Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Nazalost tacno je,al ipak onaj ko zna racunicu da jagnjad od dobrog oca bolje napreduju platit ce kolko god da treba,zaljubljenik jos i pre
Ovcarstvo j e i bilo isplativo do pre par godina,cene jagnjeta stagniraju godinama a sve drugo je poskupelo,zato retko ko i vidi interes u tome da kupuje vrhunska grla.
Svi rade po principu,oni koji imaju kvalitet,za priplod drze na ceni ako ne prodaju jbg daju na klanje nema im druge.
:ppozdrav:
 
Ova tvoja racunica bi bila u redu da si stavio i kolko je kvalitetnih jagnjadi ostavio za sobom, i to je ::novac::
 
Npr 50 jagnjadi za godinu svako po 50 grama na kilo boli prirast minimum,na 40 kg kilaze po jagnjetu to ti je vise 100kg jagnjetine x 2 eura min,to je 200 eura cistog plusa,on se otplatio prve godine:)
:ppozdrav:
 
Odplatio se sigurno jer je ostavio za sobom kvalitetno potomstvo muški su prodavani a ženske (one dobre) ostavljane i sad je došao momenat da se pari sa ćerkama a to NE MOŽE pa je ovo bilo rešenje (doduše loše) ali šta možemo svi smo svesni svega, inače ovčarstvo je moja davnašnja ljubav i hobi a bavim se plastikom i od toga živim i finansiram i ovce...
 
urban,prijatelju.. Ti finansiras od ovcarstvo od plastike, a ja kozarstvo i poneku ovcu od penzije... U kuci non stop prebacivanje.. A ja ih dezavuisem da je to samo privremeno, a za godinu- dve kad ovo zazivi... :haha: :haha: :haha:
 
Čini mi se da sam video negde na nekoj temi njegovu novogodišnju čestitku!
Možda je malo i preterao sa ::vino:: i :veseljak::, ko zna!

Tek da ne bude samo ::prica::, evo i jedna sličica - fotomontaža, ali uspela! Možda bi trebala da ide u drugu temu, ali neka bude samo za Virtemberg-aše:

9sxa0w.jpg


:ppozdrav:
 
alfa 9 je napisao(la):
sta radis od plastike?
Pa radim brizganu plastiku tj pijačni program od kofa kofica ofingera štipaljki čaša za rasadu e sad da ovo nebi ispala reklama ako jeste molim admina da obriše,nekad je to bio pristojan posao a sad tuga kao i sve ali iz ove kože se ne može a ovce još uvek finansiram iz plastike mada se moji ne bune mnogo ali biće bolje kad naraste stado pa cena jaganjaca ode na 300 din ko će nam biti ravan hrabro drugari glavu gore...
 
dobro vece drugari, ja sam u drugoj rubrici pozeleo svima srecnu i uspesnu Novu Godinu.
Bio sam u Srbiji desetak dana, sad sam u Austriji, imam dezurstvo na fakultetu pa se za bozic vracam u Srbiju.Imao sam malo posla oko stada kad sam bio dole,pomagao sam bratu, posecivao prijatelje pa me zato nije bilo.
Pogledajte sutra ili sledece nedelje ZNANJE NA POKLON, bio je Uros na nasoj farmi pa se mozda moze nesto i videti.
Pozdravljam vas puno do sledeceg javljanja
 
Миљко враћај се назад бре, коме је добро на западу..
 
Svaka časta Miljko sad sam odgledao reportažu odlična priča a još lepše ono što sam video mnogo se može naučiti za to kratko vreme e sad jedno neizbežno pitanje iz cele ove lepe priče kad se izvuče surova matematika kako ona izgleda jel u plusu ili blizu nule i još jedno pitanje da li senaža može da se radi malo drukčije a to je da se provenula
detelina balira klasičnim balirkama pa onda te bale poslažu u silo jamu i pokriju kao i svaka druga silaža,
Još jednom sve čestitke za farmu može svima da nam bude uzor i neki cilj kome treba stremiti samo tako i svako dobro :cao:
 
Bila reportaza malo pre,super je,samo sto nisam imao ton,pa sam samo gledao sliku!Dobre su one wisece hranilice za koncentrat,prakticno,a da skoce u njih i zaprljaju hranu je nemoguce.
 
Za kolgu urban,
sta mogu da kazem je to da sam pored nekog strucnog znanja na zapadu jos naucio i da ne radim mnogo za dzabe, malo moze ali ne mnogo.Ja sam nekada pricao o tome kakva je matematika ali je vecina bila skepticna.Mogu samo da kazem da prosirujemo posao i da smo ove godine pored nekih manjih investicija oko objekta i normalno svakodnevnog zivota mogli da kupimo jedan Punto.Mora se dobro racunati, posao usavrsavati i pojeftinjavati proizvodnja.Ja i brat smo imali srece da su nam roditelji dali neki pocetni kapital pa nismo morali da uzimamo kredit.I ja se nadam ako Bog da, da sve bude u redu, da cemo stado udvostruciti kroz dve godine.

za Dejana:
sto se prljanja tice to se retko desava jer jaganjci ne vole da stanu u nesto sto se klati a ova hranilica visi na sajli i pokretna je.Higijena pri ishrani je jedna bita stavka da se izbegnu prolivi usled Kokcidioze.Mi smo ranije imali drugacije jasle koje su jagnjad prednjim nogama prljala pa smo od pedesetak jaganjaca tada morali nekih petnaestak da terapiramo.Parazitoloska analiza je pokazala da su tada u izmetu bile prisutne velike kolicini Kokcidija.
Ove sezone nije imali ni jedno jagnje proliv od nekih 60 i neko.
pozdrav
Post je spojen: [time]1262520585[/time]
_________________________________________________
sto se senaze tice ipresovanja normalnom presom, mislim da bi to moza i funkcionisalo samo je problem utovar i istovar takvih bala jer su mnogo teske.To je nama pored susenja lucerke i najveci problem.Mi smo ove godine napravili oko 9000 malih kockastih bala tezine oko 10-12kg i to je mnogo posla.Sledece godine pravimo seno lucerke samo za jganjad, za ovce samo senaza.
Na ovaj nacin kao sto mi radimo je neki manuelni rad sveden na neki minimum a to je posle istovara iz prikolice da se rasiri po rovu, sve ostalo urade masine.
Mi smo napravili neku kalkulaciju, koliko nas kosta kilogram senaze pa smo dosli do neke cifre od 2,5-3 din za kg (od djubrenje u prolece preko nafte za sve radove, dnevnica pri spremanju ali bez racunanja masina jer to tesko mogu da izracunam). Ovce su po zelji jele negde oko 4kg dnevno sa nesto malo slame.Kukuruzna silaza nam je jos jeftinija po kg.Na jaganjcima se ne moze stedeti ali u ishrani ovaca ima potencijala za ustedu.
 
Nazad
Vrh