Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
jako vazna stvar kada je genetika u pitanju je da je to dugotrajan proces osim ako nemate sredstva da odmah kupite u startu provereno stado.to je nesto na sta se niko ovde nije pozivao.to ne podrazumeva da znate samo ko je majka i otac vasim grlima,vec i baba i deda,tetka,ujak stric i ko zna koliko generacija unazad.genetika je izuzetno slozena disciplina biologije.geni se prenose na jako cudan nacin.e zato kada odete na farmu u fr ili nemacku.oni tamo imaju sve papire ko zna koliko unazad,a to kosta,mada i to nije sigurno100%.znate li vi koliko je svako od nas nasledio osobina od nekog dalekog pretka,a da to nisu nasledili nasi roditelji.ja cesto uzmem svoj primer kao ocigledan,jer imam problema sa alergijskim kijavicama u toku jednog dela godine.niko u mojoj familiji nema taj problem ni sa jedne ni sa druge strane roditelja.niko osim jednog coveka,moj stric,koji je treci rodjak sa mojim ocem.ta sklonost je eto ispreskakala ko zna kako i pogodila bas mene,verujem da i ovde postoji analogija.ako ovca morfoloski podseca na svoje roditelje apsolutno to ne mora da znaci da je i gen plodnosti identican.hvala svim kolegama na diskusiji,iskustvima i misljenjima
 
rajko, koliko se ja secam one su bile sve bliznad (kad si ih kupio) , a da su lose bile hranjene ne bi dale tako krupnu jagnjad.kod mene 4 dviske iste starosi su dale 5 jagnjadi, stim ova sto se obliznila ne prihvata drugo jagnje.i kako sada da gledamo odnos genetike i hrane na plodnost
Moje misljene kada su dviske u pitanju:Jeste da je bolje jedno janje lakse ga hrani,prihvaca ga i opet ima potenciala da nastavi svoj razvoj.Dok kada ima dvojke u vecini slucajeva javljaju se problemi.Moj zakljucak je da je za prvo jagnjenje najbolje jedno janje a kasnije se plodnost moze povecati ishranom selekcijom...
 
rajko, koliko se ja secam one su bile sve bliznad (kad si ih kupio) , a da su lose bile hranjene ne bi dale tako krupnu jagnjad.kod mene 4 dviske iste starosi su dale 5 jagnjadi, stim ova sto se obliznila ne prihvata drugo jagnje.i kako sada da gledamo odnos genetike i hrane na plodnost
U cemu je caka neznam mada kad bolje razmislim za prvi put je bolje sto je po jedno jer su jagnjad pod konac krupna i jednacita a i prirasti su odlicni, videsemo u narednom jagnjenju jer ce biti duplo vise ovaca na jagnjenju jer ce i nemice da se jagnje na leto pa cemo nesto vise moci da kazemo o plodnosti. Dviske jesu sve iz dvojki iz stada koje broji 160 plotkinja i koje ima indeks preko 1,8 tako da za genetiku nebrinem jednostavno mislim da vreme i razvoj grla treba da odradi svoje pa ce i rezultati sami po sebi doci, naravno uz adekvatnu ishranu.
 
U cemu je caka neznam mada kad bolje razmislim za prvi put je bolje sto je po jedno jer su jagnjad pod konac krupna i jednacita a i prirasti su odlicni, videsemo u narednom jagnjenju jer ce biti duplo vise ovaca na jagnjenju jer ce i nemice da se jagnje na leto pa cemo nesto vise moci da kazemo o plodnosti. Dviske jesu sve iz dvojki iz stada koje broji 160 plotkinja i koje ima indeks preko 1,8 tako da za genetiku nebrinem jednostavno mislim da vreme i razvoj grla treba da odradi svoje pa ce i rezultati sami po sebi doci, naravno uz adekvatnu ishranu.
Nemoj da brines nemora nista da znaci prvo janjenje mada sam mislio da ce barem jedna ili dvije da baca dvojke, slazem se da je bolje sto je po jedno i sto su janjad kako rece pod konac. Ako ti nije sto Rajko da nam izbacis fotke dviske otprilike u vrijeme kada su se mrkale, mozda grijesim ali nisam siguran da su bile bas u top formi za vrijeme mrkanja.
 
Mislim da su ovde u mrkanju bar po datumu fotki

osbq03.jpg


71ntow.jpg


2cqdzyd.jpg


5v62z9.jpg


23vxit2.jpg


- - - - - - - - - -

Danas i juce vrsena kontrolna merenja jagnjadi sa dve nedelje prosecna kolaza na rodjenju je bila 6,3kg a prosecna sa dve nedelje 13kg evo moje miljenice u akciji ispituje teren
qn7hhs.jpg
 
Ishrana i pripust dviski je malo drugaciji nego kod starijih ovaca. Mi smo na zadnjem jagnjenju kod dviski koje su se jagnjile sa nekih 17-18 meseci imali nesto preko 1,5 i to su sve i sacuvale. Jagnjad nisu kao od starijih ovaca do nekih mesec, mesec i po dana ali kasnije kad se dohvate hrane, brzo se poravnaju. Da i neko je spomenuo da je jako bitno da se zna i sta su pretci imali od rezultata, to je svakako bitno i to je ono sto jako mnogo vredi i cini jedan zapat skupim. Ono na sta mi jos takodje obracamo paznju jeste dugovecnost ovaca koja se u dosta visokom procentu nasledjuje. Mi imamo jos solidan broj ovaca koje su stare 8-9 godina i imalu po 10-12 jagnjenja. Upravo od takvih ovaca vrsimo remont stada jer je to znak da je ta ovca bila zdrava, imala je dobre reproduktivni i majcinske osobine, nez toga ne bi ostale toliko dugo u stadu i takve zivotinje su bar nama jako vredne.
 
Stara 13 meseci,imam jos jednu tako cupavu,ali su toliko debele da nemam reci,ja nisam imo tako izrazenu konverziju ni na jednoj,pa neka su da vidim malo jagnjice od njih. . .lako ce da se fikne iz stada. . .
 
po meni to je najbitnije (uz prirast ), a to da li su noge obrasle vunom nije razlog za iskljucivanje iz priploda izuzev ako ne pucas na izlozbe u Dojcland.
 
Nazad
Vrh