Zaštita vinove loze

Nema vise o cemu da se prica, vec imam 50% manje roda.. Oprskacu ga minimalno jos 3 puta verovatno i to je to.. Bice za decu da jedu :rolleyes:
 
Ja nemam puno i nije glavni izvor prihoda ali ima ljudi u okolini koji se ozbiljnije bave i trpe solidnu stetu. I 20% stete kod nekog je mnogo jer nekad tih 20% bude cist prihod na kraju..
 
Meni je ova godina iskristalizala neke stvari tako da sam program zastite poboljsao. Evo da podelim sa vama pa ako gresim negde ili neko poboljsanje je dobro doslo.

Prvo u periodu pred cvetanje do zatvranja grozda sistemicima i to posebno za plamenjacu posebno za pepelnicu, nista 2 u jedan.
Zatim ako su kise prskanje na 7 ili 10 dana.
Prve zastite na pocetku dva prskanja abemektin.
Zastita za plamenjacu zasnovana na ridomilu i fosetal aluminijumu, naizmence a moze da se ubaci dimetomorfu.
Ne kupujem mikal flesh vec kupim mnogojeftiniji fosetal aluminijum i dodam kaptan ili folpot.

Pre cvetanja jednom upotrebiti score protiv crne pegavosti.

Posle cvetanja dva prskanja protiv cikada na 10 dana.

Protiv trulezi prvo pehar dva puta a posle trece switch ili zato.

Mislim da ovo zasluzije i da se moj prijatelj Toma, vrhunski vinogradar, oglasi i kriticki oceni ovo misljenje ajde da kazem iskusnijeg pocetnika.
 
Meni je ova godina iskristalizala neke stvari tako da sam program zastite poboljsao. Evo da podelim sa vama pa ako gresim negde ili neko poboljsanje je dobro doslo.

Prvo u periodu pred cvetanje do zatvranja grozda sistemicima i to posebno za plamenjacu posebno za pepelnicu, nista 2 u jedan.
Zatim ako su kise prskanje na 7 ili 10 dana.
Prve zastite na pocetku dva prskanja abemektin.
Zastita za plamenjacu zasnovana na ridomilu i fosetal aluminijumu, naizmence a moze da se ubaci dimetomorfu.
Ne kupujem mikal flesh vec kupim mnogojeftiniji fosetal aluminijum i dodam kaptan ili folpot.

Pre cvetanja jednom upotrebiti score protiv crne pegavosti.

Posle cvetanja dva prskanja protiv cikada na 10 dana.

Protiv trulezi prvo pehar dva puta a posle trece switch ili zato.

Mislim da ovo zasluzije i da se moj prijatelj Toma, vrhunski vinogradar, oglasi i kriticki oceni ovo misljenje ajde da kazem iskusnijeg pocetnika.
U teoriji odlcno ali na ovu godinu prakticno neizvodljivo sto se tice cesceg prskanja bar kod mene. Kod nas je svaki dan padala kisa skoro dva meseca nije se moglo ni do vinograda a ne da se prska i plus da ne padne kisa odmah posle tretmana.
 
Ja sam stopirao plamenjaču ali pepelnica me u glavnom vinogradu hebe i ove godine.
Topas x2, serkadis + kumulus x3, vanredno samo groždje tilt + isto neki sumpor+serkadis što mi ostalo nešto i opet je ima...
Sledeće nedelje imam redovno prskanje i ne znam šta da radim, dajte neki predlog za pepelnicu...

Inače i ja sam ove godine kupovao pravljeni Mikal 😁 kao Ben i koristio sam Delan pro za plamenjaču...
 
A da i ova godina mi je dokazala da ipak mora da se zatravni svaki drugi red. Iako sam u suštini pristalica full obrade tla.
Taman stane kiša, prosuši se list i umesto da se uleti sa tretmanom ti čekaš da se zemlja prosuši a ono padne kiša ponovo.

A eksperiment slučajni o kome sam pisao u jednom malom vinogradu je uspeo. Plamenjača se toliko proširila da je šteta 80% sigurno... Digo sam ruke od njega pošto je i onako trebao da se trsi posle berbe tako da će početi da se trsi ranije...
 
Ja sam stopirao plamenjaču ali pepelnica me u glavnom vinogradu hebe i ove godine.
Topas x2, serkadis + kumulus x3, vanredno samo groždje tilt + isto neki sumpor+serkadis što mi ostalo nešto i opet je ima...
Sledeće nedelje imam redovno prskanje i ne znam šta da radim, dajte neki predlog za pepelnicu...

Inače i ja sam ove godine kupovao pravljeni Mikal 😁 kao Ben i koristio sam Delan pro za plamenjaču...
Koliko sam primetio jedan isti grozd istovremeno napada i plamenjaca i pepelnica. Baci pogled iznad tog grozda gde ti je zahvatila pepelnica na lisce sigurno ces naci i tacke plamenjace. Ja sam koristio protiv pepelnice bumper (tilt), topas, akord, tilt, falkon i zadnje pre dva dana kusabi i sumpor pre cvetanja sam isao 1/2kg na 220l zatim 1kg na 220l. Kusabi mojim rodjacima deluje za sad kao da je pomogao. Po formiranju bobica koristi se 0.3 na 600-1000l (ja sam isao 0.1 na atomizer od 220l) i navodno ima uticaj i na trulez.
 
Jos da dodam da se za sad pepelnica masovno pojavila u merlou dok kod drugih sorti je ima daleko manje za sad.
 
Ove godine ko je prskao na 10 do 12dana i nije obilazio svaki dan sad je obrao bostan.. Mi 1 dan zbog kise koja je pala ujutru nismo otisli do poslepodne i imali sko sta da vidimo nedelju ceo dan prskali da sprecimo sirenje i dalje propadanje
 
Prvo da naglasim da pisem prema iskustvu sa kontinentalnom klimom nemam iskustva sa "primorskom" mada ne bi trebalo puno da se razlikuje. Period intezivnog razvoja i rasta loze je maj, jun i polovina jula tada je treba stititi. Ucestalost prskanja zavisi od preparata sistemici su na oko dve nedelje a kontaktni na 7-10 dana. Bakarni preparati su uglavnom kontaktni. Bakar i sumpor se mesaju ne prskas posebno s bakrom a posebno sa sumporom. Napomena za sumpor da preko 28c moze da bude fitotoksican. Obicno se preporucuje da se prska ujuturu ili uvece (uvcece je mozda povoljnija varijanta zato sto preko noci moze bolje da usvoji biljka preparat) i minimum 2h da ne pada kisa posle tretiranja. Plavi kamen jeste bakar i bolja varijanta je u komadu nego u kristalu mada ovog prvog kod nas vise i nema. Preparat npr. bordovska corba galenika mada iako koristis i neki drugi preparat na bazi bakra neces da pogresis. Lozu ne bi trebalo zalivati uopste evntualno ako bas bude puno toplih dana za redom i nikako preko dana.
Hvala veliko na vremenu i savetima. Puno se nauci od iskusnijih!!

U lokalnim poljoptrvrednim apotekama nemaju trenutno bordovska corbu, pa preporucuju Equation Pro "Dupont" kao zamenu protiv plamenjace. (6gr na 10 lit vode.)

Mogu li to da koristim, ili da nadjem u drugom gradu bordovsku corbu?
Inace, najvise me brine kolicina stetnih supstanci ako je ima kod Equation, jer sedimo ispod loze u dvoristu.
 
Equation nije na bazi bakra i sigurno ne ide 6g na 10l. Pitaj da li imaju scudo namenjen je za organsku proizvodnju.
 
Vec sam ranije naveo. Da je jedna ajde da kazem studija nasih strucnjaka poakazala istina na ogledima na kupini i malini da se akord pokaza znacajno bolji od quadrisa.
 
Equation nije na bazi bakra i sigurno ne ide 6g na 10l. Pitaj da li imaju scudo namenjen je za organsku proizvodnju.
Hvala puno na informaciji.
Cak i zaposleni nisu adekvantno upuceni adekvatno u proizvode, te se saveti moraju sa oprezom prihvatiti.

Nemaju skudo.
Znaci da se ipak potrudim, da vidim u nekim od okolnih mesta za Bordovsku corbu, jer je najbezbednija za okolinu, i za moje potrebe?
Kolika je karenca za b. corbu?
Koliko grama ide na 5lit boce?

Slika proizvoda
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh