ZMAJ kombajni

Koliko je i meni poznato, a poznato mi je. Ovo sto je reko Bobo je doslovce tacno ja jos nisam cuo za podesivo donje sito na moanjim zmajevima, vec se promer rupa regulise tako sto se komplet sito menja. Ja ih imam nekoliko (trule na tavanu) a dobio sam ih pri kupovini. A gornje je svakako podesivo i postoje nacini podesavanja u zavisnosti od kulture koja se vrse.
 
Ja sam trazio to podesivo sito i zaboravim kod Bucala pitati ovog ljeta kad sam bio da ga slucajno nemaju. Kupio bi ga 100% jer kod mene su ljudi navikli da prvo vrsim jednom jecam i zito, pa onda drugom jecam i zito, trecem zito i zob, pa cetvrtom zito i malo jecma i tako... poludim s mjenjanjem sita a da najprije svima povrsim zito to ne dolazi u obzir... Moram rjesavati jednog po jednog a podesivo sito bi me spasilo muke samo tako.

Imam na jednom mjestu gornje sito staro, pa bih od njega napravio donje sito za probu... Recimo, ne bi bilo lose da je donje petersonovo, jer ono ima "rupice" u odnosu na ovo sto ime "proreze cjelom sirinom, pa bi mozda bilo finije stelanje tog donjeg sita...
 
Napravi jednu sto smo pricali u prdhodnim postovima i nemas muke ja vec ova bila 11.godina da sam tako radio prljavstina u zitu mi je bila izpod 2% . Tabla lima od 1mm debljine sa rupama 6x25 oko 30 eura ,da je dobro milion posto sigurno.:ppozdrav:
 
Ajde onda posto kod mene na kombajnima imaju oba podesavajuca sita-koji promeri rupa fiksnih sita idu za psenicu,soju i kukuruz?i da li mislite da kombajn bolje radi sa fiksnim umesto podesavajucim sitima?
 
Mogu tabelu postaviti samo je na madarskom jeziku zato cu samo vaznije da prevedem , ovo su podaci za moj kombaj Fortshritt E512 ali mislim da odgovara i za ostale ;
Psenica fi 6.3mm
Raz fi 6.3-9mm
Zob fi12 ili 4,5x20
Jecam 4,5x20 ili6x20
Pasulj fi 12 fi 16 za krupniju sortu
Grasak fi 12-16
Deteljina fi 2.5 -3
Uljana repica fi 4,5 -6.3
Spanac fi 9
Nemogu mu se setit imena od cega se pravi senf fi 4.5 -6.3
Za kukuruz nema podataka a soja je kao grasak .



sad se setio slacica
 
mihalyocska:Izvinjavam se sto je van teme.Koji filter vazduha imate na kombaju i ako je suvi gde ih nabavljate?moze i na PP odgovor.Unapred hvala.
 
Senf? Zar ne bese slacica belija.....? @ddragan jesi mozda ti postavio negde sliku sa rastavljenim komplet vazdusnim filterom i rekao kako unutra ima cirkusa i posavetovao nas da svako od nas proveri filtere?
 
Znam 2 kombajna u selu koja imaju oba stelujuca sita (pricam samo o zmajevima ) i interesantno je da je jedan 132 zadnjih modela.
Meni licno se svidja sistem sa 2 stelujuca sita , moze mnogo finije da se podesi
 
E sad sam video,nisam nikakve slike postavljao a secam se da sam video to o cemu pricas samo nemogu da se setim ko je postavio.A od slacice se pravi senf.
 
Zato su ljudi stavili stelujuce sito da nemoraju stalno menjati donje a to sto iz fabrike tako izasao mora da je na zahtev kupca ,imam i ja dva podesiva probao sam i tako ali mi ovako sa rupom 6x25mm najlepse cisti . Vec sam bio napomenuo da sam ovako (gore stelujuce dole fiksni 6x25) seko muhariku ,proso,uljanu repicu,raz, psenicu ,suncokret (zob i jecam mogu direkt iz kombajna u sejacicu nece zapusiti ) i soju za kucnu upotrebu jer tu bilo je loma oko 20-30% ali gazdi nije smetalo.
 
Kao sto rece prije, SVE ZIVO vrsim na 11mm sito i primjesa mi NIKAD nije preko 5% i s tim sam super zadovoljan. rasipa nemam apsolutno nista... Pokusat cu svoju zob vrsiti na 11mm pa cu vidjeti sta ce biti. ne usudim se isprobavati na tudjim njivama a svoje zobi nisam nikad imao, tek od ove godine krecem.


Nego, kad vec spomenu rasip, dogodila mi se u prosloj zetvi na njivi 6.75kj jedna zanimljiva stvar. U dva traga (jedan do drugog) je bilo rasuto zrna i to da je gusto nicalo ispod slame. I samo u ta dva traga a njiva vrsena cjela isti dan, nije bilo nikakvih prekida u radu osim pauze za rucak. Najvise me cudi sto ja oko sloga kruzim i rasip se nije dogodio cjelom duzinom njive, nego samo tih 30-40m i to u dva traga a dalje nigdje nista. I nicalo je samo sipod slame cjelom sirinom zboja, nista u tragovima sa strane po strnistu. Mozda je tu zito bilo neko lakse pa ga vjetar izbacio napolje pa je zato nicalo il koji vrag. Znam da sam kombajn terao dokle god je mogao gutati masu sto je bilo malo sporije od 5km/h a psenica rodila oko 3000kg/kj na toj njivi.


Inace, ako netko ima donje stelajuce sito za malog zmaja, molio bih da ga poslika.

Po pitanju loma soje, tu imam ispod 2% takodjer i soju vrsim na 11mm sito...
 
Ne znam bas, nastavak sita mi je otvoren uvijek na pola i dignut na 3/4 tako da ne znam bas da je to sa sita moglo proletjeti, ai samo na tom jednom mjestu u njivi, znaci nek je 40m dugacko i nek je 6m siroko... Samo tu je nicalo i dalje nigdje. Kipanje svaki krug pa nije moglo ni iz bunkera preliti a i da je iz bunkera, bilo bi u jednoj traci sirine 10cm, a ne ispod cjele slame...

No, nema ni veze, inace ne prosipa a tih 20 kg psenice neka i ja prospem...
 
Bobo@ Zato ja uvek držim dosta otvoren produžetak sita baš zato da nemože da prebaci ako dodje do prelevanja zbog brze vožnje ili zagušenja pleve itd .Bolje da se ono vrati nazad nego da nikne na njivi .Ko želi da ima dole podesivo sito neka ide na varijantu klosovog a ne petersonovog. Kažu da je bolje ovi što imaju . Što se tiče vetra on je kod mene uvek do kraja i u žitu i u kukuruzu. Naj češci uzrok prelevanja je bas zbog loše podešenog strujanja vazduha tj nedovoljne stroje vazduha pa dodje do zadrzavanje pleve na g. situ i eto prelevanja...A sito 11mm. u zobi će da radi ali imat ceš ogroman povrat na neovršenu masu . Sva zob ce ici horizontalno preko sita a svako zrno je skoro duže od 11mm.
 
Kod mene je prijasnji vlasnik zavario produzetak sita u srednji polozaj i tako ga i ja teram... Ja big hornje ostavio closzovo a dolje bih stavio petersonovo, jer, ko sto rekoh, petersonovo ima "rupice" kojima mjenjas velicinu, dok kod closzovog tog nema... Sta ja znam, valjalo bi probati svasta...


Po pitanju zobi i 11mm, gore u komentaru 5605 clana mihalyocska pise za je za zob ili sito s 12mm rupama ili s prorezima 4.5x20mm. pa si kontam, 11mm ili 12mm svejedno je, bolio bih vidjeti kako ce raditi i na svojoj zobi (ako mi uspije) cu ovo bas isprobati.

U psenici i soji mi je vjetar do kraja otvoren u jecmu ga malo moram pritvoriti a za zob ga skroz zatvaram. Pokusavao je kolega otvarati vjetar na 780 kad je vrsio zob, pa kaze da leti van ko luda i sa zatvorenim do kraja nekad a kamo li kad ga malo pojaca (OK, njegov kombajn mi se cini da je otvoren na pumpi, i da ima vise obrtaja nego sto treba imati). Kod mene je zadovoljavaju ce cista i sto kazes, moze direktno u sijacicu ici, tako da sam vrlo zavodoljan zmajevim izvrsajem.
 
@Bobo to sto si opisao da je na tom kratkom delu prosipao ja mislim da je bilo problem sto si podbubanj malo vise spustio i na tom delu parcele bio malo slabija psenica i nije mogla redovno izvsiti i kao neovrsenu masu (tu podrazumevam pola i cele klaseve sto nemogu propasti na produzetku sita) izbacio i kad si ponovo usao u jece zito ponovo radila redovno ,ili izvrsio redovno ali sitni i sasusena zrna izduvao .
 
Nazad
Vrh