Zimsko oranje 2009

North ARMY je napisao(la):
bio je sl snimak sa fendom i kirovecom jeste duboko oranje ali nije toliko :D

Nije kirovac, vec CAMECO traktor. Oni sa snimka oru po Nizozemskoj i rade upravo ono sto je Becarina i napisao. Fendt sa snimka je radjen po narudzbi, kao i CAMECO. Fendt ne moze sam orati s onim plugom, jer je previse nakoso i gume samo coskovima dodiruju tlo. Fendt sluzi samo kao traktor koji ce uci u brazdu i na kraju parcele podici i okrenuti plug. Prije tog oranje njiva je obicnim plugom preorana kako bi veliki traktor imao bolji grip.

Kod njih je to normalna praksa i vode turiste da to gledaju ;)
 
Bobo je napisao(la):
North ARMY je napisao(la):
bio je sl snimak sa fendom i kirovecom jeste duboko oranje ali nije toliko :D

Nije kirovac, vec CAMECO traktor. Oni sa snimka oru po Nizozemskoj i rade upravo ono sto je Becarina i napisao. Fendt sa snimka je radjen po narudzbi, kao i CAMECO. Fendt ne moze sam orati s onim plugom, jer je previse nakoso i gume samo coskovima dodiruju tlo. Fendt sluzi samo kao traktor koji ce uci u brazdu i na kraju parcele podici i okrenuti plug. Prije tog oranje njiva je obicnim plugom preorana kako bi veliki traktor imao bolji grip.

Kod njih je to normalna praksa i vode turiste da to gledaju ;)
Nekom se smesi zlatna medalja.....ili Becarini :sta: ..i jednom i drugom... ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: :cao: :cao: :cao:
 
Ja sam informacije dobio na farmphotu od covjeka kojem su orali njivu, tako ako on laze, lazem i ja.

Malo sam pronjuskao okolo i saznao da su obadva traktora radjeni po narudzbi. Fendt vjerovatno zato sto radi na kosini po cjele dane, a CAMECO ima preradjen mjenjac. Mislim da se radi o vario mjenjacu, nisam siguran.

I samo jedna ispravka Becarini, nisam citao sto je napisao. Oni ne izvlace glinu van, nego pjesak. Pjesak se nalazi na 1.2m na onom filmicu a oru dublje od 1.5m da ga izbace gore. Pjesak im treba za uzgoj tulipana, a glinu treba duboko zakopati da zadrzava pjesak da ne propada.
 
Koliko znam čestice gline su puno sitnije od pjeska stoga mi ta tvoja tvrdnja nestoji. Možda oni na tom videu prvi puta proravaju tu parcelu gdje je takva tekstura i raslojenost od ko zna kojeg doba nastanka tala. Potraži informacije o Pseudoglejnim tlima i njihovom nepropusnom sloju i sadržaju tla u tom sloju. Vidjet ćeš što piše tamo o česticama gline.
 
Sta mi covjek napisao, pisem i ja ovdje. Valjda zna sto je radio...

Ne rezumijem se u tulipane, al ako covjek kaze da mu glina gore ne pase, da mora izvuci pjesak gore.

Vjerovatno im je glina presitna, pa ju je tesko obraditi kad se "slegne", pa ju mjesaju s pjeskom da ju malo "rastepe" i na taj nacin olaksaju daljnju obradu...

Uglavnom, trazili su na kojoj dubini je pjesak i nasli ga na 1.20m. Orano je dublje od 1.5m bas da se sto vise pjeska digne gore.
 
Evo i par slika od mog zimskog oranja... Morao sam da orem sa ovim traktorom jer mi je na duplaku motor otisao a bilo mi je hladno da ga rasklapam-jednostavno sam prekacio plug i nastavio da orem.




 
Mislim da sam i ovde na forumu procitao da ne valja zaoravati sneg,a cuo sam i ranije to od starijih ljudi,e sad,zasto....?Kazu,na prolece hoce da bude "ostra"zemlja? :sta:
 
Pa fora je u tome sto je to meni predstavljalo uzivanje jer je koliko se umorim u traktoru jos vise se odmorim od svega ostalog. :D
Najlepse je kad padne mrak-popalim svetla, odvrnem muziku i samo gassssssss! :cao:
 
Mozda mi se cini, al izgleda da prednja brazda ide i uze i plice od zadnje (zadnja baca vise zemlje). Jel to do videa il je zbilja plug tako "postelan" iz nekog razloga.
 
@ miroslav k
Tokom oranja sam koristio muziku sa mobilnog telefona jer sam imao problema sa muzikom u traktoru. Inace se cuje muzika u traktoru ali ne nesto preterano glasno jer znamo svi koliko je taj traktor bucan... Kada radim sa presom, muzika se savrseno cuje.
@Bobo
Samo ti se cini zbog ugla snimanja i mozda odsjaja od svetla kamere. Koliko znam, plug se lepo vukao, nije isao u zabrazd i oranje izgleda jednako! ! !
 
@milan_spay
Na snimku Snesko Belic teram na oko 1800 o/min.
Na drugom snimku teram na oko 2000 o/min a kad dam gas to ti je na oko 2500 o/min. (mislim da mi obrtomer malo blefira pa ne pokazuje tacno-prethodni je lepo radio i tacno pokazivao)
Inace, taj traktor mi je 'odvrnut' na relativnih 2800 o/min tako da leti po putu.
 
Nazad
Vrh