Zakup zemljišta - isplativo ili ne?

Ja sam imao jednu parcelu koja se vodila kao državna a bila je vraćena tastu i dobio je rešenje o vraćanju ali je nije uknjižio.
Posle po savetu pravnice iz katastra koja je bila upućena u problematiku jer je bilo dosta takvih slučajeva ,tužio sam državu i doveo svedoke koji su potvrdili da ja radim zemlju već duže vreme i dobio sam rešenje da mogu da uknjižim na svoje ime(tastovo ime).
 
pogodio sam neku zemlju da uzmem u arendu ali sledece godine tj na jesen ulazim u posed!interesuje me sledece,da li da sad napravim ugovor o zakupu a da ne prijavljujem u obnovi jer jos ove godine radi neki covek ili da napisem ugovor da smo se pogodili za zemlju,da ulazim u posed na jesen,da sam dao kaparu i da potpisemo pa sledece godine da pravim ugovor o zakupu!
 
talianu je napisao(la):
Ja sam imao jednu parcelu koja se vodila kao državna a bila je vraćena tastu i dobio je rešenje o vraćanju ali je nije uknjižio.
Posle po savetu pravnice iz katastra koja je bila upućena u problematiku jer je bilo dosta takvih slučajeva ,tužio sam državu i doveo svedoke koji su potvrdili da ja radim zemlju već duže vreme i dobio sam rešenje da mogu da uknjižim na svoje ime(tastovo ime).
takvu situaciju sam imo i ja kupio vraćenu zemlju a gazda nije uknjizio a za par dana umro posle prodaje :zli:...... sredio je isto tako al posle 15god...
 
mladen87 je napisao(la):
pogodio sam neku zemlju da uzmem u arendu ali sledece godine tj na jesen ulazim u posed!interesuje me sledece,da li da sad napravim ugovor o zakupu a da ne prijavljujem u obnovi jer jos ove godine radi neki covek ili da napisem ugovor da smo se pogodili za zemlju,da ulazim u posed na jesen,da sam dao kaparu i da potpisemo pa sledece godine da pravim ugovor o zakupu!
Bolje ti to pravi dogodine ugovor kad bude obnova.Ako taj koji sad radi a nije je registrovao imas priliku da vec ove godine ostvaris subvenciju na tu zemlju onda pravi ugovor odma.
 
taj covek sto radi je prijavio ove godine za subvencije!ja bi napravio ugovor da se osiguram,da ne bi posle ne daj Boze bilo nekih problema!
 
Juče napravio ugovora o zakupa u Pančevu (jedan zakupodavac),taksa se plaća ne po broju ugovora nego zavisno ud cene navedene u ugovoru platio 2100,00 din .
Ajutros kod mene u mesnoj zajednici 3 ugovora (sa 3 zakupodavca) 1470,00 din :sta:
 
poz
zna li neko zasto je ukinuto pravo prvenstva na drzavne parcele koje se granice sa parcellom u svojini ili zakupu ,a jedino pravo prvokupa je za stocare kod nas ide licitacija i pored krokodila bez ovog prvenstva smo na::::bali ::lose::
 
To si u pravu ::lose::
Sad imaš u katastarskoj opštini odakle si prvi krug(samo meštani) u drugom krokodili!
Stočari i sistemi za navodnjavanje bez licitacije.
Kod nas se krokodili setili pa plate nekom iz sela PIO da licitira za njih.
U suštini bez prave kontrole i inspekcije i kažnjavanja nema leba.
 
Dobro znam da je relativno uzmimo u obzir srednje rodnu godinu ma sta to znacilo....prosek cene za tu vrstu zitarice ali ne prodaja sledece godine nego cena u zetvi jel vecina prodaje tad ali nema veze neka se proda i dogodine po nekoj vecoj ceni.Npr zarada po kj 200e mada mislim da malo ko to ima e sad kako se tom isplati da da 200 ili vise za zakup.MOlim da m i neko objasni TAJ FENOMEN?
 
Dnevnik.rs:
Дужници изван надметања




БАЧ: Укупно 3 918 хектара државног пољопривредног земљишта у Општини Бач било је предмет јавног надметања закупаца. Већи део квалитетног расположивог земљишта издат је у закуп већ у првом кругу,





Општина изгубила милионе евра кроз дуг за закуп земље у ранијим годинама
када је излицитарано укупно 1 450 хектара, од тога 609 у катастарској општини Бач. У катастарској општини Бачко Ново Село излицитирано је 619 хектара, у Бођанима нешто више од четири хектара, у Плавни 15,5 хектара, катастарској општини Вајска 207 хектара и у Селенчи само пола хектара државног пољопривредног земљишта.
- Највећи део предвиђених површина, издат је у закуп у првом кругу лицитације, а оне које нису добиле закупца, наћи ће се у другом кругу, када ће се за њих надметати заинтересовани пољопривредници. Други круг јавног надметања, биће одржан након завршетка процедуре давања пољопривредног државног земљишта у закуп из првог круга, односно када Министарство пољопривреде потпише уговоре о закупу.- рекао је Стеван Каран, председник комисије за јавно надметање.
Парцеле су закупљене углавном по почетним ценама, једино је у катастарској општини Бач, једна парцела излицитирана до 71.170 динара, а у катастарској општини Вајска, такође једна парцела дата у закуп по 70.800 динара.
Правна или физичка лица која су учествовала на јавном надметању, могла су да закупе највише до 20 хектара пољопривредног земљишта, што је напредак у односу на претходни период, јер је много више пољопривредника са регистрованим газдинствима, добило прилику да лицитира и тиме упосли незапослене чланове породице.

Битна разлика у односу на раније поступке је да онима који дугују за закуп из ранијих година није било дозвољено да се надмећу. Дуговања појединих пољопривредних газдинстава далеко премашују милионски износ исказан у еврима, што је у ранијим годинама оштетило општински буyет Бача, односно државу. Подаци о дуговањима исказани су у општинским документима и свакако да би неуплаћена средства много значила у развоју пољопривреде општине Бач, поготово када је познато да је пољопривреда највећи ресурс у ком се може тражити развојна шанса, као и будуће запошљавање незапослених.
С. Милер

Избегнуте злоупотребе
Такође је избегнута злоупотреба јавног надметања из ранијих сезона када су поједини учесници лицитирали за друга и трећа лица енормне површине. На овогодишњој лицитацији понуђач је био обавезан да лично присуствује јавном надметању, а у случају да није лично присуствовао могао је да писмено овласти представника који је могао заступати само једног понуђача. Ово су новине које свакако уводе више реда у процес јавног надметања за закуп државног пољопривредног земљишта.


 
Tako sam i mislio da necu dobiti odg na moje pitanje,jel jedni skacu sebi u stomak a ovi sto daju te enormne cene za zakup zemljista cisto sumnjam da od njega zive samo sto niko javno nece da prica o tome,odnossno ovom pitanju iz mog predhodnog posta.
 
I ja sam o tome razmisljao, jednostavno se ne uklapa u racunicu ako je u pitanju psenica ili kukuruz. Jedino ako je zakup na vise godina, pa da podignu vocnjak ili ako nije da sade mozda lekovito bilje ili tako nesto? Povrce neko, otkud znam..
 
Nema tu mudrolije, matematika sve govori. Oranje , djubrivo,seme, zastita...., prosecan visegodisnji prinos u vasem kraju x prosecna visegodisnja cena, i vidite racunicu. Sigurno da neko ko placa 200-250 e ima digitron.Niko nije blesav da radi sa minusom. Po meni su to male zarade al' se opet otimamo za zakup. Do ove godine se racunalo i na subvencije, pa je bila nesto malo vise racuna raditi zakup. A od ove ce mo videti racunicu.
 
Grunt, baš te kuliraju, mesec dana čekaš odgovor :osmeh: ali ko čeka taj dočeka, neko će se već javiti.
Mada se ja vodim svojom politikom, ne zanima me puno šta se radi u tuđem dvorištu. Dok sam se vodio time "komšija kupuje, Pera kupuje, Marko kupuje, sigurno je lepa para...", ja sam bio samo u gubitku. 2013. sam rešio da skidam posebno svoje i zakupe (svi direktni troškovi na papiru), koliko god traljavo da je išlo, bar sam dokazao sebi da ne treba da radim kako radi selo. Sa 15kj koliko sam imao zakup, pola sam bio na poz. nuli, a druga polovina cca 7kj, po 10.000 din na svakom jutru.
Odustao sam od zakupa jer nisam hteo da plaćam 200€/kj i kad su mi rekli da tako svi plaćaju, samo sam im rekao da kad sam preuzeo zanat, prvo što sam dobio je bilo blokče i plajvaz a ostali ako su ludi neka plaćaju. Naravno, naučio sam iz svojih grešaka, ali nije mi žao jer da nisam grešio ne bih ni naučio. Sad imam u zakup samo 2 parcele i obe su pored mojih parcela i tu sam rekao da ću platiti kolio im plati drugi zakupac jer mi je u interesu da ih obrađujem. Sad ćeš reći da sam svašta napisao a nisam ništa rekao, ali ukratko ću ti sračunati jednu od ove 2 parcele koje imam u zakup, kako sam prošao jesenas sa cenom od 180€/kj:
Parcela 2 kj, (usev kukuruz, predusev sunc.), od kojih je zakup 1,25kj ali računam sve troškove u 2 kj:
Gorivo 70l * 150= 10500
Đubrivo 300 * 39,5 (2014. samo ureu razbacao)= 11850
Seme 3# * 5920 = 17760
Hemija- (samo Monsoon Aktiv jer je bio sunc) 2 * 1900= 3800
Kombajn 2 * 5000= 10000
Zakup (računam samo 1,25) 225 *115= 25900
Ukupno: ~ 80000
Prinos 11335kg za prodaju * 12,8 (toliko je bilo u jesen)= 145000 - 80000= 65000
Valjda nisam nešto zaboravio, samo direktne troškove računao.
Uglavnom da sam imao više zakupa sigurno ne bih imao svugde ovakav rod. I budu i ulaganja veća nego ovde (đubrivo, hemija), ali sam imao malo i sreće.
 
Hvala sale na odgovoru!Zanima me kilika je cista zaradna po jutru konkretno od do npr 60 do 200e ili kako god?Jel ne mogu da shvatim ovo-Npr zarada po kj 200e mada mislim da malo ko to ima e sad kako se tom isplati da da 200 ili vise za zakup.MOlim da m i neko objasni TAJ FENOMEN?
 
Nazad
Vrh