Zimsko oranje 2009

paorpaor je napisao(la):
Ovo,Zrenjaninac,nije tema tehnicke karakteristike vec zimsko oranje. Ima mesta gde treba da se pise o tehnickim karakteristikama. Ovo je kako vidim tema gde se ljudi hvale koliko duboko oru i koliko imaju da oru,a o tom da li znaju da oru nigde nepisu. Bitno je da su Joniya omalovazavali,a verujem da ima jos onih koji neznaju da oru kako treba. Moram reci da nisam ni za ono sto je Jony pravio od foruma.
Bez ljutnje,molim :cao:

Paore, svaka ideja, predlog i sugestija je dobrodošla.

Naravno, i svaka kritika.
 
Nisam nista zlonamerno mislio sa "kinezima". Znam da se na 30-35 cm ore za repu,ali da 40-ak cm neko ore za bilo koju kulturu,osim vocarsku,nisam do sad video. I ako neko ore na tu dubinu voleo bih da vidim rezultate tog oranja na prolece. Mislim sta ono donosi,koje su prednoti itd.
Ne bih voleo da ovaj forum izgubi osnovnu svrhu,a to je edukacija i iformacija,naravno moze se ubaciti i malo humora.
I da se vratimo na temu,jel neko orao uopste ovih dana,kod nas i danas pada pa necemo u njive za jos 3-4 dana pod uslovom da ne pada.
 
Ista situacija i kod mene,pada li pada, prava jesenja, :kisa:.kad stane trebace nekoliko dana da malo povuce zemlja vlagu pa da moze orati jer je jako kavano :haha:
 
ljudi ovako da vam kazem leopard 2 brazde normalno, kombajner sasvim si u pravu, bas bih voleo da "vas sve" vidim u nasem ataru kada neide oranje sto se ovde na forumu grudvate sa dubinama,brzinama i slicnim stvarima, zato kazem iskreno za ovu godinu je oranje islo jako dobro(super) kod nas i zato treba iskoristiti da razbijes malo zemlju da bi sledece godine lakse orao,jer ima godina kada nemozes neku njivu uzorati vise od 15cm.
 
I ja bih baš voleo da vidim to oranje na 40cm. I koja mu je svrha?
Ovde nema nikakvih radova na njivi sledećih 5-6 dana, jer je jako nakvašeno. Juče sam izvezao Zmajevku, Dubravu i neki špediter pune pilećeg đubriva. Na putu je išlla takva kompozicija lako, ali kada sam ušao na uratine, morao sam ovde dve manje da otkačim... Međutim, tamo gde lagerujem đubrivo je strnjište neugareno i tamo je dosta tvrdo (otku to ::namigivanje:spavam:, tako da ću probati da zakačim prikolicu za razbacivanje stajnjaka i utovarivač i da vidim hoće li se moći nešto uraditi...

I odoh ja u :off_topic:
 
Ako vi u Backoj necete orati za 3-5 dana mi u banatu cemo tek za 7-8,ili cemo svi cekati mraz,ako ovako nastavi da pada.
 
Izgleda da imamo polugodiste, pada li pada a od utorka ponovo. Ove nedelje izgleda da cemo orati jedino na forumu...
:kisa: :kisa: :kisa: :cool: :kisa: :kisa: :kisa: :cool: :kisa: :kisa:
 
kad se bude sredilo vreme kako mi ovde kazemo moze se orati bez raonka(to se kaze za odlicne uslove oranja) kako oni najavljuju nece ona prestati bas...poslednjih nedelju dana mozda 10 dana 110l po metru kvadratnom pa vi mozete da zamislite kad po njivama stoje bare vode uslikacu ...
 
U mojoj porodici o oranju ispod 35 cm nije pristojno razgovarati.
Prednosti:2007 godine imali smo prinos kukuruza 10000kg po hektaru
Ko zna razumece ako treba pojasnicu.
 
oranje 35+ sto ranije zatvaranje zimske brazde cuva vlagu(sto je narocito vazno za
susne godine)+600-700kg min.djubriva+hibridi koji daju visok prinos(u nasem slucaju pionir)
Traktore smo menjali(Zetor,558,577.578.5100.Volvo...)ali dubinu 35 i plugove
Lemind 16 coli nikad. :cool:
 
ja dublje od 27-30 cm ne idem sta treba da trazim dole cup sa zakopanim bagom :D
 
Od kad je u mojoj firmi prodato svih pet guseničara nastali su nam problemi.Oni su orali sa dvobraznim ili trobraznim vučenim plugovima.Radna dubina im je bila od 40-45cm.Ispod 40cm se nije smelo orati.Dok se tako radilo nije bilo trava koliko sad ,a naročito trske.Od trske se sada ne možemo odbraniti ni na koji način putem hemije.Ona pravi tolike probleme u samoj proizvodnji da to ko nije video ne može ni zamisliti.
Primer šta znači jedno duboko oranje je sledeći:Uz samu granicu sa Rumunijom imamo parcelu od 18ha.Da bi isprobali neke novine koje su ugradili na plug oni tu puste guseničara da ore.On uzore možda pola parcele i taj navar na plugu mu pukne te ga vrate na ekonomiju.Da bi završili njivu oni je dovrše orući sa Rusima.Od tada je prošlo više od deset godina i još danas se može videti da u jednom delu njive nema trske ,a u drugom kao da je sađena.E sad Vi zaključite šta je u kom delu.
 
Ja cu sad da skinem jednu brazdu i da orem bar 45 cm jer vidim da na toj dubini moze da se iskopa dobar prinos. Mada onda ne znam sta cu sa takvim rodom,pa meni je u 2007 kukuruz rodio 11,5 t/ha na dubini oranja od 25-27 cm. Bogati sta ce biti kukuruza ::super::
 
bewisa je napisao(la):
U mojoj porodici o oranju ispod 35 cm nije pristojno razgovarati.
Prednosti:2007 godine imali smo prinos kukuruza 10000kg po hektaru
Ko zna razumece ako treba pojasnicu.

uvek oremo na oko 25 cm i svake godine imam 10000+ kg suvog zrna kukuruza a ne samo 2007 ::namigivanje::

.....znaci ta teorija o velikom prinosu " samo zbog dubokog oranja" otpada.
 
Mislim da zavisi od tipa zemljista dubina oranja. Ja takode orem od 25-30cm a ima ih koji idu i dublje a razliku u prinosu nevidim. Mozda gresim...
 
Nazad
Vrh