Zadruge

Zadruge: reč nauke

Prof. dr Miladin M. Ševarlić, predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije, često piše stavove na Internetu.
Teško je izdvojiti pojedinačni tekst.

Za početak, pročitajte poučnu priču:
~ Nema leba bez motike

napomene:
- u desnom delu otvorene Web stranice nalaze se i ostali tekstovi profesora Ševarlića
- na predloženom linku možete stupiti u kontakt sa gospodinom prof. dr Miladinom M. Ševarlićem
 
prosle godine smo imali neke inicijative i planove za zajednicke akcije povodom vezivanja subvencija za PIO.profesor je uzeo ucesca i pokrenuo i on neke akcije.i to je to, dalje se nije otislo.
 
Radivoje :ppozdrav: sta raditi sa onim starim zadrugama i direktorima takozvanih koji su nekadasnju zadrugu u Pecincima podelili na dve ona koja je drustvena i duzna i neka nova u kojoj je direktor i njegova supruga i njegovih 10ak rodjaka privatizovalo zadrugu tj. nisu je svi privatizovali vec samo direktor. Od jedne naj bolje zadruge u nasoj opstini skoro nije ostalo nista skoro sve je prodato (naravno preko veze ali pokriveno u zakonske okvire) a para nema ali zato Direktor voema lepo napreduje krade drustvenu i zadruznu imovinu vec 20 godina i niko mu nista ne moze.Drzavnu i nesto preostale zadruzne zemlje prodaje u zakup vec 10ak godina a sada je Kupio u zakup na tri godine drz. zemju na osnovu prece kupovine (garnici se sa drzavnom zemljom njegova zadruzna) i opet je prodaje u pod zakup iako to nije dozvoljeno, a od mehanizacije imaju samo m sve je prodao da li takve zadruge treba da postoje (nece jos dugo dok direktor ne raskuci jos ovo vrlo malo zadruzne imovine) i zasto njih mesati sa nekim novim pravim udruzenjima zadrugara. Za ovakvo vodjenje zadruge mala je kazna smrt streljanjem a svi u opstini znaju da je to tako inace je direktor bio vrlo uzoran komunista pa veoma dobar socijalista a posle promena odmah gej 17+ :haha: :haha: :haha: pa dokle tako RADIVOJE salji inspekcije itd.... ::samo bes:: ::samo bes:: ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::spreman na sve::
radivoj.nadlacki je napisao(la):
Dragi forumasi,

Kao što rekoh ranije, u procesu izrade je nov zakon o zadrugama. Zakon o zadrugama je u ingerenciji Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, tacnije Sektora za mala i srednja preduzeca. Mada poljoprivredne (čitaj zemljoradničke) zadruge čine preko 90% svih zadruga u Srbiji, ministarstvo poljoprivrede u radnoj grupi učestvuje sa samo jednim predstavnikom. Ima nekoliko promena koje taj zakon donosi i bilo bi previše da o svemu sada i ovde diskutujemo, kada bude završen nacrt odpočeće proces javne rasprave o čemu ću vas sve blagovremeno obavestiti da bi ste mogli uzeti aktivno učešće. Želeo bih ovde da potegnem nekoliko pitanja iz zakona o kojima bih voleo da čujem vaš sud:
1. Zakon o zadrugama u Republici Srbiji je opšti, znači obuhvata sve vidove zadruga (građevinske, učeničke i sl), da li smatrate da je to dobro rešenje ili bi, možda, bilo bolje da se zemljoradničke zadruge izdvoje, posebno zakonski regulišu, i pređu u ingerenciju Ministarstva poljoprivrede
2. Predviđeno je da sada zadrugu mogu osnovati 5, umesto dosadašnjih 10, osnivača ali je takođe predviđeno da oni ne mogu biti u rođačkim i supružničkim vezama.
3. Predviđeno je da ZZ može, ukoliko je to u interesu zadrugara, da osniva privredna društva a ne samo zadružne saveze kao do sada. Time se npr. otvara mogućnost da vi kao članovi zadruge otkupite deo akcija nekog prerađivačkog kapaciteta.
4. Superviziju nad zadružnom revizijom preuzima supervizorsko telo sačinjeno od ljudi iz relevantnih ministarstava i revizijom se mogu baviti sva pravna lica koja ispunjavaju uslove i imaju zaposlene koji mogu da steknu licencu, time postojeći zadružni savezi gube ekskluzivno pravo na to.
5. Članstvo u zadružnom savezu Vojvodine i Zadružnom savezu Srbije nije obavezno, već zadruge koje od toga imaju koristi mogu biti članovi ali za to moraju davati članarinu.
6. i, poslednje ali ne i manje značajno, rešavanje imovinskog pitanja u starim zadrugama. Jer neke zadruge (one stare) još uvek imaju upisanu društvenu svojinu, mada Ustav RS poznaje samo privatni, državni i zadružni oblik svojine. Kako se postaviti po ovom pitanju... reč je najčešće o poljoprivrednom zemljištu. Jedno od mogućih rešenja je da za sve što zadruga može papirološki da dokaže da je stekla (kupoprodaja, donacija, legat itd...) da pređe u zadružu svojinu a resto da pređe u državnu, s tom što bi zadruge plaćale nadoknadu za to zemljište ali ga realno ne bi izgubile da ljudi i mehanizacija ne ostanu bez posla...ovo poslednje još uvek nije definisano.


Pozdrav svima

PS: Izvinjavam se na opširnosti posta ali sam želeo da ova pitanja objedinjeno postavim jer su deo celine.
 
Molim nekog ko zna da mi napise proceduru otvaranja zadruge.
Sta je potrebno od dokumentacije, da li moze nosilac gazdinstva? Itd. :sta:
 
koliko se sećam bilo je potrebno najmanje 10 članova, al sam skoro saznao da je nešto menjano i smanjeno na 3 ili 5 :sta:
 
Na 5 clanova (osnivaca) je smanjeno, ali kako, sta, gde, posto, koji papiri, uslovi i te stvari.
 
za koji dan idem na predavanje iz oblasti zadrugarstva i po meni osnivanje zadruge je jedna veoma mocna stvar za seljake.

Ovo sto je kolega rekao u poslednjem delu recenice je tacno. Vidim da je mnogo ljudi ogorceno zadrugama, da su u vecini slucajeva ljudi imali losa iskustva sa njima. Ali da ne bude sve tako strasno, evo priprema se novi zakon o zadrugama koji bi trebao da udje u skupstinsku proceduru, mozda i jeste ( ali moramo da sacekamo izbori da prodju:sjasi:). Velika je stvar biti udruzen, skupite se ljudi, oformite zadrugu i postavite na celo iskusnog menadzera koji zna da radi svoj posao, a vi kao zadrugari kroz skupstinu ga kontrolisite i ne dopustite da upropasti zadrugu.

---------- Poruka napisana u 23:08 ---------- Prethodna poruka je at 21:23 ----------

Da li neko zna sta se desava sa ZZ Sid iz Sida, na APR-u je aktivna tj. posluje ali sa gubtkom, a koliko mi je poznato da su RJ po selima ugasene ili raspustene ili propale???
 
Kod mene u selu se planira otvaranje zadruge, tj. ja planiram da to uradim, imam jos dvojicu ljudi koji rade dosta zemlje. Treba da odem posle ovih praznika do potpresednika opstine, obecana mi je pomoc u osnivanju zadruge. Ja bih za molio clanove koji imaju iskustva sa ovim ili znaju nesto oko otvaranja zadruge da mi pomognu. Svaki savet i predlog je dobrodosao i mnogo znaci. Pozz i hvala.
 
Ljudi, zna li se nesto o konkretnim podatcima vezano za zadrugu?! Koliko clanova, neka neophodna dokumentacija, da li clanovi moraju biti nosioci gazdinstava ili mogu imati firmu mimo PG, pa preko nje biti kao clan/osivac za zadrugu?!
 
Kod mene u selu se planira otvaranje zadruge, tj. ja planiram da to uradim, imam jos dvojicu ljudi koji rade dosta zemlje. Treba da odem posle ovih praznika do potpresednika opstine, obecana mi je pomoc u osnivanju zadruge. Ja bih za molio clanove koji imaju iskustva sa ovim ili znaju nesto oko otvaranja zadruge da mi pomognu. Svaki savet i predlog je dobrodosao i mnogo znaci. Pozz i hvala.
Ne valja ti to...
uzmeš u zadrugu više sitnijih a sigurnih ljudi, koji nemaju krupnu mehanizaciju....
bićeš glavni, radićeš im usluge a imaćeš veću količinu đubriva i semena da možeš izvući povoljiju cenu za tebe i članove
 
Nazad
Vrh