Zaštita jagoda

@ ilicn

Quadris je po meni bolji od scora, e sad zavisi na šta si tačno ciljao kad si prskao.
Mislim da je Signum kompletniji fungicid od Switcha jer ima 2 aktivne mat. i pored botritisa pokriva još neke bolesti.

@ vladam

Najvažnija stvar kod ovih botricida je da se dobro oprska. Tamo gde preparat ne pokrije cvet ili plod oni nisu zaštićeni jer ovi preparati nisu sistemici. Znači po meni više pažnje treba posvetiti samom tretiranju.
 
krenem ja danas da kupim
switch
quadris
perfektion

a kupim
signum
score
dimetogal
:osmeh:zanima me je l to stvarno sve isto ili nije... jer npr razlika u ceni signum-a i switch-a mi je 1000din za kolicinu koja meni treba...
tako isto npr. za grinje vertimac a ja sam prskao nekom armadom i nemam grinje..

Score je veoma dobar preparat, pokriva i pepelnicu i pegavost lista ja sam ga korisitio prosle godine umesto topasa aali nisam siguran za karencu mislim da ima dugačku, dimetogal (galenikin) ti je kopija perfektiona i koliko je uspesan ne znam. Signum nisam koristio neki ga hvale neki ga kude, po meni je swwitch nezamenjljiv.
P.S. To sto su jagode tek krenule da ti cvetaju nemoj mnogo da te brine kod mene je isto tako (one koje nisu pod agrilom).

@ ilicn

Quadris je po meni bolji od scora, e sad zavisi na šta si tačno ciljao kad si prskao.
Mislim da je Signum kompletniji fungicid od Switcha jer ima 2 aktivne mat. i pored botritisa pokriva još neke bolesti.

@ vladam

Najvažnija stvar kod ovih botricida je da se dobro oprska. Tamo gde preparat ne pokrije cvet ili plod oni nisu zaštićeni jer ovi preparati nisu sistemici. Znači po meni više pažnje treba posvetiti samom tretiranju.
Nebojsa,
Nisam 100% siguran ali mislim da Switch deluje i kontaktno i sistemik je.
 
Poslednja izmena od urednika:
tako piše. a to isto piše i na signumu. ali kolega maćoš koji radi za basf će ti reći da je najvažnija stvar da se kvalitetno oprska t.j. da se oprska direktno cvet ili plod da bi dobio pravi efekat. verovatno postoji izvesna sistemičnost ali nedovoljna
 
meni ostalo visak sadnica prilikom sadjenja i posadio ja to u mladenovcu (recimo 30kom)... nijednom nisam prskao i nista im ne fali apsolutno... da li je to jer je mali broj ili i ovima u selu nista ne bi falilo :osmeh:
 
pozdrav svima.pojavili su se puzevi golaci mali sitni u tunelima...okolo sam stavljo puzomor,neznam jel moze da se prska sa necim?il sta da radim?vec beremo jagode...pa da nebude problem zbog otrova..unapred hvala na odgovoru
 
Sta moze da bude ako jagoda nekako vene, samo se lisce rasiri i polegne.
Da li je neko imao iskustva sa zemljisnim insekticidom Vydate 10l? Danas su mi to preporucili u polj. apoteci, tvrdeci da on napravi pojas od 10 cm oko jagode i da stiti koren od insekata i od bolesti. Ja inace sumnjam da je mozda crv usao u koren.
 
Поздрав, јагодари. На понеким листовима од јагода ми се појавила ова пегавост. Данас сам откинуо лист и и ево прилажем фотографију. Која болест пегавости је у питању? и чим да је третирам. Ух, не бих баш да прскам неким отровом кад ми јагоде увелико црвене, као што је Алба и Клери. Имам Квадрис. Или да сачекам са прскањем када оберем јагоде?


(кликни за већу фотографију)
 
krenula trulez... jagode mi otkupljuju po 150 i ja danas oprska fungicidom... sad gubljenje tri dana...
 
i kod mene pocela trulez a pravio sam se pametan i nisam prskao a imam kupljen TELDOR hoceli pomoci da sada poprskam pa nekaje cekati da karenca prode i hoceli to pomoci vec zarazenim ZELENIM plodovima<br>
inace ja prodajem 1,5 e/kg. <br>
sta se moze desiti ako se neispostuje karenca do kraja.<br>
MOLIM VAS POMOC INACE ODE ROD
 
i kod men ima trulez ja necu prskam ko bacim 10 kila boze moj.prskao bi da su sve cvetale ono sam jedna sorta i ta druga po malo.
 
sta mislite dali bi teldor sada pomogao protiv trulezi jer kisa i dalje pada

---------- Poruka napisana u 13:02 ---------- Prethodna poruka je at 12:54 ----------

sta mislite dali bi teldor sada pomogao protiv trulezi jer kisa i dalje pada ili cekati prestanak padavina
 
ja u nedelju isprska teldorom plodove i to ih lepo okupa... sad sam gledao cini mi se da je malo usporilo trulez, jer ono sto sam ja obilazio u nedelju i cistio trule novih trulih nema a u delu parcele sto je zena obilazila i nije cistila ima ih... tako da mislim da su to one trule koje su i bile...
 
i kod mene pocela trulez a pravio sam se pametan i nisam prskao a imam kupljen TELDOR hoceli pomoci da sada poprskam pa nekaje cekati da karenca prode i hoceli to pomoci vec zarazenim ZELENIM plodovima<br>
inace ja prodajem 1,5 e/kg. <br>
sta se moze desiti ako se neispostuje karenca do kraja.<br>
MOLIM VAS POMOC INACE ODE ROD

Brate one koje su zaražene one su gotove tu nema pomoći. Ako se pojavila braon flekica na zelenim onda je ćao zdravo, skidaj i bacaj. Ne možeš da je izlečiš. Karencu ako ne ispoštuješ neko može da se dobro pros..e ali nemoj to raditi,. Moj ti je savet da zaražene što više očistiš, pa poprskaj teldor ili u krajnjem slučaju switch, (karenca je 14 dana ali neko reče da je na zapadu mnogo manja)
 
Brate one koje su zaražene one su gotove tu nema pomoći. Ako se pojavila braon flekica na zelenim onda je ćao zdravo, skidaj i bacaj. Ne možeš da je izlečiš. Karencu ako ne ispoštuješ neko može da se dobro pros..e ali nemoj to raditi,. Moj ti je savet da zaražene što više očistiš, pa poprskaj teldor ili u krajnjem slučaju switch, (karenca je 14 dana ali neko reče da je na zapadu mnogo manja)
hvala drug a sta ako pada kisa odnosno koliko treba proci posle zastite da kisa ne sapere zastitu i dali tada trebam ponoviti zastitu
 
Ja malo pre bio uzbrao par jagoda iz baste niti su prskane insekticidom niti fungicidom a nema ni jedne mrlje niti jednog trulezi,jagoda prva klasa
Pa dejstvo fungicida ako pada kisa se smanjuje,a ako zelis da ponovis pazi na karencu
 
Huska,
Navodno je za svic dva sata od trenutka prskanja potrebno da ne padne kisa, za teldor i ove sa manjom karencom ne znam
 
dubansr ti bas imas srece sa trulezi... ja sam sve po "ps" prskao i javila se preko noci bukvalno.. uvece u 19h sam otisao sa parcele kad nije bilo trulezi ujutru u 8h je bilo...
 
Nazad
Vrh