Vlašićka (Travnička) pramenka

Kolega Petrovo gore je stanje alarmantno srecom mi smo na mjestu Ponir gdje prolazi sumski najvazniji put i ciscen je snijeg citavu noc, maloprije sam bio gore i sve je hvala Bogu uredu a u mjestima Dub kako sam se cuo s ljudima imaju dosta posisane ovce ali nadaju se skorom otopljavanju i da spomenem ovo je dokaz izdrzljivosti vlasicke ovce vec 5 dana svacije ovamo gore su pod vedrim nebom..

---------- Poruka napisana u 20:55 ---------- Prethodna poruka je at 17:38 ----------

View My Video Kolega sanco evo da ti ne ostanem duzan ovo je ovca kopilica sa slike mog avatara jagnje je pored nje na slici avatar, usla je u priplod sa 6 mjeseci tj. ojagnjena prosle godine u maju a mrkala u novembru a ojagnjila u aprilu ove godine.
 
Petrovo dajem im samo navece kad ih zatvaram do 4 sata popodne su u zagradjenom i od 4 sata ih pustim do pola 9 da pasu izvan ograde, ja kontam da u 4 fangle zidarske ima u jednoj oko 700-750 gr tu je oko 3 kg kukuruznog brasna samljevenog na licnom mlinu iz razloga sto ne jedu sve ovce jednako brzo jer da je u zrnu sam ovan bi pojeo vise nego 3 ovce pa zato meljem.
 
Bolje po mene znaci ne dajem im puno, a citao sam jednom da je sarbanac negdje napisao da je fangla 700 grama a iz tog posta sam i poceo da je koristim pa sam zato rekao 700 grama ali eto bolje za mene hvala vam kolege sto sam jos nesto novo naucio.
 
Zavilaseni siljeg Moj coban s janjcima za priploda.

---------- Poruka napisana 23-05-12 u 11:18 ---------- Prethodna poruka je 20-05-12 at 17:52 ----------

Jutros sam napravio jednu fotografiju da se usporedi selekcija, na slici se vidi proslogodisnja ovca (dvizica) i tri jagnjeta zenska januarska koja sam ostavio za priploda abd ona bi trebala biti veca od ove dvizice do godine i tako svake godine stado sve vece i bolje.

---------- Poruka napisana u 21:54 ---------- Prethodna poruka je at 11:18 ----------

Ovan trecak od vlasicke pramenke koji moze stati rame uz rame sa svakim primjerkom druge rase koji nije u tovu tezak je preko 120 kg ovan nije moj nego od kolegice koja ima vrhunsko stado i svaka joj cast.

---------- Poruka napisana u 21:55 ---------- Prethodna poruka je at 21:54 ----------

 
Jest petrovo Sabinin je, a necu ja vise da postavljam svoje da neko ne pomisli da reklamiram pa reko i od drugih ljudi da postavim.
 
Čitajući o ovoj rasi došao sam do zaključka da je to veoma isplativa ovca. Ne samo ovo što Enes piše već pogledajte prvu stranu teme gde je Bosnian pisao o ovoj rasi. A ono što Bosnian napiše je aksiom. Ja imam zamerku na malu plodnost ali sobzirom da je kod ove ovce u prvom planu mleko pa tek onda jagnje to joj je prednost a ne mana.
 
sarbanac upravo to sto se muze iscrljuje ovcu i zato je plodnost manja ali i ako se muze plodnost ne pada ispod 130% tako da bi se trebalo samo malo vise voditi racunom o ishrani ovaca dok se muzu da ne izgube na kilazi i plodnost bi se poravila
 
Sarbanac samo da se ne muzu ovce i plodnost bi im bila duplo veca, eto pogledaj ovu ovcu na mom avataru sad joj je tek 13 mjeseci zivota ima jagnje i mrkat ce se opet krajem jula koja to rasa jos moze a ne znam jesi vidio klip sto sam postavio da mi se sad ovce mrcu koje su se jagnjile u januaru ali bas radi muze ovaca necu pustit puno ovaca da se oganja nekih 20 komada kako sam davno i govorio ako se sjecate posto imam za Bozicne praznike narucene janjce.
 
Druge rase su dosta policiklicnije i pare se cak 2 mjseca posle jagnjenja pa i sam w sa 40 posle jagnjenja se pari ako ima hrane ali muzu i uslove u kojima je vlasicka to sigurno ne mogu
 
petrovo evo jagnjeta sa 100 dana starosti, koje je ok juce skinuo jedan rog procijenite kilazu a sutra vagam pa vidjecemo ,a bice i slika jednorogog
 
Nazad
Vrh