Vremenske prilike u 2013 godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nema trenutno naznaka snega u nizijama....dosta ga i neravnomerno bilo,neki niži krajevi su imali snežni pokriač 2 do 3 dana samo a neki 2-3 nedelje do sada.:sjasi:

Tako je to hehe,jedni pitaju za sneg(kad će),a drugi ga se jedva otarasiše (i hladnoće)-Sjenica ! :osmeh:
 
To je dosta subjektivno rekoh...sve zavisi kako ko zimu doživljava.Da li je zima samo sneg ?naravno da nije..u većini mesta decembar će završiti oko ili malo ispod proseka.

Neki predeli su rekoh imali snežni pokrivač tek dan dva,a neki (dolina Zapadne Morave,zapad Srbije) već 2-3 nedelje ponegde..

Generalno jeste slabašno to za sada...ali nakon zime 2011/2012 nikad ne reci nikad...

Tek za 5-6 dana počinje da se skladišti ogromna hladnoća tamo gde joj je i mesto (Rusija,Balktik),pa ćemo videti dalje kako će se ona pozicionirati.
 
Lep dan,skoro pa prolećni :osmeh: Klasična novogodišnja južina.

Evo jednog lepog objašnjenja od strane Weather2umbrella:

ZAŠTO NEMA SNEGA?

Veći deo decembra nad našim područjem nalazio se snažan aticiklon, a vrednost u centru je bila znatno iznad normale i u par navrata je dostizala i prelazila 1040 mb. Pod uticajem anticiklona bio je i veći deo Evrope. U našoj zemlji, ali u regiji je preovladavalo suvo vreme, a magla i niska oblačnost bile su česte pojave. U prilog tome išla je i temperaturna inverzija, pa se hladan vazduh spustio u nizije i kotline, dok je na planinama bilo sunčano sa temperaturama koje su bile i više nego u nekim nižim predelima. Sunčano i toplo vreme na planinama išlo je u prilog i skijašima jer se visina snežnog pokrivača kretala uglavnom oko 30 cm. Tokom decembra područje Atlantika bilo je veoma burno, uspostavilo se jako zonalno strujanje, a snažni cikloni su jedan za drugim prelazili preko Britanskih ostrva i Skandinavije. Oni su predelima severne i severozapadne Evrope donosili obilne kiše, u planinama sneg, a česti su bili i olujni, pa i orkanski udari vetra. Samo u prethodnih 10 dana tri orkanske oluje prešle su preko Britanije, a vrednost pritiska u jednom od njih bila je svega 927 mb i odgovarala je vrednostima u veoma snažnim uraganima, a naročito i vetar čiji su udari dostizali i 200 km/h. Snažni anticikloni nisu dozvoljavali ovim atmosferskim poremaćajima prodor u naše predele, pa je i to bio jedan od razloga zašto je na Balkanu preovladavalo suvo vreme. Poslednjih dana anticiklon je znatno oslabio i naša zemlja se našla pod uticajem ciklona iznad centralnog Mediterana. Kako smo se nalazili u toplom, tj. prednjem sektoru ciklona, tako je preovladavalo južno strujanje, a temperature su bile znatnno iznad uobičajnih vrednosti za ovo doba godine. Jedan od uslova da na području Evrope i naših predela dođe do osetnog zahlađenja i snežnih padavina jeste da ojača anticiklon nad Atlantikom i da dodje do njegovog smirivanja, da cikloni i frontalni poremaćjai prodru dublje u evropsko kopno i istočnije od nas, kako bi bilo omoguceno da hladna vazdušna masa dospe preko većeg dela Evrope. Takav scenario bi mogao da se desi oko Božića, a do tada i dalje uglavnom suvo sa temperaturama iznad normalnih vrednost
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh