Zakup zemljišta - isplativo ili ne?

Gde ide ovo, kod mene sada najvise placaju 320 evra ali za kj, ratarstvo. Od clana foruma iz Pivnica sam cuo da je tamo 370, naravno samo veliki, jer na toj ceni mali nemaju zaradu ni na vidiku.

- - - - - - - - - -

Gde ide ovo, kod mene sada najvise placaju 320 evra ali za kj, ratarstvo. Od clana foruma iz Pivnica sam cuo da je tamo 370, naravno samo veliki, jer na toj ceni mali nemaju zaradu ni na vidiku.

Zadnjih dana cena arende ide i po 400e po kj...
 
Poslednja izmena:
Cena proizvoda manja nego pre, cena nafte veca a arenda skace ne znam dokle. Jedino za te pare da sejemo onu zelenu biljku za smesne cigare. :haha:
 
Isplativ je zakup... da nije, ne bi se ljudi otimali za zemlju! E sad, da li se svima isplati, to je drugo pitanje. Ja sam ove godine imao oko 11 t/ha kukuruza, sto je s prosecnom cenom od oko 14 dinara (jesenas i sad) oko 155000 bruto po kektaru. Sa zakupom troskovi na kukuruzu su mi 1000 eura (gde mi je zakup 1700kg robe po ha, ili oko 25000 din). To znaci da mi ostaje cisto po ha 35000 din- nesto ispod 300 eura po ha.

Cisto radi diskusije, ako uzmemo da je ove godine bruto dobit oko 150000 din, a rashodi oko 100000, ostaje nekih 420 eura po ha da podele prodavac i zakupac...
U tih 420 eura treba traziti odgovor o isplativosti!
 
Pa jeste dobro rekao, i ja kazem da je pitanje kome se isplati. Ja mislim da se po toj ceni jednostavno guse mali i to je to, ali naravno to je nas problem.
 
Grunt,koje su kamatne stope na orocenu deviznu stednju u bankama?Izmedju 1,2-2 %na godisnjem nivou ako je orocenje na 12 meseci.Mislim da svi imamo vecu zaradu ako gledamo bankarske procente gde bi ulozio pare i ne bi radio nista.Izracunaj svoju zaradu u % i napisi koliko je puta veca od ovih 1,5% u proseku.Ili bolje da vise ne pisemo u ovoj temi,znate svi i zasto.:ppozdrav:
 
Danas dobijem broj telefona čoveka u susednom mestu, izdaje zemlju u arendu....
Nazovem, i priča je sledeća ima 11 jutara u 3 table. Dobra zemlja, 6jutara pod detelinom, ostalo poorano, nađubreno.Iz razgovora zaključim da je on do sada lično obrađivao te njive.
Cena 7000 . Ja pitam čega :sta: on kaže eure. Sledeće ga pitam :Jel vi to večito prodajete. On odgovara 7000 eura je cena arende za 11kj za godinu dana.
Pa lepo nisam znao dal da se smejem il da plačem.Samo se nisam setio da mu ponudim moje njive po 30% jeftinije.
 
Spajki mani se kamata i divana pa ko jos od nas obicnih seljaka moze sebi da priusti da oroci novce?neki mogu DA ,u to ne sumnjam takodje i debelo da zarade.Dobio sam odg na moje pitanje i zato hvala svima koji su imali nesto da kazu na tu tem.
 
Kad pogledam te vaše cijene zakupa zanesvijestimi se.Ja sam kupio 2 ha za vijek i vjekova za 5000evrića.Zemlja nije u rangu vaše ali opet nije ni loša toliko.Prinosi su solidni za moj kraj,6,5 t pšenice na ha i oko 10 t kukuruza po ha.Kad preračunam vašu arendu i vaš veći rod i naše cijene zakupa (zakup je 50 do 75 e za ha) ko zakupljuje mi bolje zarađujemo.Kod mene je godišnja renta max, 75 evra pa ti ako možeš odradi 3 sjetve i žetve ali svedno su nam sela prazna i zemlja se prodaje i prodaje.
 
Kod nas cena zakupa stagnira, vrti se oko 300-320e za kj, ima izletanja sa cenama, ali ovo je prosek.
Za tajfune bih ja rekao da je granica preko 100ha, (170kj), malo je 120 kj, a manji bi onda bili do 50ha.
 
Nazad
Vrh