Zadruge

@ miro čovek ima želju da svima pomogne a ne da ga neki članovi koje nebi imenovao osuđuju jer on može puno da vam pomogne
 
branko je napisao(la):
Zato ubuduće sve tvrdnje o nekome, ili nečemu, a koje nisu obrazložene činjenicama automatski brišemo, uz upozorenje autoru.
Pa stvarno je i bilo vreme.

@ radivoj.nadlacki
Jeste malo trulo kad moraš da se braniš (i da te branimo) od ljudi koji te ne poznaju i koji sa tobom nikad nisu razmenili ni reč.
Neka tebe ovde, ima ljudi kojima tvoj savet može da pomogne :D
Nego da se vratimo na temu. Hajde nam, za početak, u kratkim crtama, objasni sistem nabavke repromaterijala u zadrugama (ja se nekako vrtim oko toga), pa ćemo onda polako dalje.
 
Dragi forumasi,

Kao što rekoh ranije, u procesu izrade je nov zakon o zadrugama. Zakon o zadrugama je u ingerenciji Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, tacnije Sektora za mala i srednja preduzeca. Mada poljoprivredne (čitaj zemljoradničke) zadruge čine preko 90% svih zadruga u Srbiji, ministarstvo poljoprivrede u radnoj grupi učestvuje sa samo jednim predstavnikom. Ima nekoliko promena koje taj zakon donosi i bilo bi previše da o svemu sada i ovde diskutujemo, kada bude završen nacrt odpočeće proces javne rasprave o čemu ću vas sve blagovremeno obavestiti da bi ste mogli uzeti aktivno učešće. Želeo bih ovde da potegnem nekoliko pitanja iz zakona o kojima bih voleo da čujem vaš sud:
1. Zakon o zadrugama u Republici Srbiji je opšti, znači obuhvata sve vidove zadruga (građevinske, učeničke i sl), da li smatrate da je to dobro rešenje ili bi, možda, bilo bolje da se zemljoradničke zadruge izdvoje, posebno zakonski regulišu, i pređu u ingerenciju Ministarstva poljoprivrede
2. Predviđeno je da sada zadrugu mogu osnovati 5, umesto dosadašnjih 10, osnivača ali je takođe predviđeno da oni ne mogu biti u rođačkim i supružničkim vezama.
3. Predviđeno je da ZZ može, ukoliko je to u interesu zadrugara, da osniva privredna društva a ne samo zadružne saveze kao do sada. Time se npr. otvara mogućnost da vi kao članovi zadruge otkupite deo akcija nekog prerađivačkog kapaciteta.
4. Superviziju nad zadružnom revizijom preuzima supervizorsko telo sačinjeno od ljudi iz relevantnih ministarstava i revizijom se mogu baviti sva pravna lica koja ispunjavaju uslove i imaju zaposlene koji mogu da steknu licencu, time postojeći zadružni savezi gube ekskluzivno pravo na to.
5. Članstvo u zadružnom savezu Vojvodine i Zadružnom savezu Srbije nije obavezno, već zadruge koje od toga imaju koristi mogu biti članovi ali za to moraju davati članarinu.
6. i, poslednje ali ne i manje značajno, rešavanje imovinskog pitanja u starim zadrugama. Jer neke zadruge (one stare) još uvek imaju upisanu društvenu svojinu, mada Ustav RS poznaje samo privatni, državni i zadružni oblik svojine. Kako se postaviti po ovom pitanju... reč je najčešće o poljoprivrednom zemljištu. Jedno od mogućih rešenja je da za sve što zadruga može papirološki da dokaže da je stekla (kupoprodaja, donacija, legat itd...) da pređe u zadružu svojinu a resto da pređe u državnu, s tom što bi zadruge plaćale nadoknadu za to zemljište ali ga realno ne bi izgubile da ljudi i mehanizacija ne ostanu bez posla...ovo poslednje još uvek nije definisano.


Pozdrav svima

PS: Izvinjavam se na opširnosti posta ali sam želeo da ova pitanja objedinjeno postavim jer su deo celine.
 
@Ratislav
Nije sine Ratislave tako.Povrtara ima, i to veoma ozbiljnih.
Ne beremo mi samo sljive i jabuke, imamo paradajz, papriku, krastavcice, a i male fabrike za preradu povrca...
@todor
Tacno je da moze da pomogne, ne sporim.Moze da nam deli savete vezano za zadruge i udruzenja.
Senator i Karalic su odlicna pokretacka snaga i uz nasu pomoc nasli bi se na politickoj sceni.

A Radivoje ako zeli da prenese iskustvo i znanje ima prostor u mojoj emisiji.
 
mira je napisao(la):
@Ratislav
Nije sine Ratislave tako.Povrtara ima, i to veoma ozbiljnih.
Ne beremo mi samo sljive i jabuke, imamo paradajz, papriku, krastavcice, a i male fabrike za preradu povrca...
@todor
Tacno je da moze da pomogne, ne sporim.Moze da nam deli savete vezano za zadruge i udruzenja.
Senator i Karalic su odlicna pokretacka snaga i uz nasu pomoc nasli bi se na politickoj sceni.

A Radivoje ako zeli da prenese iskustvo i znanje ima prostor u mojoj emisiji.
A to je? I na kom kanalu?
 
mira je napisao(la):
@mityoo
Primio?
?? nebi reko mada neznam ni šta...
Post je spojen: [time]1260982512[/time]
_________________________________________________
Sad sam tek skinuo mailove... Dobio sam, hvala!

Nažalost nemogu da gledam....
 
@ radivoj.nadlacki
Pa 'ajde da ja nešto rečem o ovom novom zakonu. Evo redom:
1. Mislim da bi ZZ trebalo da budu pod Min. poljoprivrede. Tako mi je i logičnije a i sam si rekao koliko vam je trebalo da Min. finansija ubedite da poljoprivredna godina ne počinje 1.1. Bojim se da slično ne bude i u ovom slučaju pa bolje da su ZZ u ingerenciji Min. polj.
2. Ovo mi se čini Ok, pa nećeš valjda sa ženom i zadrugu praviti :haha:
3. Ovo mi je isto dobro rešenje. Daj bože da ljudima dođe iz pete u glavu pa da ovo iskoriste i postanu suvlasnici prerađivačkih pogona. Tada se nebi bunili na otkupne cene.
4. Što se ovog tiče nemam pojma ali to da neko gubi eskluzivno pravo t.j. monopol zvuči dobro.
5. I ovo mi je logično.
6. Što se ovog tiče bolje da komentariše neko koga se to direktno i tiče.
 
@todor
Nismo ovde da promovišemo sebe."Slučajno" sam i direktor maketinga, ne želim da zloupotrebljavam forum.Znam koliko je "teška" sekunda na televiziji(na sajtu).
 
Nazad
Vrh