Vučeni rasipač mineralnog đubriva

Fabricki je skroz promasen, barem po meni. Ja ga imam, ali sam mu dosta stvari promenio i uradio da sad radi kako treba.
Kao primer sta je doradjeno na njemu? po meni spas masina,a sto diklofen napisa za gazenje-ako se ne radi po blatu(onda i nije za rad u polju) gazenje je zanemarljivo.
 
Isti je mehanizam i ovde,i isto se podesava.
@Talianu moj ti je predlog da skines mehanizam,rasklopis ga i dodjes do onog lezaja koji stoji u aluminijumskom kucistu na kome se podesava zahvat i da ga promenis.To celo kuciste sa lezajem je oko 30 evra,a taj lezaj kada se raspadne,mehanizam (lula)dobije strasan luft i otpadne,a ona kosta oko 120 evra (govorim za original).Inace taj lezaj ima i mazalicu da se podmazuje.Odlican rasipac,samo ga nemoj pretovarati sa tim gumama.Da su balonke onda je druga prica.
 
Našao sam dosta odgovora na 14 i 24-oj strani. Spajki na njemu je celo to kućište stavljeno novo 2011, ima i nalepnicu na koju je ukucan serijski broj i godina na plastikama je utisnut logo firme "vicon" sad da li je original ili ne ne znam,isto na njemu je nalepnica firme agropofil iz bečeja koja je i radila remont,ja kada sam ga gledao rukom sam zavrteo kardan i lulu se samo klatila,no hvala na savetu svakako ću ga rastaviti. Što se tiče guma ima oznaku "C" što bi trebalo da je za teretna vozila e sada stvano ne znam koja je razlika između balonki i tih. Mada kod mene se neće puno naraditi, zato je i uzet da odradi posao u nekoliko dana godišnje i to bez pomoćnog radnika i bez angažovanja još jednog traktora.
 
Agroprofil je firma iz Ade u kojoj inace mozes naci sve delove za taj rasipac.U taj rasipac kada ga doobro napunis i malo namestis lopatom u coskove stane 3t vestackog djubriva 3x15 ali to je ipak previse.Mi kada razbacujemo na njivi sipamo koliko treba za tu parcelu na kojoj se nalazimo a kada je veca u pitanju sipamo u njega 20-30 dzakova,ne vise od toga zbog kvaliteta djubriva koja se kod nas prodaju.Ipak su iza njega tri radne sezone pa obrati paznju na onaj lezaj.Ako je redovno mazan posle pranja onda je ok,to mnogo produzava vek trajanja tog lezaja :ppozdrav:
 
Kao primer sta je doradjeno na njemu? po meni spas masina,a sto diklofen napisa za gazenje-ako se ne radi po blatu(onda i nije za rad u polju) gazenje je zanemarljivo.

Prvo sam promenio celo kuciste i disk jer original ne baca dobro. Drugo mora se promeniti trag tockova na njemu radi manjeg gazenja i balansa samog rasturivaca (desava se da je fabricki osovina na samoj sredini i stalno skakuce ruda, bas trza na poteznici). Trece prenos koji pokrece spiralu je mali i sporo se okrece i samim tim ne stize da prebaci djubre do diska. I od kardana do kucista fabricki je samo osovina i to hoce da lomi kuciste pa sam i tu stavio kardan. Ima posla ali sad radi po meni kako treba. Trag koji ostaje za njim je zanemarljiv to potvrdjujem jer sam ga vukao i po psenici i nije bilo problema.
 
Prvo sam promenio celo kuciste i disk jer original ne baca dobro. Drugo mora se promeniti trag tockova na njemu radi manjeg gazenja i balansa samog rasturivaca (desava se da je fabricki osovina na samoj sredini i stalno skakuce ruda, bas trza na poteznici). Trece prenos koji pokrece spiralu je mali i sporo se okrece i samim tim ne stize da prebaci djubre do diska. I od kardana do kucista fabricki je samo osovina i to hoce da lomi kuciste pa sam i tu stavio kardan. Ima posla ali sad radi po meni kako treba. Trag koji ostaje za njim je zanemarljiv to potvrdjujem jer sam ga vukao i po psenici i nije bilo problema.
Slazem se da je balans ocajno uradjen,i da disk baca malo vise na jednu stranu,ali pod odredjenim gasom to je svedeno na minimim...ijos da napomenem da kod mene ta osovina ne postoji,nego kardan,e sad da li je prethodni vlasnik dirao-ne bih znao...
 
Vidi, svako je zadovoljan na razlicit nacin. Verovatno je neko zadovoljan i kako radi fabricki, ja tu nista ne osporavam samo kazem sta je meni smetalo i sta sam uradio.
 
Mozda na novije modele ali na te stare nema nista za stelovanje osim otvora za kolicinu djubreta ::lose::
 
Da li je vuceni rasipac vikon (sa lulom) bolja kupovina od vucenog poljostrojevog?

Oba su tu negde oko 1000 kg zapremine djubriva, nemam iskustva ni sa jednim, a nisam ni imao prilike da ih nesto zagledam uzivo, koji god da dodje probacu da nadogradim kos da stane bar 1500-2000kg.
Namera je da se u nekim slucajevima napuni kod kuce i da se odradi po nekoliko njiva (razbacanih).
Vikon ima lulu i kazu da sa njom manje prasi nazad, mada mi disk sa poljostrojevog deluje dugovecniji od lule.
 
Ja bi dao glas vikonu jer materijal mi je onako bolji kvalitet,nema tolko čačkanja oko njih da bace ujednačeno da se rade neke prepravke prosti su,jako su dugotrajni ti vikoni iako kažu da je amazone no.1 marka kao rasipač ja vikonu i dalje dajem prednost jer ove godine ja punim 54 godine a on će imati ove godine 47 i dalje mi baca veštak bez greške!!!
 
Nazad
Vrh