Zaštita jagoda

Duzina karence je razlicita od zemlje do zemlje. Mnogo sareno. Za teldor kod nas 3 dana, negde samo 1 dan, za signum i switch kod nas 7 dana a negde i 3 dana. Nase regulative su dosta strozije
 
Kako to da polovina kaze da je za switch karenca 3 dana, a polovina da je karenca 7 dana?

Ja sam juce (nema odmora ni za praznik rada :osmeh:) treci put prskao od trulezi, jer mi jedan deo jagoda jos uvek cveta. Bas ce mi ove godine biti razvuceno branje (sto i nije tako lose).
Inace, do sada sam nabrao oko 4-5 kg. Jagode su mi na otvorenom.
 
Pa i ja necu poceti sa berbom jos nekih 8 do 10 dana.Jagoda mi je u fazi i cvetanja i zametanja plodova i zrelenja ,cudno ,ali sta da se radi.
Sto se tice karence ,danas mi rece jedan covek koje se malo razume u te stvari ,kaze za sve te preparate je karenca tri dana u evropskoj uniji.
 
Ja sam do sada 3x prskao za trulez i cim kisa dozvoli idem opet. Do sada je otislo 3kg signuma po hektaru i 1kg switcha po hektaru i opet idem 1.5kg signuma po hektaru, tj bejlisa (potpuno isto kao signum, isto od BASF-a) samo za 20% jeftinije, istu aktivnu materiju ima ali pakovanje od 800g a ono kosta oko 5300 a signum 500g 4500

Cile

Mislim da ti je sad kasno za abastate, nisma siguran ali mislim da je sad za grinje sa kratkom karencom masaji ili masai, nisam ga koristio ali kazu da je odlican sa kratkom karencom
 
Ja sam do sad isao 2x switchem, pa onda 1x teldorom.
Inace, Sava je kod SM presla redovnu odbranu od poplava, pa i moje jagode ko po komandi povukle vodu, za sad samo izmedju redova.
Tako da - nizvodne kolege, pretpostavljam da vas baš nema puno uz samu Savu, ali nemojte se iznenaditi kad stigne talas. Skočila je preko pola metra za 2 dana, ali srećom, izgleda da neće dalje..
 
ako mogu jedan savet da dobijem.. pre 20dana isao signum pa pre 7dana switch, da li da idem teldnor/switch jos jednom, najavljuju neke kise.. nemam nijednu trulu ali bi to i da odrzim ili mi je doovoljno ove dve zastite.. bracu sigurno jos 15dana ako ne i neki dan vise..
 
Molim vas za jedan savet. U toku mi je berba, najavljuju kisu naredna dva tri dana, da li da idem zastitu i sta je najbolje u ovoj fazi, koja je karenca najmanja. Da li mogu folijarno i neku prihranu: kalcinit, slavol ujedno sa zastitom i koja je kolicina svega po 1 ha???
Hvala unapred !!!
 
Bolje pre kise. Naravno, treba da prodje dovoljno vremena od prskanja do kise
 
U utorak sam zavrsio berbu minut prije kise, tako da mi prskanje sledi nakon kise. ali mislim da cu prvo cu morati da oberem sto je zrelo, sad da li pod noge ili u gajbu to cu da vidim, nadam se u subotu. Kisa pada kao luda, kanali su pred izlivanje, mada nisam u blizini ni ugrozen. Vode ima izmedju redova uglavnom na krajevima redova oko 4-5 cm, sad samo da mi ne strada ovo sto je ostalo, obrao sam tek 1/3 Clery a Mayu nisam ni poceo da bere.
 
ja sam isprskao switcem u nedelju pre ovih kisa, bilo je suncano.. to mi je drugi put switch u 10dana i pre toga je bio signum.. sad jedino teldor, ali je cena jagoda je katastrofalna tako da se mislim vise sta uopste da radim..
 
Ja sam pre 7 dana oprskao signumom i sutra posle berbe ide switch. Do sada je isao 3x signum i 1 switch, u 4,5h nasao sam 5-6 trule danas, borba za opstanak je nenormalana, ali se nadam da ce posel svih ovih sranja doci malo sunca i da ce cena ici na gore . . . jer tesko da ce ko imati kvalitetnu jagodu posle ove:kisa:
 
Boom svaka tebi cast kako si sauvao jagode na toliku parcelu,ja sam sigurno na moju povrsinu dosad pocupao 1200 jagoda od trulezi.
 
PA druze, video sam kako vreme ide i nisam smeo da zalim na zastiti, e sad sto mi skoro izdali racune i kad sve saberem, zastita me je iznela oko 600 000 dinara, pa ce da vidimo koliko se to isplatilo. Znam da su neki, vec sa 50 ari bacili po 2-3t a zamisli koliko bi ja bacio da nisam stitio, tako da racunam da se ovo u svakom slucaju isplatilo. Danas sam nabrao 100 kila refuza sa 50 ari, ispucalu od vode, naglo pocela da buja a izbaceno max 1kilo trule sto je na banku lezalo u vodi. i cim zavrsim sutra berbu krecem switch 1.2kg na kantu od 450l i mislim da ce to biti to od zastite za ovu godinu, eventualno teldor za jos jedno prskanje . . . .
 
Pametno sto si stitio,mada kad pogledam koliko si puno para dao za zastitu,a kakva je cena,daj Boze da ti se nesto isplati.Mislim da nece vise biti kisa,najvaljuju bas toplo vreme i do 30 stepeni cele sedmice.
 
Nazad
Vrh