Zatvaranje zimske brazde

Nikola ,valjda si ostavio bar malo neuradjeno , pa da nam referišeš na proljeće šta je bolje da džaba ne nagadjamo.
 
Kako li će se to zbiti ako napada kiše i snega.
nerazumem taj strah od "sabijanja" zemljista.Sta bude sa njivama koje su samo tanjirane?Ili sa njivama gde je prosao gruber?
Koliko sabijeno bude u sistemima redukovane obrade?
Jedne godine smo orali "zimsko" smislim da na to posejemo zito, predjemo spremacem,okisa se iodustanemo od zita. Sledece godine je soja na toj parceli dala 300kg vise po kj.Od tada kad god prilike dozvole koristim ovu meru.
 
Proslog proleca je bio problem sa sabijenom zemljom iz vise razloga prvo sto je cela 2010 bila kisna .onda se oralo po blatu pa se skoro pa kaisalo , dosao sneg i jos kise te zemlja nije ni izmrzla pa u prolece haos nabijeno da su samo pucale s opruge.
Sada je obrnuto ,Oralo se po suvom i dosta je rastresena zemlja padavina je malo zemlja je suva i neslozena i ko god da je zatvorio zimsku bradu nije pogresio . a sneg i kisa samo neka dodju jer ako nebude padavina do proleca bice veselo A nisam primetio da se proletos nije posejalo iz razloga sto je zemlja bila nabijena
 
nerazumem taj strah od "sabijanja" zemljista.Sta bude sa njivama koje su samo tanjirane?Ili sa njivama gde je prosao gruber?
Koliko sabijeno bude u sistemima redukovane obrade?
Jedne godine smo orali "zimsko" smislim da na to posejemo zito, predjemo spremacem,okisa se iodustanemo od zita. Sledece godine je soja na toj parceli dala 300kg vise po kj.Od tada kad god prilike dozvole koristim ovu meru.
Strah je od toga što ti možda ne znaš koliko debela bude pokorica da setvospremač neće u zemlju.I kad uđe izvaljuje komade koje rotori samo premeštaju.Kad budeš to video,a daj Bože da ne, onda ću te pitati.Nama se to desilo jedne godine i olt tanjirača od 20 diskova je samo skakala po površini kao po betonu.
Ko može neka zatvara brazde ali ne vidim smisao toga sem ukoliko se nema toliko zemlje pa se kasnije neće stići.
 
Pa provereno je odavno,al u avgustu mesecu se vidi kad gori i nebo i zemlja,svako oranje trazi drljanje.
Na prolece vestak,jos jednom predjem i to bude lepo ravno,spremno na jednaku dubinu,ja volim kad markir izbacuje mokru zemlju kad sejem,tad znam da je to pet u glavu,ako je to dobro za repu sto nije za ostale kulture,jel da.
Vidim neko je napisao da ce krenuti trava,pa i treba da je opali mraz,kakvo nabijanje zemljista pa mraz podigne beton a ne zemlju.
Probajte pa ce te se uveriti,to sto je radio moj deda,pradeda ovaj kaze ovo ono,ma mani me tih seljackih fora,bez uvrede...
 
Danas sam u dva navrata prošao putem NS-ZR.Između NS i Žabaljske petlje je vrilo od traktora koji zatvaraju zimska oranja.To što sam video urađeno jako lepo izgleda.
 
Nije to dokaz ničega.
Ja ne tvrdim da ne treba sada zatvarati brazde ali ja to pre februara sigurno neću raditi.Ne vidim svrhu toga.Moja oranja su fina tj. sitna i nema šta da sada tražim po njivama.
 
i ja sam video juče da almex sprema svoje table sa ogromnim claas-ovima to do sada nije bio slučaj ovako rano
 
Jucerasnje zatvaranje zimske brazde
2nlfr15.jpg
 
Almex kod nas to uradio poralelno sa oranjem,4-5 traktora orala a 2 setvospremirala.Meni ostalo jos oko 40 lanaca i prvi put predjeno.Pocela kisa oko pola 8 i tu je bio kraj za danas.Nastavak posle bozica cim vreme dozvoli.
 
Danas zatvorili 20 kj za repu a i ostalo sve cemo preci, samo da ugrabimo lepo vreme, ova kisica zeza. Ujak kopao u vinogradu za ankere, pa kaze vlazno je samo dubine 30 cm, ostalo barut ...
 
Nazad
Vrh