Zatvaranje zimske brazde

Ima ova nova reklama gore KWS,citao sam pre neki dan na njihovom sajtu da i oni predlazu da se zatvori zimska brazda u jesen ako je to moguce verovatno nebi lupetali tako "rekla kazala"
 
Čitam ja ove postove i nemogu da verujemu da ljudi zatvaraju zimsku brazdu u januaru... Moj pokojni deda (a i stariji ljudi) su mi govorili da se zimska brazda zatvara u rano proleće kada se otopi sneg...
Jos kad bi naso negde konjsku drljacu i jednog zdrebca, tek to bi bio poso.
Verovali ili ne neke stvari se menjaju.
 
Poslednja izmena:
Ima ova nova reklama gore KWS,citao sam pre neki dan na njihovom sajtu da i oni predlazu da se zatvori zimska brazda u jesen ako je to moguce verovatno nebi lupetali tako "rekla kazala"

Citiram odatle:
"Ukoliko je osnovna obrada zemljišta odnosno oranje obavljeno krajem leta ili početkom jeseni onda predsetvena priprema treba da počne krajem jeseni i to kao takozvana gruba priprema. Zadatak grube pripreme zemljišta je da zatvori neravnine koje su stvorene tokom osnovne duboke obrade ( razori, grebeni, brazde ) kao i da uništi korov koji se do tada razvio."
 
Uradio danas još 9 kj. Repište, samo podriveno. Malo vlažno, ali ništa strašno. Na toj parceli ćemo sejati soju. Leđa me malo bolu, a kući me hvala bogu dočekuje mališa od nekih 11 kila, koji još ne hoda, a voli da se nosa.
Okolna oranja suva. Komšija je danas uradio sigurno 50tak kj setvospremačem.
Inače prošle godine u februaru kada sam zatvarao brazdu za repu, traktor nije mogao da vuče drugom brzohodnom, ove godine bez problema. Mada mu je popravljana pumpa za gorivo letos, pa i to ima uticaj.
 
Ja znam da MK koji je kupio Agrouniju iz Inđije, a imaju i rade zemlju u Krčedinu pri oranju koriste parker ili kembridž valjke pa tako ravnaju uzorano zemljište, tako da u proleće idu odma primenenu đubriva i posle nje predsetvenu pripremu, tako da ako je to zatvaranje zimske brazde, podržavam ali spremač ili drljača po meni to nikako...

Elem da dodam mi smo prošle godine "zatvorili zimsku brazdu" na detelini, tj. prošli setvospremačom da izvučemo ostatke deteline koji se nisu zaorali, i bilo je planirano da se još jednom uzore, ali se nije stiglo, pa je tako ostalo do proleća, gde je još jednom pređeno spremačom i posejan suncokret. Mogu vam reći da je zemlja bila mnogo tvrđa i da je tu bio lošiji suncokret nego na de telini koje je bila preko puta nas (od mog komšije) koji je išao 2 prohoda u proleće...

Inače mi radimo dva prohoda u proleće i između njih priimenjujemo azotna đubriva (Uree-u isključoivo)...
 
Svako ima svoje ubeđenje kada će da radi takozvano zatvaranje zimske brazde koje zavisi od mnogo faktora. Lepo je izmrzlo i koje uzarao po suvom(ja sam sve uzorao po suvom) stekli su se uslovi da se njive mogu poravnati. Nisam mogao da verujem da se danas od podne tako lepo radilo. Otišao sam da probam posle razgovora sa članom Nikola Inđija i nisam išao uzalud, spremam samo one parcele gde će biti repa. Ako dozvoli vreme sutra opet od podne nastavljam.:ppozdrav:
 
Ja u zadnje 2 god.nisam imao pripremu za setvu iz 2 prohoda kao danas sa jednim,e sad da li ce da bude tvrdo na prolece videcemo.Prosle godine ko je stigao da posle oranja zatvori brazdu bila je dooosta bolja priprema na prolece,e sad svaka godina je prica za sebe.
 
Normalno je da ce da bude tvrdo, jer je milion puta ponovljeno o uticaju padavina na sabijanje tla. Jedno je ravnanje posle relativno loseg oranja, a drugo je zatvaranje brazde.
 
Pa kakvo sve oranje moze da bude, i tanjiraca mu prodje neprimecena. Pa necu valjda u oranju koje je odlicno da cackam nesto i zatvaram brazdu.
 
Čitam ja ove postove i nemogu da verujemu da ljudi zatvaraju zimsku brazdu u januaru... Moj pokojni deda (a i stariji ljudi) su mi govorili da se zimska brazda zatvara u rano proleće kada se otopi sneg...
Po tvome treba raditi kao sto su nam radili dedovi sa kravama i volovima a prinos je bio nesto oko 3t po hektaru.Ipak je danas malo drugacije vreme i ranije su setve,pa kao sto neko rece ko hoce repu mozda nemoze u prolec zbog velike vlage da spremi,a i oni koji seju kukuruz rano u prolec ako bude kisovito naprave belaj od pripreme.
 
Danas zatvarao brazdu, ali od ove parcele sam odustao, moglo se raditi ali jos nije 100% presušeno, posle sam isao na drugu njivu gde je bilo lose oranje tamo se odradilo ekstra.
2yvnj8o.jpg
 
Po tvome treba raditi kao sto su nam radili dedovi sa kravama i volovima a prinos je bio nesto oko 3t po hektaru.Ipak je danas malo drugacije vreme i ranije su setve,pa kao sto neko rece ko hoce repu mozda nemoze u prolec zbog velike vlage da spremi,a i oni koji seju kukuruz rano u prolec ako bude kisovito naprave belaj od pripreme.

Sve zavisi čega 3 tone po hektaru??? Kod nas ko ima soje 3 tone po hektaru taj je rekorder... Suncokreta lično prošle godine sam imao 4, a kukuruza 8 tona po hektaru, a išla je priprema 2 puta u proleće, tj. jednom zatvaranje brazde, a drugi put predsetvena priprema (ja ih tako zovem), i između ta dva prohoda primena uree...

Što se repe tiče, tek tu nemoj ništa da mi pričeš, jer sam repu prestao da sejem iz nekih drugih razloga, a ne iz razloga što nemogu u proleće da stignem da spremim parcelu... A prinose dok sam je sejao imao sam između 70 i 100 tona po hektaru čisto plative repe...

A i koji sad vlagu čuvata, kad zatvarate zimsku brazdu??? Od ove dve tri kišice? I kažete da je izmrzlo? - pa jeste dovoljna je litra po m2 i da temparatura da ode u minus i izmrznuće...

Elem ovo je samo moje mišljenje, a šta je bolje vreme će pokazati...
 
Nazad
Vrh