Višnja

A kako si zadovoljan tresenjem? Jel razmrda stablo tresac? Jel ti se suse stabla nakon nekoliko god.?
 
Ma ne, nema posledica.
Tresem ih već nekoliko godina, preko pet u svakom slučaju, i nema oštećenja, osim....
E to osim....
U početku sam imao problem kako da stegnem stablo, tj kako da tresač prikopčam za stablo, da veza bude dovoljno jaka, a da ne ozleđuje koru.
U prvih par pokušaja nisam baš bio zadovoljan (još se vide neka oštećenja na pojedinim stablima iz tog perioda) ali malo po malo, našao sam dobro rešenje.
Taj detalj i jeste najvažniji.

A ima raznih izvedbi tih tresača, ovo što ja radim je najjeftinija i najprostija varijanta koja sasvim dobro radi posao, druge su mnogo skuplje, ali osim radnog učinka (desetine tona dnevno sa par ljudi) ne vidim drugih velikih prednosti.
 
Pa te iz berbe, snimci i slike, jedino i vrede :)
Rekoh već, danas probao, mogao sam da snimim, ali nije išlo baš. Ne zbog opreme nego zbog toga što je još "jaka", nedovoljno zrela.
Ali pokušaću opet, najverovatnije prekosutra, tad ću snimati, pa postavljam.
Sutra berem nešto sitno, par stotina kila, traže ljudi za sokove.
 
Pa nema potrebe, do sad je nije bilo.
Mada, ove godine mi se čini da je zrenje neujednačenije nego do sad, sačekaću još par dana da vidim kako će se stvari razvijati, ako budem morao možda i krenem sa tim.
 
Baš tako.
Mene malo teši činejnica da su na istom stablu prilično ujednačene.
Možda mi to pomogne, tresem zrele, pa posle dan dva, u sledećem prohodu one druge.
Malo komplikuje stvar, ali ako i tako bude išlo nije veliki problem.
 
Znam za situaciju gde je grad napravio slicnu stetu. visnjar se oporavio, pogotovo sto je mlado stablo. Ne znam kako ce to stablo da se ponasa za 15 godina. To je pitanje.
Ja sam inace kada sam pocinjao da sadim, sve sadnice ostecene od podrivaca, freze, motike, zeceva itd zamenio novim sadnicama.
Mozes i da ostavis ovako, oporavice se svakako a mozes i da ih skratis do zemnje i da crkas da izbiju mladari.
u svakom slucaju bez sikiracije...

Vecinom su mlade grane pretrpele ostecenja. Videcu da li da cekam do jeseni ili da dovedem coveka da radi zelenu rezidbu, pa da vidim sta ce on da kaze kada bude dosao da orezuje. Mada ce tu biti dosta posla posto su i srne bile dosta aktivna na pocetku vegetacije. Da li vredi prskati sad necim ovako ostecena stabla od grada, posto nisam bio tu da odmah oprskam nakon stete??
 
I ja intenzivno tražim prave kupce za šumadinku, mada nemam puno oko 10t, na 3. godini je, dosta neujednačeno zri, pa će se brati možda na 2 puta. Danas je bio neki lik iz Topole, nudio 140 dinara f-co Topola, ali da su sve 22+, što je baš krupno. Inače sam čuo od prekupaca cenu od 130 dinara ali se još niko nije pojavio, doduše ja je i neću brati još nedelju dana.
 
Evo, čika lazo, ipak sam pokušao da tresem danas.
Bolje je, daleko, od pokušaja pre dva dana, ali još to nije dobro.
Manje peteljki opada, ali ostaje neotrešenog previše.
Bio sam uporan, rokao sam baš dobro, kad je sve ok spadne za nekoliko sekundi, ovde sam tresao dvadeset ali ostaje, ne ide, mora se sačekati još par dana.

Snimio sam nešto, ali s obzirom na to da sam bio sam u voćnjaku, da sam morao i da tresem i da snimam istovremeno, nije neki kvalitet, ali ako ti nešto znači...


 
Nazad
Vrh