ZMAJ kombajni

Ma i meni je tu nesto cudno... Znam kad mjenjam sita da tu ima neki lim nakosi koji je kod mene napukao pa su prijasnji vlasnici pokusali povariti i da stalno gledam u tu pukotinu da li se siri ili ostaje ista... Zato mi i je cidno a i nije... ne mogu se nikako sjetiti kako to izgleda iznutra...


Inace, ovo na slikama je 100% donje sito, gornje se nevidi. netko je pravio donje sito od starog gornjeg...
 
Nije moja ideja tako je bilo kad sam kupio kombajn napravio sam i onu od 8mm okruglom rupom isti ucinak sam dobio samo kod duguljastih trebas dobro nastelovati gornje da ne ide puno slame jer onda zna da uprlja ,prednost je da nemoras ga menjati do "soje" mada sam ja i nju sekaosa istim sitom , koliko cisto radi zob mozes direktno u sejacicu i nece zapinjati garant .
 
15012012967.jpg

Ipak sam ubedjen da ovaj gornji pleh netreba da bude tu , vec sito

---------- Poruka napisana u 23:12 ---------- Prethodna poruka je at 23:11 ----------

On treba da ima zatvorene slamotrese
 
Slamotresi i jesu zatvoreni, ali ovo je slikano donje sito GARANT. Sve mi se cini da taj lim tu mora biti, no ne mogu biti 100% siguran.

Ici cu sutra na selo i valjda cu se sjetiti poslikati kako je kod mene (sve je tvornicko) pa cemo videjti...
 
evosu oba ta pleha ispod sita , od donjeg sita seme ide u 2 pravca i to sto prodje preko sita u nedovrsenu masu i sto prodje kroz sito u elevator za bunker .
Gornje sito filtrira masu na donje sito i deo mase - plevu oduva vetar , lomnjeno i sturo zrno , slama koja prelazi preko sita napolje , nema svrhe postojati pleh izmedju sita
 
Ma jok nema logike , nema logike opste da postoji , sistem vrsalica je na 90% kombajna slican , na unirvezalu . 14x , 133 toga nema , nisam vidjao , nemogu 100% da tvrdim al nelogicno

---------- Poruka napisana u 00:07 ---------- Prethodna poruka je at 00:05 ----------

A i pleh je cinkani pa prefarban u crveno
 
Ovaj lim tu ide..Sad sam gledao. A bobo ceu narednom postu objasnitgi zasto je tu.
 
Poslednja izmena:
Najtocnije je da ja to lijepo sutra kod mene poslikam i da se prisjetim kako to zapravo izgleda... nema smisla sad tu piskarati u sitne sate oko necega sto e biti aktualno tek za sest mjeseci ;)

---------- Poruka napisana u 15:58 ---------- Prethodna poruka je at 00:51 ----------

Evo, pogledao jutros i imam i ja taj lim kosi i to je tvornicko rjesenja na malom zmaju.

Nesto sam kontao i skontao. Tok mase je slijedeci: Gornje sito odvaja zrno od pljeve i slame i uz pomoc tog "sumnjivog" kosog lima se masa slijeva na pocetak donjeg sita sto odvaja ovrseno od neovrsenpg klasja. ispod donjeg sita je kosi lim koji zrno nosi u elevator ovrsene mase, a sve sto predje preko sita, pada u drugo korito koje nosi klasove na ponovni izvrsaj. Da nema ovog lima o kojem smo raspravljali, zrno bi padalo direktno ili na pocetak ili na kraj donjeg sita, a ovaj lim svu masu nosi na pocetak donjeg sita i na onaj raspodjeljivac mase i donje sito vrsi glavno odvajanje ovrsenog i neovrsenog zrna.
 
Gornje sito je closz-ovo a nastavak gornjeg sita (ovaj manji dio sto je na sarkama) je petersonovo sito kakvo ima zmaj 780. Mnogi pricaju da je petersonovo bolje, jer ne moze kroz njega slama propasti, ali da je bolje, bilo bi na svim kombajnima petersonovo sito... Istina, kolega sa 780 vrsi sve zive i nezive kulture bez ikakvog stelanja gornjeg sita ili nastavka. kako je kombajn kupljen polovan, tako ga tera i nista ne dira. i psenica i zob i jecam i soja, sve na isto podesavanje i za zivo cudo to donekle dobro i radi.

Donje sito kao sto ti imas na kombajnu nemam pojma kako radi, ali valjalo bi probati. izgleda da je netko pravio univerzalno sito...

kazem, ja sve osim zobi vrsim na 11mm sito i nikad problema s nicim nemam, samo gornje postelam po potrebi i vjetar...
 
Samo gornje se stela, a donje se mjenja. Uz kombajn su davali sita s 8mm, 11mm i 16mm rupama u standardnoj opremi i mjenjala su se ovisno o potrebi. Kolega mi je pricao da je na novom 133RM '89 ili '90 godine dobio i donje stelajuce sito, no ja to nikad u zivo nisam vidio...

Na gornjem situ imas posebno stelanje sita, posebno stelanje nastavka sita i na leptir sarafima imas proslicane rupe preko kojih stelas nagib nastavka sita...

Nagibom sita se povecavaju i rupe kroz koje zrno moze proci. Ako podesis prevelik zazor, upadat ce ti sve zivo i nezivo kroz sito, i imat ces previse povratne mase = LOSE, ako premalo otvoris sito, nece ti sve zrno propadati dolje, nego ce se nakupljati na nastavku sita ili se preko njega preljevati napolje i padati na zemlju = LOSE... Optimalno otvorena sita uz optimalnu jacinu vjetra = DOBRO ;)
 
Nazad
Vrh