ZMAJ kombajni

Maticu, nisam znao da i tu prave bofl robu... Ne znam kako je kod vas, al ja u 10 minuta voznje traktorom biram bukvu koju cu rusiti i mogu sam napraviti lezajeve za jedan dan posla... Al opet, lakse mi je kupiti, kad znam da je roba dobra.


Srdjane:

Sto se osovina tice za ovrsenu i neovrsenu masu, jesu li se osovine izbacile iz centra ili su samo spirale pomotane? Ako su ti se stare spirale pojele, jeftinije je kupiti kod cika Milivoja nove i navariti ih na staru osovinu i teraj dalje...
 
Iz iskustva pisem svima,a pogotovo konstantinu da ne menja ni jednu fabricku osovinu na zmaju,jer su nove blago receno katastrofa...stavili smo nove osovine povrata i ciste mase i u pola sezone haos-svi limovi na njima se pokrivili.na kraju vracene stare i zavrseno bez problema.

Znam i ja to u vezi osovina, ali sam prinuđen da menjam ovu sa spiralom za čistu masu jer je stara skroz propala i ne može se nikako srediti, (isrivila se i baca a spiralu je skroz pojela korozija i limovi se isrivili). Inače ovu novu koju sam nabavio je stajala kod jednog dobavljača još od pre 2000 godine, pa se nadam da je možta napravljena od boljeg materijala.
 
Poslednja izmena:
Maticu, nisam znao da i tu prave bofl robu... Ne znam kako je kod vas, al ja u 10 minuta voznje traktorom biram bukvu koju cu rusiti i mogu sam napraviti lezajeve za jedan dan posla... Al opet, lakse mi je kupiti, kad znam da je roba dobra.


Srdjane:

Sto se osovina tice za ovrsenu i neovrsenu masu, jesu li se osovine izbacile iz centra ili su samo spirale pomotane? Ako su ti se stare spirale pojele, jeftinije je kupiti kod cika Milivoja nove i navariti ih na staru osovinu i teraj dalje...
E da jeste Bobo...nego za dva dana rada se pomotali limovi kao od papira-a cim sam je kupio primetio sam da je lim na novoj daleko tanji nego na fabrickoj.inace osovina je od "Cika Milivoja" tako da znate.
 
Što se tiče spirala postoje dve vrste pravljenja tj načina pravljenja, najlakše za nas kad je izjedina i na par mesta se privari i gotovo a što je ona tanka i od lima loših karakteristika za tu namenu pa još prilikom pravljenja da bi se dobila mora se iz pravog lima doći do zavojnica a to se radi istezanjem i automatskim zavijanjem pa zato je unutrašnji kraj koji varimo za osovinu deblji od spoljnog dela, drugi tip je da se pravi iz jednog kruga koji se isteše samo za jedan korak spirale i kao takav se sastavlja ali uz mnogo više varenja ali zato trajanje takve je višestruko duže. Ja sam poručivao iz Čačka da mi urade iz segmenata samo sam dao unutrašnji prečnik i spoljni i čovek pošalje poštom. A osovine za mene nisu problem jer strugar kod koji ih radim je odličan i neradi od bilo kog kvaliteta.
 
Prvi mi je glas da netko ima zamjerke na "cika Milivojeve" spirale... ja ih imam u mom zmaju i nema problema nikakvih.

Ganga, istina ziva, ali nisam se nigdje susreo s tim spiralama iz jednog koraka, ali vidjao sam na slikama na ovom forumu bas i ne cini mi se prakticno variti korak po korak. Pogotovo na vece duzine spirale...

Da li je velika razlika u cjeni od ove sto se mota i ove sto se ispresava "korak po korak" ? Vjerujem da je ova ispresavana jeftinija...
 
Prvi mi je glas da netko ima zamjerke na "cika Milivojeve" spirale... ja ih imam u mom zmaju i nema problema nikakvih.

Ganga, istina ziva, ali nisam se nigdje susreo s tim spiralama iz jednog koraka, ali vidjao sam na slikama na ovom forumu bas i ne cini mi se prakticno variti korak po korak. Pogotovo na vece duzine spirale...

Da li je velika razlika u cjeni od ove sto se mota i ove sto se ispresava "korak po korak" ? Vjerujem da je ova ispresavana jeftinija...
Skuplje jesu a ima se i variti više ali nije to kilometar već nešto "malo" kraće a zavisi i za koju namenu a na internetu ima se pronaći taj iz Čačka.
 
Ja sam menjao kod mene na kombajnu spirale ovršene i ne ovršene mase i uzimao sam ih od Milivoja iz Subotice.Sami smo skinuli stare istrošene i navarili ove nove,jeste malo nezgodan posao ali se uradilo.Proveravao sam obe pre izvesnog vremena i stoje kao i prvog dana,nisu se deformisale.
 
Sta moze da bude uzrok grejanja zadnje osovine slamotresa na 142? Ove jeseni je pukla stara osovina(koja se nije grejala) , a nova montirana se konstantno greje. Drveni lezajevi nisu previse stegnuti i ima dovoljno masti. :sta:
Sto ne probate izmeriti dali bi se moglo ugraditi od dure dakovica kuglicne lezajeve na slamotrese i zaboraviti na njih ,ja na moj kombajn imam kuglicne i kad skinem kajis i zavirtim remenicu treba pricekati dok stane . Tera ga jedan kajis 17mm i uopste se ne greje . Kombajn posedujem vec deset godina i dosad nikad nisam imao problema oko njih cak i kajis je jos onaj sa kojim sam ga kupio .:bravo:
 
Ovako, skini remen s velike remenice (pogon slamotresa) i okreci ju rukom. mora ici lagano da ju djete moze okretati, u suprotnom ne valja. izmedju drvenih polutki lezajeva stavljaj komadice lima sve dok ne dobijes dovoljan zazor, da se remenica lako okrece.

Ako ju dugo budes tako terao i ona se pregrijava, omekanice i ona i puci ce. nisi na kraju napravio nista.

Dok sam jos djete bio, naucio sam ovo na tezi nacin (jedini sam bio dovoljno malen da se zavucem i rastavljam lezajeve slamotresa na pogonskoj osovini, jer je doticna pucala kolegi svaka dva dana. mislio je Drveni lezajevi, namjestice se oni sami... je klinac, preko dana sve u redu, i pred kraj posla KRC, nema je vise... dok ja rastavljam, in na teren po novu osovinu, dok ga covjek nije pitao sta on radi s kombajnom da u tjedan dana kupuje vec trecu. Uz tu trecu osovinu je dobio i originalne limice koji se umecu u lezajeve radi tog lufta i od onda nikakvih problema. Kako se lezajevi trose, povecava se luft, i po potrebi vadis limic-dva.

na 133 sam mjenjao sve lezajeve slamotresa cim sam ga kupio i sam sam pravio ove odstojnike od lima i nema problema.
Kad se skine kajs, lako se pokrecu slamotresi rukom, naravno da i ja postavljam te plekice/limice, smatram da do zagrevanja ne dolazi zbog trenja osovina-lezaj, jer lezaji nisu stegli osovinu i ima dovoljno tolerancije. Pre postavljanja uporedjivao sam staru osovinu sa novom, i nisam nasao nikakve razlike. Znam i sam da ce da kad se ugreje da omeksa i pukne.....Smatram da je materijal problematican i da lose podnosi opterecenje.

Evo ga ovaj ovde sto prodaje osovine od svetlo vucenog celika,http://www.poljoberza.net/DetaljiOglasa.aspx?id=95b3ef27-6a32-4ab7-b408-17c25974b60d ko meni garantuje da nisam i ja dobio takvu osovinu.

Sto ne probate izmeriti dali bi se moglo ugraditi od dure dakovica kuglicne lezajeve na slamotrese i zaboraviti na njih ,ja na moj kombajn imam kuglicne i kad skinem kajis i zavirtim remenicu treba pricekati dok stane . Tera ga jedan kajis 17mm i uopste se ne greje . Kombajn posedujem vec deset godina i dosad nikad nisam imao problema oko njih cak i kajis je jos onaj sa kojim sam ga kupio .
grin.gif
Kolega, koji ti kombajn posedujes? Nisam nigde video da se mogu na zmaju montirati kuglicni lezajevi sa djure djakovica, moracu da obidjem nekog djuru u okolini i da osacujem te lezajeve.
 
Ufff, onda moje isprike... Kako je i Matic rekao, dobio si neku losu osovinu na zalsot i sad teraj, pa provjeravaj sto ce joj se dogadjati u radu, ali ipak pronadi neku staru ali dobru osovinu za rezervu jer nikad sene zna...

Ne znam koliko kosta i koliko je uopce isplativo staru originalnu osovinu (ako je pukla ili je previse potrosena) odnesti kod ovih sto zavaruju radilice i nanose na njih nove slojeve na lezajna mjesta...
 
Ufff, onda moje isprike... Kako je i Matic rekao, dobio si neku losu osovinu na zalsot i sad teraj, pa provjeravaj sto ce joj se dogadjati u radu, ali ipak pronadi neku staru ali dobru osovinu za rezervu jer nikad sene zna...

Ne znam koliko kosta i koliko je uopce isplativo staru originalnu osovinu (ako je pukla ili je previse potrosena) odnesti kod ovih sto zavaruju radilice i nanose na njih nove slojeve na lezajna mjesta...
Moracu da do sledece godine resiv ovo, kKo sto kazes ili negde staru osovinu da nadjem ili ovo sa varenjem, mada mislim da dosta uzimaju za to. da bi u zetvi imao bar jednu rezervu....jer ova kad je pukla, posteno nam je pokvarila planove za taj i sledeci dan, al sta da se radi.
 
@Farmer II moj kombajn je Fortscrhritt E512 ,gledao sam na otpadu u jednoj djuri bili su osovone sa lezajima slicni kao u moj samo jos malo jaci "kuciste" ako se dobro secam rec je o 1620
 
Koje pogonske kajiseve koristite zmaj 142/43 (varijator) i kakva imate iskustva s njima? Mi smo pre koristili optibel jedno 10 sezona po 150 jut. i super su se pokazali ali smo prosle godine zamenili za nove optibel koji su posle jedne sezone gori od onih starih.
 
142 ima 4 slamotresa a ne 6 kao ĐĐ ili vaš Fortscrhritt E512 i osovine im nisu konstruisane za kuglične ležajeve tako da je to ne moguća misija.
 
142 ima 4 slamotresa a ne 6 kao ĐĐ ili vaš Fortscrhritt E512 i osovine im nisu konstruisane za kuglične ležajeve tako da je to ne moguća misija.
Niste me svatili nisam rekao da prebaci osovinu nego samo lezaj sa kucistem na osovinu od zmaja znam da zmaj ima 4 a djuro 6 i u moj ima 4 slamotresa . Neverujem da je nemoguca misija posto to sastoji od dva polu prstena sa navojem koje su malo konusne oni se stave na osovinu navuce se lezaj koji je isto konusni i to se stegne sa maticom neznam sta ju tu nemoguce:sta:
 
covek je u pravu moguce je ali to trazi malo majstorskog duha.medjutim koliko to kosta i sta se dobija to treba staviti na papir.pa ko voli nek izvoli.
 
eto pojavio se majstorski duh, sve se moze kad se hoce. jedan poznanik je isto imao punooo problema sa tom osovinom i drvenim lezajevima ,dok se nije iznervirao i ugradio kuglicne lezajeve extra kvaliteta, tu osovinu i lezajeve vise nije spominjao. skinu se platne samo treba da se nadju odgovarajuci lezajevi i kucista sa mogucnoscu stelovanja.malo vise posla ali se isplati
 
Nazad
Vrh