
 
Da ne bi bio :off_topic: prebacio sam pitanje u temi zmaj beraci kukuruza.Posto me je zanimao 240,241 berac,molim da ako je neko hteo da pomogne neka nesto tamo kaze.
 
Decki moji, ovo s prijemnim biterom uopce nije greska na osovini, nego je greska onog koji je sastavljao biter pri remontu. Isto tako kad se mjenja osovina bubnja sto sam ja lane radio izmjerim sve da bude u milimetar u centru i budala pozabijam kajle dok nisam ugradio bubanj u kombajn. i sad znam zasto je i prije bubanj bio pomaknut u desnu stranu vise nego u lijevu. jednostavno lezajevi mu "fulaju" tih 5-6mm i kad premjeris osovinu da ide sve u milimetar dobijes dudanj u desnu stranu priblizen, bas kao i prijemni biter.

S prijemnim biterom nisam napravio tu gresku ali je bilo skidanja i stavnjanja i tri puta prilikom razmjeravanja ali u centru je 100% sad i nema ni da zucne.


Mene je moj kombajn nazivcirao i sve sam zivo na njemu promjenuo od A do Z evo ove godine mojom greskom ide generalno uradjen motor u njega a moj motor ostavljam za djelove bratu za skipa... osovine bubnja bitera, novi razdjelni lim u hederu, novi uvlacni lanci i donja osovina u hederu, nova kosa, nove plocica na duplim prstima, imam i nove reduktore u rezervi, lezajeve na slamotresima, ma ono kombajn bio zapusten skroz na skroz jer su se valjda bojali podmazati glavcine na varijatoru bubnja da valjda ne podmazu remen pa se osovine zajele i kidale remen na bubnju a to uopce nije jeftin popravak a montiranje lanca za pogon bubnja nije nikakvo rjesenje. Osovina bubnja 95€ osovina prijemnog bitera 115€ lim prijemnog bitera 40€, glavcine 4 komada svaka 15€ pa onda kajle, tri dugacka sarafa za stisknanje opruge na osovini bubnja, pa dva dana sarafanja, pa ako su sinje na bubnju losije mjenjaj i njih, pa lezajevi 15-20€ svaki i tako nakupi se na brzinu a ako se to ne gleda pri kupovini JAO si ga tebi kad ti krene remenje kidati a 50€ je naj jeftiniji remen koji mozes naci (Borovo i njemu slicni) Ovo se ni ne primjeti dok je remen utegnut pa ne bi bilo lose prije kupovine malo tu zaviriti jer je to jako velik trosak s obzirom na cjenu samog kombajna...
 
Da li je neko radio kukuruz sa zmajem 132, 133? Kakvi su oni za taj posao, koliko im treba vremena za jedan hA? Ja sam cuo da se dosta tesko montira kukuruzna adptacija na te manje kombajne, ali nisam siguran. Hvala
 
Dok nisam imao kukuruzni adapter jedne godine mi je nas clan seca skidao puteve za branje sa Z132 ili 133 (ne secam se sta je imao)i sto se tice kvaliteta robe u prikolici mogao je na crtu da stane sa bilo kojim kombajnom novije generacije.A sto se tice dnevnog ucinka jbg...mali kombajn-mali ucinak.
 
Ako je brdovit teren ni ne pomisljaj na kukuruzni heder na malog zmaja, jer ga razbije, usuce, svasta mu radi. ako je vlazna godina, kombajn propada u blato ekstremno lako a svi znamo sta se desava kad upadnes u blato. Ili slepanje ili cimanje kombajnom naprijed-nazad. u prvom slucaju dolazi do razvlacenja kombajna posto je sasija nejaka a sva tezina je na prednjem kraju posto je kombajn s kukuruznim hederom na vagi i to doslovce. Kad ga cimas naprjed nazad desava se ili kvar na mjenjacu, ili lom lijevog bocnog reduktora ili u naj blazem slucaju pucanje spanera mjenjaca ali to te ne izvlaci iz blata.

Jednostavno ne vrijedi zezanja ako je teren los, jer kombajn vise NIKAD nece biti isti u vrsidbi psenice, od podesavanja korpe do finalnog izvrsaja, jednostavno je 132 i 133 za kukuruz pre mekan stroj i to pod svaku cjenu izbjegavati. radije povrsi nekome 5-6 ha vise pa plati nekoga s ozbiljnim kombajnom da ti povrsi kukuruze po mogucnosti netko s frezom na hederu da lakse zaores, a svoj kombajn cuvaj.
 
hvala matori na pohvalama...Ja sam radio kukuruz sa 132,radio je super,korpa se malo teze menja zato sto je iz dva dela,blinde se lako stavljaju,heder sam imao sa grlom,tako da to nije bio neki problem kaci ti ga....Radni ucinak je,oko 8 jutara na dan u kukuruzu od 5t po jutru,potrosnja oko 9l po jutru...Nije toliko tesko preraditi ga kad udjes u stos...

- - - - - - - - - -

Bobo moje iskustvo je super,nisam imao problema u psenici i to je radio odlicno...Sto se tice adaptera,stvarno je tezak za taj kombajn...mi u Bavanistu nemamo neka velika brda,neznam kako bi se ponasao u takvim uslovima...Njemu veci problem stvara zadnji trap,zadnji tockovi su po strani,bar da mu je jedan tocak u pravcu prednjeg bilo i puno lakse, u blatu...A menjac strada i sa zitnim adapterom a ne sa ovim.
 
vidi, kod mene je kombajn 3 i pol sezone odradio bez i jednog zahvata na samom mjenjacu osim sto sam previse podmazivao pa podmazao i lamelu... a godisnje kroz njega proteram jecma, zita, zobi, razi, tritikala i soje oko 60 jutara i mjenjacu nikad nista. evo na kraju prosle sezone slomim spaner jer sam zurio da kisa ne zezne stvar i desilo se sto se desilo. Radim na dosta grbavom i nepristupacnom terenu, sve su njive male i iscjepkane i imam stvarno puno okretanja tako da i kvacilo i mjenjac imaju posla kod mene, onda usluzno vrsenje neke zatravljene zobi koja se ni ne vidi od zelenila i tako svega bude...

NO kad mu okacis troredni adapter, pa nemas iza utege (ja sam sebi morao nabaviti, jer vrsiti nizbrdo na pojedinim njivama bez zadnjih tockova na zemlji ravno samoubojstvu) pa se bunker napuni i negdje se naguzis nizbrdo onda treba u rikverc izaci a ne mozes... pa se propinje iza, pa sve tezina na reduktorima koje drze samo 4 sarafa neka jadne, pa okreci na kocnicama, pa mjenjac polomi osovinu, ili zaglavis u blatu na takvom mjestu... nista mu ne mozes. da su suhi uvjeti i da nije neko pretjerano brdo ok, ali imam takvih njiva da ne mogu uzbrdo s 549dv uzvuci prazan tornado 40 berac, mora me netko slepati ispred, pa ti misli o kakvim ja brdima pricam. za vas pojam vjerovatno "planine" ;)


Govorim za moj kraj gdje se mali zmaj ne moze prodati ak ose i spomene rijec kukuruz. naj prije se sakrije heder negdje u selu da se ne vidi i prodaje se kombajn kao takav i kad kombajn ode tek onda su prodavali kukuruzne hedere a za kombajn su se kunuli zivotom da nije kukuruza ni vidio jer ga drugacije ne bi ni prodali. znam za takvih slucajeva koliko hoces i svi kad su presli na 142 doslovce se preporodili em zbog lakseg odrzavanja samog stroja em zbog bezbriznog rada u kukuruzu i inace veceg ucinka...
 
slazem se,upravu si,ja sam za tri sezone uradio oko 400 jutara sa 132,prve sezone sam stavio lamelu sa ublazivacima i lepezu umesto korpe i milina..a menjac nisam pipnuo...ko ima malog zmaja u ravnici moze bez problema da radi kukuruz,ali polako,to je moje misljenje
 
evo ga jedan mali zmaj u kukuruzu i poprilicno brzo ide ili je to mozda zbog snimanja :osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
ovo je moj zmaj pre nekoliko god posle kompletnog remonta sa kojim sam prezadovoljan samo radi kukuruz a sa drugim psenicu u kukuruzu nemoze veci od ovoga jer su putevi katastrofa koliko su zarasli radijo sam i u kisnim godinama nisam imo problema sa mjenjacem kada se dobro pripremi ide on polako ali uradi poso malo sam nekakve prepravke radijo na mjenjacu i nema problema
hpim0739.jpg

hpim0740.jpg
 
Mali zmaj nije za kukuruz.Kod nas su ga koristili u PIK-u i brzo se to pohaba ako se zeli raditi puno.Dok u psenici on moze raditi stotine hektara bez kvara.Ja do sad nikad nisam cuo da je neko slomio portalni reduktor.A sto se tice menjaca on u ravnici moze da radi godinama bez problema samo da mu se redovno doliva ulje,u brdovitom kraju ako ga ne pregledavas svake godine ima da te iznenadi obavezno.Tu menjac lomi najvise naglo kretanje iz mesta,bahato menjanje brzine pod varijatorom,jos vise uvratine i razori ili kombajniranje u 2. brzini pod usponom.Sto se hedera tice on ce i sa zitnim da plese pod malim nagibom ako nema tereta na zadnjim tockovima.Kod nas svi stavljaju bure vode.Z 135 ako nema tereta sa zitnim hederom u ravnom cim nagazis kocnicu on se odmah pobode.
 
Nazad
Vrh