Zakup zemljišta - isplativo ili ne?

@machak

Puno hvala na iscrpnom odgovoru. Ja sam prošle godine dobio 6.5 meteri po jutru, što mislim da je prilično malo, po ceni od 1200 din. Sa subvencijom nemam ništa kao vlasnik, a nisam siguran ni da arendaš ima, proveriću...

Iz svih tih razloga sam se i uključio na ovaj forum, kako bi dobio informacije šta je u celoj ovoj priči realno očekivati, pa samim tim i tražiti, pošto se ne bavim time, do zemlje sam skoro došao, a i fizički sam dosta udaljen, pa mi nije baš lako otići tamo, sesti u kafanu i isproveravati cene, kao što par forumaša kaže :sta:

I da još jedno pitanje oko cene pšenice - da li ja kao vlasnik zemlje mogu uticati na trenutak kada će i po kojoj ceni arendaš prodati žito ili je to isključivo na njemu?
 
@Aristotel
Zavisi kako se dogovoris. Sve opcije su u igri. Ti pokusaj pa ako on pristane super za tebe.
 
@talianu

Može i meni Ugovor o zakupu, kada se setiš...


@bojcetic

Ok, a da li je cena od 12 din po kg bila realna za prošlu god u nekom periodu, ne sećam se tačno meseca kada mi je isplaćena arenda, moguće da je avgust bio?


PS: Promenio sam lokaciju u Profilu, pošto sam mislio kod prijavljivanja da se gleda lokacija zemlje.
 
@Aristotel
Brat iz Odzaka je dao zemlju u arendu za 600kg psenice po ceni koje je 1. avgusta, pa koliko bude.
Cena od 12 din je bila realna u jednom periodu neposredno posle zetve, ali je brzo otisla gore.
Koliko imas zemlje i da li je sve u jednom komadu?
 
ja sam juce uzeo u zakup 85 hektar za 16.ooo din/h zemlja 1 klase.... :cao: :D.....i vec smo uzorali 35h... :D
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Samo prodaji je što pre Aristotel jer kako se bliži proleće pada joj i cena zakupa, jer niko nije ljubitelj prolećnog oranja ::lose:: :ppozdrav:

Mislim da sam sve dalje od prodaje. Kada je pravo vreme za zakup i da li ako se sklopi dogovor sa novim arendašom, on može u bilo kom trenutku u godini da počne sa obrađivanjem zemlje? Pretpostavljam da ne može između setve i berbe ili i za to postoji neka praksa kako se rešava sa starim arendašom?
 
@Aristotel

Što više razmišljaš - to si dalje od rešenja.
Računaj da za tih 7 jutara možeš dobiti max 1200 evra.
Prvi koji ti ponudi taj novac, ili približno, daj u zakup i rešen problem.
 
Daj u zakup na tri ili pet godina, tako ces dobiti bolju cenu, a i lakse naci arendasa.
 
Aristotel je napisao(la):
Mislim da sam sve dalje od prodaje. Kada je pravo vreme za zakup i da li ako se sklopi dogovor sa novim arendašom, on može u bilo kom trenutku u godini da počne sa obrađivanjem zemlje? Pretpostavljam da ne može između setve i berbe ili i za to postoji neka praksa kako se rešava sa starim arendašom?
Mislim da je problematično raskidati zakup zemljišta dok se ne skine rod koji je već zasejan. Pravi trenutak za promenu je odmah posle toga, stari arendaš je svoje skinuo a novi ulazi i počinje sa radovima. Koji je to tačno trenutak zavisi od useva. Najčistije je da nema nikakvog prenosa radova između arendaša, recimo ako je stari obavio jesenje oranje, bacio veštak a ti se dogovoriš sa drugim u zimu ide spor oko cene tog oranja, koliko je bacio veštaka, kukanje (a u dvorištu nove mašinerije za 300000E).

Koliko mi je sada poznata situacija verovatno najbolje da daš oglas u svaštari da izdaješ zemlju i vidiš šta ti se nudi i koliko će se ljudi uopšte javiti. Znam bar za dva veća i nekoliko manjih koji uzimaju zemlju u zakup u mom kraju koji je, pretpostavljam, nekoliko km od tvoje parcele. Za toliku površinu možda bi neko bio zainteresovan da se voza pola sata do njive.

Ako arendaš nije overio ugovor sa tobom nije ni digao subvencije, u tom slučaju cena koju si naveo možda je na donjoj granici realne (moje dve pare).



Post je spojen: [time]1295995275[/time]
_________________________________________________
Da dodam, rođaci za koje sam naveo okvirne cene za taj kraj su izdali zemlju arendašu koji je dizao subvencije.
 
Branko je napisao(la):
@Aristotel

Što više razmišljaš - to si dalje od rešenja.
Računaj da za tih 7 jutara možeš dobiti max 1200 evra.
Prvi koji ti ponudi taj novac, ili približno, daj u zakup i rešen problem.

Uuuf, pa ja bih s tim bio presrećan, s obzirom da sada dobijam tek nešto preko 500 €
 
Tekovina vladajuće garniture u opštini Alibunar

21.01.2011. Инспекција Министарства пољопривреде утврдила злоупотребу коришћења подстицајних средстава и давања у подзакуп пољопривредног земљишта у државној својини, у општини Алибунар
Прегледом је утврђено:Да се Комисија за спровођење поступка јавног надметања за давање у закуп пољопривредног земљишта у државној својини општине Алибунар обратила генералном инспекторату Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије да постоје индиције да се предметно земљиште из Уговора од 03. 06. 2010. године, а које је закључио Иконић Зоран из Николинаца са Министарством пољопривреде- Управом за пољопривредно земљиште, на период од 20 година не користи и не примењују се мере у складу са Законом о пољопривредном земљишту и прописима донетим на основу овог Закона, односно да се предметно земљиште даје другим лицима да га обрађују.


Tekst je preuzet sa sajta ministarstva poljoprivrede

I U mom selu čovek radi tablu od 40-tak ha koja nije licitirana u prvom krugu a do drugog kruga nije stigla.
 
@talianu
Pa to je i normalno kod nas u opstini, najvise drzavne zemlje ima u Nikolincima a ja neznam da li je neko iz tog mesta uzeo zemlju za sebe... A kod vas u Lokvama dve parcele nije izliticirano u prvom krugu jednu radi vlasnik Zadruge a drugu....
 
Nazad
Vrh