ZMAJ kombajni

Gospodin Panonstib vam može nabaviti Donaldson-ove predfiltre. Prava stvar. Ako nećete da razmišljate o pražnjenju posude, onda uzmite Donaldson-ov TOP SPIN predfiltar. On unutar sebe ima rotirajuće četkice koje vrše samočišćenje posude pod uticajem strujanja vazduha. U stanju je da odstarni iznad 95% čestica većih od 20 mikrona (čestice te veličine su opasne po unutrašnjost motora). Dobro dođe i da produži radni vek primarnog filtra.
 
Gospodine Fabianviktor... Oprostićete mi, ali o filterima za vazduh znam malo više od Vas. Da ste malo pažljivije čitali teme, shvatili biste dosad da su ti uljani filteri nešto najneefikasnije što postoji.
 
Samo napred, molim Vas. Objasnite nam zašto su ti uljani filteri bolji od suvih? Možda i ja naučim nešto novo - a za to sam uvek raspoložen.
 
Koliko god da kosta, vrijedi i zadnje pare... Ja imam obicnu posudu, neka kineska proizvodnja i odradjuje posao savrseno... svaki put kad kipam, otvorim i ispraznim posudu i nema problema... Dok je bila jutena vreca na usisu, nije se zaprasila ni najmanje a filter jedva izvadis od prasine... tokom cjele sezone filter ni ne gledam, jer je stalno cist i ko nov. Nemam ga potrebe uopce vaditi, samo trebam usis zraka premjestiti negdje da bude manje izlozen pljevi, jer ovako se posuda pre brzo napuni.

Taj top spin mi se jako svidja sto se sam cisti...

Cak sam razmisljao i o onom sistemu da spojim auspuh i usis, tako da tlak auspuha iz usisa odstranjuje prljavstinu, no o tom potom...
 
Atila,pošto je taj predfilter?

Prvo moramo napraviti proračun koliko vazduha potrebuje motor u toku rada i na osnovu te vrednosti se iz kataloga biraju sve komponente vezane za filtraciju vazduha. Tako se ni predfiltar ne bira na osnovu prečnika usisne cevi (što je najčešća greška koju ljudi prave, tako uzmu predfiltar sa manjom usisnom moći te motor počinje da se guši. Onda isti ti ljudi bace predfiltar i kažu kako ta glupost ništa ne valja. Ista priča je i sa primarnim suvim filterima! Ugrade neodgovarajući, motor počne da se guši - "Daj nazad uljani filter - ovo đubre ništa ne valja!").

Za proračun nam trebaju sledeće vrednosti:
1) Radna zapremina (kubikaža) motora (u litrima) - u formuli označeno slovom V
2) maksimalan broj obrtaja (ob/min) - u formuli označeno kao Ob
3) da li motor poseduje turbokompresor (u formuli se koristi koeficijent 0.9 ako nema turbokompresora, a 2.25 ako ima) - u formuli označen slovom T
4) Koliko ima cilindara (koriste se sledeći koeficijenti: 2.1 , 1.5 , 1.2 , 1.0. Prvi je za jednocilindrične, drugi za dvocilindrične, treći za trocilindrične a četvrti za četiri- i višecilindrične motore) - u formuli označen slovom C

Formula glasi:

Zahtev Vazduha (metara kubnih u minuti) = ((V * Ob * T)/2000) * C

Dakle prvo mi recite kubikažu, maksimalan broj obrtaja i da li imate turbokompresor, napravićemo proračun pa ću Vam saznati cenu predfiltra koji bi odgovarao Vašem kombajnu.

Čisto orijentacije radi, predfiltar propusne moći 8.49 kubnih metara u minuti košta oko 112 dolara, a onaj od 22.7 kubnih metara u minuti oko 167 dolara.

EDIT: katalog za TOPSPIN predfiltar: http://www.donaldson.com/en/engine/support/datalibrary/000207.pdf
 
Poslednja izmena:
Ja na s-46 motoru sam imo uljni filter i uvijek muljavo bilo ulje curilo, skinio to kupio nove filtere suve i sve sto treba, ja mislim da su suvi filteri puno bolji, to je moje mišljenje :)
 
Taj top spin mi se jako svidja sto se sam cisti...

Cak sam razmisljao i o onom sistemu da spojim auspuh i usis, tako da tlak auspuha iz usisa odstranjuje prljavstinu, no o tom potom...

U slučaju da se odlučite za samočišćenje posude uz pomoć izduvnih gasova (tj. vakuuma koji stvaraju izduvni gasovi i koji za sobom povlači prašinu iz posude), trebaće Vam Donaspin predfilter koji ima na sebi priključak za silikonsko crevo, zatim silikonsko crevo, kao i ejektor. Sve u svemu tri komponente.
Donaspin predfiltar: http://www.donaldson-filters.com/055478.pdf
Ejektor (na 37. stranici): http://www.donaldson.com/en/exhaust/support/datalibrary/061237.pdf

Kod ove vrste samočišćenja predfiltra važno je zapamtiti: NIKADA NE STAVLJATI DŽAK NA PREDFILTAR AKO MOTOR IMA TURBOKOMPRESOR A POSUDA PREDFILTRA SE PRAZNI UZ POMOĆ IZDUVNIH GASOVA! Zašto? Džak će se zasititi prašinom. Motor će početi da se guši jer ne dobija dovoljno vazduha. Motor će povući vazduh iz auspuha preko komore predfiltra. Vreo vazduh će dospeti na takozvani hladni kraj turbokompresora... Turbokompresor se sahranjuje u Aleji Velikana sa najvišim državnim počastima.

Da bi se izbegla opasnost od usisa izduvnih gasova u motor, na priključak predfiltra se može postaviti sigurnosni ventil sa samozatvarajućom klapnom. Ta klapna je otvorena dok je vakuum na strani auspuha povećan. U slučaju da se vakuum na strani usisa poveća (tj. kada motor hoće da povuče izduvne gasove usled zagušenja predfiltra), klapna se zatvara i onemogućava usis izduvnih gasova u motor. Takvi ventili se mogu videti na 38. stranici kataloga čiji sam link postavio.
 
Poslednja izmena:
ovaj nas kolega izgleda sada zavrsavamasinski fakultet....ne bi dao ni jedan uljani precistac vazduha ni za pet suvih....(moje misljenje i moja praksa)
 
Slabo Vam je mišljenje, a i praksa i zato bih Vas molio da ne pišete gluposti na forumu.
 
Poslednja izmena:
Zmaj 143(94-to godiste) biterska osovina i remenice,skidam jer sumnjam da mi se pojela caura koja steze lezaj od osovine bitera. Problem ne mogu da odvrnem centralni sraf (za kljuc 30) koji predpostavljam je uvrnut u osovinu....
Ima neko resenje??? ili ja nesto radim pogresno,tj ne idem redom?? :)
who87o.jpg
[/IMG]
 
ovaj nas kolega izgleda sada zavrsavamasinski fakultet....ne bi dao ni jedan uljani precistac vazduha ni za pet suvih....(moje misljenje i moja praksa)

Šta ja završavam a šta ne - nije tema ove priče. Ja sam tražio da mi navedete koje su to pozitivne strane uljanih filtera. Niste naveli ni jednu, niti biste mogli navesti išta a da ja to ne pobijem sa činjenicama (koje, uzgred budi rečeno, nisam izmislio ja već iza kojih stoji cela svetska automobilska industrija). Postoje ljudi koji se još uvek kunu u volovske zaprege - na koje mišljenje imaju legitimno pravo. Ono na šta nemaju pravo je da to svoje retrogradno mišljenje predstavljaju kao dobro i to bez ikakvih konkretnih činjenica i dokaza. Pa tako ni Vi nemate pravo da obmanjujete javnost sa nečim za šta je dokazano da je manje korisno od nekih drugih rešenja. Uzgred: smešna je ta praksa iza koje ne stoji teorijsko znanje. Kada biste znali šta se odigrava unutar komore za sagorevanje motora i zašto se u stvari vazduh filtrira - ne biste lupili ovakvu glupost.
 
Sto se tice uljanog filtera ona meni radi perfektno na kombajn sam ugradio uljani ispred suvog papirnatog i za 10 godina odkad je kombajn kodmene i filter ugraden ja jos ulozak papirni nisam cak ni jednom izduvavao a kamoli menjao , i tako meni praksa pokazala da je uljani filter efikasan .
 
Nazad
Vrh