Zaštita jagoda

pozdrav prelistao sam opštu temu i naišao na gusenicu rovica e sad dali je ona. naime danas kad sam skupljao ziviće pa i korene cele pa ih odvajao i kad ih slomim do zdravo u drvenast deo korena nailazio sam na gusenicu belu do 2cm velika znači jede koren iznutra e sad koja je ona i sa šta moram da isprskam kad dođe vreme
 
@ TONI SVAKAR

Koja je svrha puštanja bakra kroz sistem i kako bakar utiče na koren?
 
Pusta se za dezinfekciju zemljista oko korena i samog korena i sprecava bolesti korena kao sto je Fussarium. Tako sam bar procitao u literaturi.
 
Poslednja izmena:
pozdrav prelistao sam opštu temu i naišao na gusenicu rovica e sad dali je ona. naime danas kad sam skupljao ziviće pa i korene cele pa ih odvajao i kad ih slomim do zdravo u drvenast deo korena nailazio sam na gusenicu belu do 2cm velika znači jede koren iznutra e sad koja je ona i sa šta moram da isprskam kad dođe vreme
Probaj NURELLE -D folijarno i preko KPK . On ce sigurno zavrsiti stvar .
 
Pusta se za dezinfekciju zemljista oko korena i samog korena i sprecava bolesti korena kao sto je Fussarium. Tako sam bar procitao u literaturi.

Nisam čuo za ovo. Znam kako deluje na cvet, pa zato pitam da li ti je poznato kako deluje na koren. Čuo sam za pužtanje drugih preparata poput previkura, alieta, ridomila...

Nego, nije mi jasno na šta misliš kad kažeš "siva trulež" ako ne misliš na botritis? To je kod nas jedno te isto
 
Pa i kodnas siva trulez i botritis su jedno te isto !! Ali reko sam ti da sam napravio gresku u pisanju i to je to. ali nema veze:osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo ostavljam vam listu sredstava koja su dozvoljena i mogu se koristiti u jagodama , protiv cega se koriste i kolika im je karenca.
Nadam se da ce vam pomoci.

[FONT=&quot]FUNGICIDI :

CUPRABLAU: je [/FONT][FONT=&quot]kontaktni preventivni fungicide , koristi se protiv plamenjače, crvenila lišća i crne truleži , te kao sredstvo za dezinfekciju jagoda nakon šišanja ,koristi se kao 0.3% ili u jesen kao 0.4% otopina , 30 do 40 grama na 10 litara vode , za površinu od 100 metara kvadratnih , karenca 14 dana[/FONT]


[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]DACONIL 720 SC : je kontaktni fungicid širokog spektra djelovanja.- karenca 28 dana [/FONT]
[TABLE="class: MsoNormalTable, width: 100"]
[TR]
[TD="width: 80%"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[FONT=&quot]SCORE 250 EC : je sistemični fungicid, koji djeluje preventivno i kurativno. Ptotiv pepelnice – karenca 21 dan.

[/FONT]
[FONT=&quot]SWITCH 62,5 WG : je botriticid koji ostvaruje sistemično, translaminarno i kontaktno djelovanje, a kombinacija dviju djelatnih tvari osigurava vrhunsko djelovanje na sivu plijesan , - Switch 62,5 WG je kombinirani fungicid dviju djelatnih tvari; ciprodinil i fludioksonil koje se razlikuju po načinu djelovanja tako da je umanjena i mogućnost pojave rezistencije. Ova kombinacija omogućava postizanje translaminarnog i površinskog djelovanja – karenca 7 dana za jagode[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]TOPAS 100 EC : je sistemični fungicid iz skupine triazola s naglašenom aktivnošću na pepelnice u voćarstvu i vinogradarstvu , karenca 3 dana?


SIGNUM : Signum je sistemični fungicid sa preventivnim i kurativnim delovanjem za suzbijanje prouzrokovača oboljenja - protiv prouzrokovača sive truleži (Botritis cinerea) u količini 1,5 kg/ha (15 g na 100 m2) tokom cvetanja, precvetavanja, formiranja i zrenja plodova (faza 65-87 BBCH-skale) uz utrošak 300-600 litara , karenca 7 dana za maline 3 dana za jagode.

SYSTHANE : je sistemični fungicid (treća generacija triazola) s preventivnim, kurativnim i eradikativmm djelovanjem protiv širokog spektra gljivičnih bolesti : pepelnica [Uncinula necator) , crna trulež (Guignardia bidwellii) , karenca 14 dana

CAPTAN : Nesistemični protektivni fungicid namenjen suzbijanju čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova , antrakonoze , karenca 21 – 30 dana

FOLPAN : Suzbija glavne bolesti vinove loze, jabuke, kruške, koštičavog voća, maline, kupine, jagode, lubenice, dinje, krumpira, ukrasnog bilja te se koristi i u industrijske svrhe ,
u vinovoj lozi za suzbijanje[FONT=&quot] plamenjače vinove loze[/FONT] (Plasmopara viticola) i sive plijesni (Botrytis cinerea)
jabuci za suzbijanje[FONT=&quot] pjegavosti lista i krastavosti plodova[/FONT] (Venturia inaequalis)

Karenca : 21 dan za jabuku, 35 dana za stolne sorte vinove loze, 42 dana za vinske sorte vinove loze.[/FONT]
[FONT=&quot]
TELDOR: suzbija sivu plijesan na vinovoj lozi, u jagodama, rajčici, ukrasnom bilju, trešnjama i bobičastom voću , koristi se u [FONT=&quot]jagodama na otvorenom[/FONT] [FONT=&quot]za suzbijanje sive plijesni[/FONT] ([FONT=&quot]Botrytis cinerea[/FONT]) u količini 1,5 l/ha, uz utrošak vode 500 l/ha (30ml na 10 l vode na 100 m[SUP]2[/SUP]).
Može se tretirati najviše dva puta u vrijeme vegetacije i to: prvi puta u cvatnji jagoda, drugi puta kod pojave zelenih plodova;[/FONT]
[FONT=&quot]Karenca : 3 dana za jagode.[/FONT]
[FONT=&quot]PYRUS : je fungicide namjenjen za sprečavanje sive pljesni u jagodama u količini od 2litre/ hektar uz utrošak od 150 do 400 litara vode na hektar , karenca 3 dana u jagodama.

QUADRIS: za suzbijanje pepelnice (Sphaerotheca macularis) u dozi od 0,8-1 l/ha. S primjenom započeti na prve znakove infekcije ili kada su uvjeti povoljni za razvoj bolesti. Dozvoljene su najviše četiri primjene tijekom jedne vegetacije u razmaku od 7 dana , karenca 3 dana u jagodama.

KIDAN : za
[FONT=&quot]sivu plijesan[/FONT] ([FONT=&quot]Botrytis cinerea[/FONT]) na vinovoj lozi, kupinama, jagodama i ribizu, palež cvijeta i uzročnika sušenja rodnih grana ([FONT=&quot]Monilia laxa[/FONT]) na koštičavom voću, u koncentraciji od 0,3 % (30 ml u 10 l vode); Posljednje prskanje koštičavih voćaka treba obaviti do sredine cvatnje; isto vrijedi za kupine i ribiz; na vinovoj lozi može se upotrijebiti najviše 4 puta, na jagodama 3 puta, a na koštičavim i ostalim voćkama najviše 2 puta godišnje , karenca za jagode 14 dana.

LUPO : Učinkovit u zaštiti od monilije cvijeta i ploda na kajsijama, breskvama, višnjama i šljivama kao i od Botrytisa na jagodama, kupinama, ribizlu, vinovoj lozi, suncokretu, uljanoj repici i drugim kulturama. Sprječava razvoj: Rhizopus spp., Aspergillus spp., Penicillium spp., Phoma spp. i drugih bolesti. LD[SUB]50[/SUB] 3500. S.O. = III. Karenca: 14 dana jagode, 21 dan salate glavatice, 28 dana vinova loza, 42 dana uljana repica i suncokret

KARATHANE GOLD : u jagodama se koristi na otvorenom ili zatvorenom za suzbijanje pepelnice , koristi se u količini od 0.4 do 0.6 litara po hektaru , prskati preventivno prije pojave bolesti ili čim se pojave simptomi bolesti , ponoviti prskanje svakih 10 dana a naj više 3 puta tokom vegetacije , karenca 3 dana u jagodama .

[/FONT]
[FONT=&quot]

[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]

INSEKTICIDI DOZVOLJENI U JAGODAMA:

ENVIDOR : je kontaktni akaracid s novim načinom djelovanja. Suzbija sve razvojne stadije štetnih grinja, uključujući njihova jajašca. Djelatna tvar se odlično veže u voštane slojeve u pokožici lista, što joj omogućava dobru opstojnost na samom listu i time dugotrajno djelovanje, koristi se protiv crvenog voćnog pauka [FONT=&quot](Panonychus ulmi)[/FONT] i koprivine grinje [FONT=&quot](Tetranychus urticae)[/FONT] u najvećoj dozvoljenoj odmjeri 0,6 l/ha (u koncentraciji 0,04% pri utrošku vode 1500 l/ha). Može se primijeniti jednom godišnje , karenca 14 dana.

VERTIMEC : je insekticid i akaricid za suzbijanje štetnika u raznim kulturama , za jagode na otvorenom za suzbijanje koprivine grinje (Tetranychus urtice) u dozi od 0,75 - 1,25 l/ha. Dozvoljena su najviše tri primjena tijekom jedne vegetacije. Sredstvo primjeniti na pokretne razvojne stadije koprivine grinje.
Karenca 7 dana za jagode , maline I kupine.

CALYPSO :
je sistemični insekticid iz skupine neonikotionida koje se upotrebljava za razlicite vidove insekata , usi ili u jagodama za savijača i cvjetojeda, u postotku od 0,025% ili 25 ml na 10 litara vode.
Karenca 3 dana za malinu I kupinu za jagodu ?

KARATE ZEON : [/FONT]je insekticid namijenjen za suzbijanje štetnih kukaca u ratarstvu, vrtlarstvu, voćarstvu i industrijskom bilju , u jagodama protiv savijača i uši , karenca 7 dana.[FONT=&quot]

LASER : Kontaktno-želučani insekticid iz skupine naturalita , o blik formulacije: tekuća koncentrirana suspenzija , u jagodama se koristi protiv [/FONT][FONT=&quot]kalifornijskog tripsa kod pojave prvih odraslih oblika štetnika u količini od 0,16 - 0,2 l/ha , spodoptere littoralis kod pojave prvih gusjenica u količini od 0,16 - 0,2 l/ha.
Vremenski razmak između primjena je 10 - 15 dana.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Karenca 3 dana u jagodama

[/FONT]
[FONT=&quot]DURSBAN : [/FONT][FONT=&quot]Kontaktno-želučani orgaofosforni insekticid , protiv lisnih uši, dudovca, gubara i kruškine lisne buhe[/FONT] u koncentraciji 0,1 - 0,15 % (10 - 15 ml u 10 l vode) , [FONT=&quot]žičnjaka, grčica hrušta, rovca i sovica[/FONT] u ratarskim usjevima, krumpiru i povrću u količini 6 - 8 l/ha (60 - 80 ml na 100 m²) prskanjem cijele površine ili 2 - 3 l/ha (20 - 30 ml na 100 m2) prskanjem u trake. Obvezno se mora unijeti u tlo-inkorporirati. Prskanje cijele površine širom, preporuča se samo kod jakih napada štetnika u tlu.
Na istoj površini koristi se najviše dava puta godišnje kod folijarne primjene i samo jedamput kod tretiranja tla.

Zbog opasnosti za pčele ne smije se tretirati u cvatnji, uključujući i korove u cvatnji, izuzev krumpira.

Ne smije se koristiti na sitnom bobočastom i jagodičastom voću.
OPREZ – OVO SREDSTVO SE KORISTI SAMO KOD TRETIRANJA ZEMLJE PRIJE ILI NEPOSREDNO NAKON SADNJE JAGODA , I TO SAMO AKO SE JAGODE NE PLANIRAJU KONZUMIRATI ISTE GODINE KADA SU I SADJENE U OMJERU OD 4 dcl na 100 DUŽNIH METARA FOLIJE[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Karenca do 95 dana ( tri i pol mjeseca za jagode zavisno od omjera i do četiri mjeseca) , odnosno ukratko tu godinu koju ste sadili zaboravite kao konzumnu za jagode.



[/FONT]

[TABLE="class: MsoNormalTable, width: 100"]
[TR]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
@ mojalova

Taj Kerb 50 W izgleda dobro, ako je tako kao što piše.
Kod nas na tržištu se ponovo pojavio Devrinol koji deluje na seme korova. Sad sam baš pričao sa zastupnicima i kaže mi žena ovako. Može se tretirati cela površina u stadijumu mirovanja (znači sad negde) samo je problem što u tom slučaju deo oko same jagode u foliji neće dobiti dovoljno preparata pa misli da će u tom delu opet biti klijanja semena. Tako ona kaže mada ja kontam ako se jagoda očisti i tretira ratarskom prskalicom da preparat mora dospeti i u taj deo. Da bi i to rešili ona predlaže da se pusti kroz sistem
 
Kad je nesto na foliji najbolje je prskati rucnom prskalicom direkt po redu tj. biljci jer onda biljka dobije sredstvo a isto se ne rasipa prskanjem po foliji i medjuredu (koji se kasnije moze prskati totalom koji je jeftiniji). ja inace i bez folije tako radim dok su biljke male pa recimo umesto 1l preparata i 400-500l vode ja oprskam sa 0,1l preparata i 40-50l vode. naravno ovo vazi samo za manje povrsine tj onoliko koliko se moze bez problema stici obraditi
 
Pozdrav jagodari.Posto ja nemam nekog bog zna kakvog iskustva u jagodarstvu a imam nesto malo stalno radjajucih jagodica koje su proslog proleca i jeseni zasadjene pa me sada zanima redosled prolecnih radova u njima,tjst cime i protiv cega bi ja sada trebao oprskati jagodu radi zastite od npr trulezi korena,lisne pegavosti i sta ti ja znam sta jos i cime bi tebalo izvrsiti prihranu i koji je pozeljan period za sve te aktivnosti.Da napomenem da sam jagode koje sam prosle proleci zasadio jesenas i osisao tjst odstranio sam im svu suvu lisnu masu,mozda je to greska a mozda i nije.
 
Neka jos neko potvrdi, ali neoram wg je bakarni preparat i ne verujem da ima velike razlike izmedju njega, Cuprablau z (koji ovde preporucuju) ili Funguran OH (koji sam ja koristio).
Sve su to preventivni fungicidi koji sluze za suzbijanje bolesti.
 
Kroz sistem mozes pustiti RIDOMIL GOLD+ , 0,1 gram po sadnici ili na 1000 sadnica 100 grama na 1000 litara vode kroz sistem, zastita korjen od bakterija i trulezi

Zar ne ide 0.1gram na decilitar vode po biljci?
 
Neka jos neko potvrdi, ali neoram wg je bakarni preparat i ne verujem da ima velike razlike izmedju njega, Cuprablau z (koji ovde preporucuju) ili Funguran OH (koji sam ja koristio).
Sve su to preventivni fungicidi koji sluze za suzbijanje bolesti.

To je ok al sta ce bjelo ulje , ja bas ne podrzavam spricanje , a kamoli bespotrebno spricanje sa kojekakvim sredstvima , ja sam pod zastitom stavio sredstva s kojima je dozvoljeno kod nas u RH spricati jagode .
 
Nista bjelo ulje i te gluposti jer nema potrebe za tim , poslje sisanja poprskaj sa kuperblau 0,3% , odnosno na 10 litara vode ide 30 grama (to je otprilike za 100 metara duzine redova) .
Kroz sistem mozes pustiti RIDOMIL GOLD+ , 0,1 gram po sadnici ili na 1000 sadnica 100 grama na 1000 litara vode kroz sistem, zastita korjen od bakterija i trulezi , prihrana sa povecanom dozom fosfora znaci 11-44-11 ili slicno , koristi vodotopiva gnojiva tako da ti ne zacepe kapaljke na cjevima za navodnjavanje , radi poticanja korjena na rast .

http://poljoinfo.com/showthread.php?2531-Zaštita-jagoda/page7 , tu su ti sredstva dozvoljena za spricanje jagoda , 7 strana pri kraju stranice imas ja sam objavio i u vecini slucajeva ima i koliko je karenca.

RIDOMIL GOLD+ , 0,1 gram po sadnici ili na 1000 sadnica 100 grama na 1000 litara vode
moje pitanje je da li je na 1000litara vode il 100?malo mi se cini puno tih hiljadu litara..
unapred hvala na odgovoru!
 
RIDOMIL GOLD+ , 0,1 gram po sadnici ili na 1000 sadnica 100 grama na 1000 litara vode
moje pitanje je da li je na 1000litara vode il 100?malo mi se cini puno tih hiljadu litara..
unapred hvala na odgovoru!

Pa to ti je to , na 1000 sadnica ide 100 grama koje se rastope na 1000 litara vode , i bas jeste cilj da se zemlja dobro natopi sa tom otopinom kako bi se tretirala sto veca povrsina zemlje radi zastite .
 
@ Nebojsa

Kada spomenu devrinol
Tretirao sam pre par godina jagodu od korova sa monosanom.
Zvao, proverio,,, i kada sam oprskao dva reda za probu jagoda je tako uvila, sprzila, da se jedva povratila.
Jos sam je isao sa duplo slabijom dozom.
Sve te preparate koji se koriste za zastitu od korova bih sa rezervom prihvatio.
 
Kupio sam Ridomil Gold MZ 68 WG i zanima me kolika mu je karenca za jagode. Nisam nasao na sajtu proizvodjaca.
 
Sta ce ti karenca, ako pustas u skorije vreme kroz zaliv.
Ako tretiras kasnije biljku karenca ce sigurno isteci.
Neki maksimumi su 21 dan za neke preparate.
 
Pa za sve drugo pise, samo za jagode ne. Za vinovu lozu je cak 42 dana, pa me zanima za jagode.
 
Nazad
Vrh