Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
prijatelju zavisi sta hoces,ja znam ljude sa foruma koji imaju znatno manje a ekstra kvalitet i klasu,profesionalci,pogledaj slike na ovim stranicama pa odluci sam,pozdrav
 
i jedno i drugo je bitno ali ako ima 700 ovaca sigurno je da ih drzi napolju jer inace za te ovce treba ogromna stala a i hrana ali i to da kvalitet izostaje ne mora da bude grla mogu da budu dobra :ppozdrav:
 
ta jagnjad u rumi kostaju oko 20 e ima svakakvih rasa, ali cigaje najvise,uzimaju ljudi nakupuju 15-20 ak komada odhrane i za djurdjevdan rasprodaju romima ovde kod nas ih ima bas dosta koji slave djurdjevdan ..
 
Kod nas je cena 20-25 e,i prodaju se iskljucivo bosanska pramenka i cigaja i to samo blizancad iz razloga sto se ove rase drze na jeftinom nacinu ishrane i onda ljudi ostave jedno jagnje da sisa svo mleko i da napreduje,a drugo prodaje starosti od 2 dana i to kazu da im je najcistija zarada.E,sad,slozicete se da vam pravog virtemberga niko nece prodati za 20 e,zasto bi i prodavao kad ce to jagnje za dva i po meseca uz majcino mleko i malo hrane vredeti 3-4 puta vise.Jedini slucaj za koji sam cuo da ljudi prodaju virtemberg jagnjad starosti 2 dana je kad ovca ojagnji troje,pa odgajivaci da je ne bi forsirali ostave dva jagnjeta da sisaju,a trece prodaju.
 

evo,prinova od nocas.jedna dviska se ojagnjila i na svet je dosao mali Nedeljko,tako smo ga krstili.
Post je spojen: [time]1299427283[/time]
_________________________________________________
zamolio bih sve kolege da mi kazu da li ovaj ovnic moze da prodje kao virtemberg?Kupio sam ga prosle nedelje,star je 10 meseci i tezak oko 85kg.
 
Lici po meni
Post je spojen: [time]1299445937[/time]
_________________________________________________
svaka cast za malisuuu :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zdravo svima,
nadam se da moj komentar nece biti pogresno shvacen ali cini mi se po ovim ovcicama u pozadini da bi sa ovim ovnicem isao unazad sa kvalitetom. Drugacije receno ovan treba da poboljsa stado a ne da ga pogorsa. :cao:
 
milan bac je napisao(la):
Lici po meni
Post je spojen: [time]1299420737[/time]
_________________________________________________
svaka cast za malisuuu :ppozdrav: :ppozdrav:
milane,hvala za cestitku,a ostalima hvala na iskrenosti,on sigurno ima 80kg,ima jake noge i razvijene testise,ali cinjenica je da nije cist,on je bio neko trenutno najpovoljnije resenje u okolini,no,neka ga sad sa ovcama,a njegovo potomstvo ne mora ostati za priplod,mogu ih prodati kao tovni materijal i kupiti cistu zensku jagnjad i naravno jedno kvalitetno musko jagnje da ga sam odgajim.pozdrav svima :ppozdrav:
 
Dobro vece svima, iako mozda ovo sto cu sada pisati nema mnogo veze sa ovom temom nadam se da mi necete zameriti. Naime prosle nedelje sam bio 6 dana sa nekim prijateljima iz Srbije u gornjoj Austriji, pokrajini sa najrazvijenijim stocarstvom i poljoprivredom uopste u Austriji. Obisli smo nekoliko farmi ovaca, koza, jednu poljoprivrednu skolu, razgovarali sa mnogim ogdajivacima, ratarima, udruzenjima. Poseta je bila jako iscrpna ali i poucna. Pored neke razmene strucnih iskustava i razgovora o proizvodnji ono sto sam ja za sebe a na kraju i citava grupa Srba koja je bila tamo zakljucili da je kljuc njihovog opstanka i napretka SLOGA. Oni ni u jednom trenutku nisu pomenuli drzavu kao neki faktor koji je njima bio bitan i koji je nesto doprineo kod ostvarivanja njihovih ciljeva. Sve ozganizacije u okviru poljoprivrede ,sada pouzdano govorim za Gornju Austriju ,su nastale na temeljima inicijative odgajivaca, proizvodjaca, preradjivaca.... Sve su to bile grupe ljudi sa slicnim interesima koje su se udruzile sa zeljom da pre svega sebi pa onda i drugima pomognu. Cesto puta sam dok sam razgovarao sa njima pokusavao da zamislim kako bi to moglo u Srbiji da funkcionise i ko bi bio taj sa kime bih mogao da se udruzim. Cini mi se da je u Srbiji situacija drugacija, da ljudi sami sebi nepotrebno otezavaju posao time sto jedni druge spoticu i vide kao konkurenciju, Zao mi je da o tome pisem ali smo i nedavni imali slucaja da ljudi koji nam se u lice smeskaju pokusavaju na razne nacine cime okrenemo ledja da nam zabodu noz.Ocigledno da je nekim ljudima potreban neko koga bi da nagaze da bi se tako izdigli. Situacija u poljoprivredi na zapadu ne bi bila ni priblizno ovakva kakve bez tog udruzivanja. I sami Austrijanci kazu da verovatno veliki broj njih posle ulaska u EU ne bi postojao da nisu jedni drugima verovali i da se nisu udruzili. Ovo je bio jedan za mene bitan zakljucak a ujedno i poruka koju sam hteo da sa vama podelim, da svi zajedno pocnemo da razmisljamo ozbiljnije inace nas kao stocara nece biti.
 
da ovo je jedan dobar primer kako bi to moglo da se radi. Ovo je verovatno jedno od retkih primera gde jedno udruzenje dosta dobro funkcionise. Uspeh je u tome sto su se odgajivaci organizovali i zajedno saradjuju. Trude se da vrse zajednicke nabavke zitarica, otkup vune bolje funkionise o ono sto je najbitnije bore se zajednicki za trziste. Po meni je to nacin za opstanak ne samo u ovcarstvu.
Post je spojen: [time]1299695705[/time]
_________________________________________________
zaboravio sam da napisem za one koji su me kontaktirali na pp u vezi zadnjeg priloga na B92 a i za ostale koga interesuje
link je http://www.youtube.com/watch?v=lB7cnKfn_Kw
 
Evo malo da osvezim temu.Moje 2 zenkice,bliznakinje,stare 2 nedelje,za sad obecavaju...imaju duzinu,sirinu,i krupnu glavu.
28bs7xc.jpg
 
Hvala,Majilovac.Evo jedini muskarcic od 10 kolikom sam imao ojagnjenih,ali ovaj mora ici na klanje za krsnu nam slavu Djurdjevdan,star 3 nedelje..izrazito dugacko i visoko jagnje.
1zx0cl.jpg

Post je spojen: [time]1300270173[/time]
_________________________________________________
Sada da prikazem i jedan SKART ali koji ima izrazitu tovnost.Ojagnjen 23.novembra,jedinac,sa 80 dana vagnuo 53kg i jos uvek je kod mene,ceka neku proslavu ili daću,treceg mu nema.Ovde je star 60dana.
13zwyt5.jpg
 
Nazad
Vrh