Zetor

SAE 80,može i na lebac-tako ga nazivaju inače ulje koje ide za hidrauliku
 
Imam SAE 90 ulje u menjacu,ali je to malo gusto,spora je hidraulika.Mislim da je SAE 80 bolje-inace prema uputstvu to je predvidjeno:SAE 80W API GL-4.
 
Da rezimiramo: najbolje bi bilo da se sipa traktol 80, za menjač je ok, a i manje je gusto zbog hidraulike, jer traktor nekada radi i pri niskim temperaturama, pa da ne bude problema sa hidrauličnom pumpom, tako?
Zahvaljujem na odgovorima :cao:
 
ja ya hidrauliku uzimam bas hidraulicno ulje hidrol i ono mi je redje i od sae 40, a kamoli od sae 80 i 90 koje vi spominjete :sta: :sta: :sta:
Sad sam ja malo u nedoumici jel ja gresim da ne sjebem nesto :sta:
 
Sto posto ide Traktol 80 i nećeš pogrešiti,kako hidraulično ulje može biti ređe od SAE-40,tu mi nešto ne štima.
 
amac86rs je napisao(la):
ja ya hidrauliku uzimam bas hidraulicno ulje hidrol i ono mi je redje i od sae 40, a kamoli od sae 80 i 90 koje vi spominjete :sta: :sta: :sta:
Sad sam ja malo u nedoumici jel ja gresim da ne sjebem nesto :sta:
U koji traktor? Jel mu posebno hidraulik ili je isto ulje i za menjač?
Hidraulično ulje jeste redje nego sae 40, ali nije predvidjeno za podmazivanje nego samo za hidraulik. Za podmazivanje zupčanika menjača se koristi hipoidno ulje.
Za traktore koji koriste isto ulje za menjač i hidraulik je napravljen kompromis, pa je nastalo ulje traktol 80.
 
zorancile je napisao(la):
amac86rs je napisao(la):
ja ya hidrauliku uzimam bas hidraulicno ulje hidrol i ono mi je redje i od sae 40, a kamoli od sae 80 i 90 koje vi spominjete :sta: :sta: :sta:
Sad sam ja malo u nedoumici jel ja gresim da ne sjebem nesto :sta:
U koji traktor? Jel mu posebno hidraulik ili je isto ulje i za menjač?
Hidraulično ulje jeste redje nego sae 40, ali nije predvidjeno za podmazivanje nego samo za hidraulik. Za podmazivanje zupčanika menjača se koristi hipoidno ulje.
Za traktore koji koriste isto ulje za menjač i hidraulik je napravljen kompromis, pa je nastalo ulje traktol 80.
ja u rusa za hidrauliku sipam hidraulicno (hidrol) ,u kombaj isto tako,u menjace SAE 80-90. Jel to valja il nevalja sad sam malo zbunjen :sta:. Ja mislim da to valja :D
 
Valja, samo je problem što se ovde priča o Zetorima,aprethodnih par postova su :off_topic: :off_topic:
 
Bosonoga je napisao(la):
Ja ga imam i meni je odličan. Troši isto kao i IMT 540, znači litar, dva više od IMT 539. Kvačilo mu je duplo, s time da mu je kvačilo kardana ručno. Odlično rješenje za balirke, freze, roto kose. Kočnice su mu jako dobre. Imaš tri položaja za hidrauličnu pumpu. Evo slika da ne pišem.
j58g80.jpg

Dobar je za balirke i freze malo lošiji za roto kosu jer je 540 o/min kardana na 2000 motora, pa ga moraš gasirati.
Hidraulika radi bez problema bez kardana, ali znaju imati problem da malo seciraju zadnje poluge, znači spusti 4 cm digne. To je obično do gumica na klipu hidraulike ili do gumica na razvodniku. Još na hidraulici imaš ventili kojim reguliraš brzinu dizanja. Jako je okretan pošto je kratak i ima dobar ajnšlag.
Bosonoga mene zanima u kom položaju ti je ručica kada kosiš ako kosiš roto kosom i da li je ok ako je u krajnjem gornjem položaju ili u drugom?
 
Prekjuče sam probao kositi u jednoj njivi i neće ni naopako,preskače mi kardan,probam zalaufati u mjestu krene čim udjem u travu počne preskakati,a nedavno sam mijenjao remenje na kosilici,kosilica je pz 165,mislim da to ne bi trebalo imati veze a i kardan sam rastavljao,koji nije tako otrcan,pomislim da su one opruge možda popustile koje se nalaze u kardanu,da li je moguće ili je to zbog teške trave pa preskače?
 
Trave su ove godine užas. I ja imam istu kosilicu PZ CM 165. Prije dva dana sam kosio jednu njivu u kojo je trava gusta i visoka (oko 1.5 m) toliko da sam ga moro u 1. šaltati, a to mi se dosad nije nikad dogodilo jer obično kosim 2. ili 3. brzinom.
Ja koristim jednosmjerni kardan pa nemam problema s proklizavanjem. U tebe dolazi do proklizavanja vjerovatno zbog preopterećenosti. Kakve su ti lamele na kardanu? Jesil probo dotegnuti šarafe na oprugama. Preporučujem ti da staviš jednosmjerni kardan, jer on je i namjenjen za roto kose. Kad kosiš i staneš s traktorom kosa se vrti još, a jednosmjerni karadn ti sprječava da okretaji koje kosa ima iako se ne pokreće više ne prenesu na traktor da ne bi dolo do trganja kvačila na traktoru.
 
Kod mene nije kardan taj na šarafima nego su opruge u jednom cilindru,ima ih dva reda sa tim lamelama i one potišću u to kućište nemam šta za stegnuti,a ja sam inače kosio vazda prvom brzom ili eventualno drugom,sada sam morao šaltati u spore 3 ili 4 i opet patnja,juče mi je malo falilo da zavarim kardan,na kraju ako treba šta pucati ima remenje pa nek puca....Razmišljao sam jedino još podloške probati staviti pod opruge i te lamelice tako bi ih ojačao,ako budem to sutra radio poslikat ću pa da svi vide...
 
Link ti ne radi ali našo sam stranicu i pregledo. I taj tip karda kako piše:" Varnostna sklopka VS - ta sklopka prekine prenos moči, ko je prekoračen nastavljeni moment vrtenja.", nije namjenjen za kosilice, on je namjenjen za freze, roto drljače, malčere. Odnosno kad npr. freza naiđe na neku prepreku koja se ne može pofrezeti taj kardan treba da prokliže da nembi došlo do loma na frezi.

Tebi treba onaj prvi tip karadana:"Prostotekoča sklopka PS - ta sklopka preprečuje prenos inercijske obremenitve priključnega stroja na traktor med zmanjšanjem hitrosti ali zaustavljanjem pogonske gredi."
Ne znam baš slovenski ali uglavnom piše da taj tip karadan sprječava prenos inercijske brzine s npr. roto kose na traktor. On ti radi na onom principu kao i pedale na biciklu, kad vrtiš pedale biciklo ide naprije, kad staneš s pedaljanjem biciklo ide i dalje naprijed ali se inercijska brzina s točkova ne prenosi na pedale
 
Kao onaj specijalka jel :haha:Ne znam druže zar je kosom teže raditi nego frezom,meni bi najjeftinije bilo nabaviti onaj drugi kraj kardana jednosmjerni i gas....ovo mi je sve čudno jer sam prošle godine radio sa istim kardanom i sa tri remena na kosilici falio jedan,a sada su sva četiri nova i ista.....
 
Kad već imaš karadan onda samo kupi jenosmjerni dio kardana, navari i problem riješen. Neće biti proklizavanja. Ako je kosa uredna , mora se moći rukom pokrećati bez većeg otpora.
 
jednosmijerni dio kardana ide zajedno sa krstom koliko ja znam :sta: i u rumi košta 30tak evra ili manje nisam siguran
 
Nazad
Vrh