Zaštita jagoda

Ajoj ccc samo da se covek nervira,ja nisam prskao i nemam problema a ti prskas i imas problema,malo glupo druze
 
interesuje me mijesanje zastite sa dubrivima i to:
recimo teldor sa kristalonima ili kalijem ili kalcijem odradio bi to zajedno(folijarno) da neidem 2 puta
 
Pozdrav svima. U prethodnim objavama sam vidio da je neko od jagodara koristio trifender, pa me zanima kakvi su bili rezultati, s obzirom da mi se u dijelu zasada pojavljuje phytophtora. Zalijevao sam ih ridomilom ali se ipak pojavilo jedan dio stabljika koje su obolile. Pustio sam trifender kroz sistem prije 15 dana.Namjeravam ponoviti za jedan mjesec po preporuci, ali me zanima ako je neko koristio u praksi pošto sam primjetio da ne spominjete često bolesti korijena, iako su one meni osobno najveći problem.
 
Ja ga koristim kod sumske jagode ona je jako osetljiva na veliku vlagu ove godine ce mnogi zasadi stradati pustam fa na dve nedelje kroz sistem ali bi bilo dobro prskalicom ili atomizerom rucnim okupati svaki koren pojedinacno jeste mucno ali vredi.
 
Poslednja izmena od urednika:
cime prskate travu koja nice pored zivica u rupi folije... do sad sam cistio rucno pa se pitam je l ima nesto za travu selektivno...
 
Ja se raspitivao za sirokolisni korov cime da se stiti i rekli mi u galenici da nije registrovan ali moze monosan herbi a takodje sam pitao i jednu zenu koja je radila ogledna polja i koristila je monosan herbi i kaze da moze.Jutros sam isprskao pa cemo videti sta ce da bude...
 
Ljudi prenecu Vam svoja iskustva sa monosanom...istina je da ubije sirokolisne korove a jagoda prezivi, ali jedva... mislim da joj mnogo steti i da se odrazava na rod sledece godine...
 
Pa preživi i posle totala... ali jedva. Čini mi se da je kolega Maćoš pričao da je prskao sa 2,4 D ali posle šišanja. Ipak primi mnogo manju dozu. Ne znam, nisam probao.
 
Jagodari,
da li je neko koristio ovaj herbicid u zasadima jagode?


Herbicid - Fusilade forte

Proizvodjač: Syngenta-Agro, Dielsdorf
Zastupnik: Syngenta-Yugoslavia, Beograd
Formulacija: koncentrat za erttulziju - EC
Aktivnamaterija: 150 g/l fluazifop-P-butila

Primena

Primena: Koristi sekada su korovi u fazi 3-5 listova, odnosno u fazi intenzivnog porasta, anajkasnije do početka cvetanja useva, u:

U zasadu jagode, ukol. 1,5 I/ha (15 ml na 100 m²), tretiranjem
pre početka cvetanjai posle berbe;

Spektar delovanja:

Uskolisni (travni) korovi.

1) Vrste korovakoje dobro suzbija:

jednogodišnji, kaosto su: svracice (Digitaria sp.), proso korovsko (Echinochloa crus-galli),muhari (Setaria sp.), sirak divlji iz semena (Sorghum halepense);
višegodisnji, kao stoje sirak divlji iz rizoma (Sorghum halepense).

2) Vrste korova koje zadovoljavajuće suzbija

višegodisnji, kao stosu pirevina obična (Agropyrum repens), zubaca obična (Cynodon dactilon);

3) Vrste korova koje slabo suzbija

jednogodišnji, kaosto je livadarka jednogodisnja (Poa annua).
Fusilade forte jetranslokacioni herbicid, što znači da se aktivna materija nakon primene usvajaod strane korovskih biljaka i transportuje do mesta delovanja, a to su tačkeporasta lista, stabla i korena. Brlo brzo korovske biljke prstaju da rastu irazvijaju se, ali vidljivi efekti delovanja u vidu početne promene bojenastupaju nakon 7-10 dana, dok potpuno propadanje korova u vidu intenzivnecrveno-ljubičaste boje nastupa nakon 12-14 dana.

Preporuka za primenu:

Primena Fusiladeforte se vrši kad su korovi u fazi 3-5 listova (tj. u fazi intenzivnogporasta), uvek pre njihovog cvetanja i klasanja, jer su u ranijim fazamarazvoja osetljviji na delovanje ovog herbicida. Prilikom primene podesitiprsaklicu da izbacuje sitnekapi, kako bi se obezbedila što bolja pokrivenostlisne površine korova, i na taj način omogućilo da korovske biljke usvoje štoviše preparata. Izbegavati primenu pri visokim temperaturama, jer tada sitnekapi brzi isparavaju, pre dospevanja na list korova. Korovske biljke u stresnimuslovima, posebno nakon dugotrajne suše, slabije usvajaju herbicid, pa sepreporučuje primenu odložiti za kasnije, nakon padavina. Ako su nicanje irazvoj korova neravnomerni, najbolji rezultati u njihovom suzbijanju se postižuse u "split" aplikaciji, kada se preporučena količina primene podelii primeni u dva tretmana, u razmaku 7-10 dana.


Ukoliko dođe dopreoravanja tretiranih površina na njima se najmanje 60 dana od tretiranja nesmeju sejati strna žita i kukuruz. Fusilade Forte se može samo jednomupotrebiti na istoj površini u toku godine ili dva puta ukoliko se primeni usplit-aplikaciji.

Preparat nijefitotoksičan ako se upotrebi u preporučenim dozama. Može biti fitotoksičanukoliko usled zanošenja dospe na strna žita i kukuruz.


Karenca:

28 dana za voće.
 
Kozlice ja ga koristim i dosta je dobar , znaci vredi za uskolisne korove a sirokolisne nista , ja sam s njim spricao i kostan visok pola metra pa vredi , duze malo treba da se osusi al radi , prvo pocrvene listovi od korova i tako stoje 7 dana pa se onda pocnu da suse.
 
Pozdrav....usadio sam 150 jagoda kleri 12.08 e sad ovo je cisto da probam a planiram ako to bude kao sto sam citao po ovom forumu da usadim 4000 iduce godine ......e sad mene interesuje kad treba da pocnem da ih prskam sto se tice prehrane to sam otprilike shvatio ali za prskanje mi nije bas jasno ....unaprijed hvala
 
Molim za pomoć, kako se riješiti mrava u jagodama, ima ih jako puno.

Kada sam sadio jagode početkom 9-og mjeseca nisam ničim tretirao zemlju dali ima lijeka, jagode su kontejnerske Alba.

 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh