Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Sad sam ja probao na usisivač sa 40 rupa pa velike rupe (1,2mm) hvata po 2-3 sjemenke, moram probati sa manjim rupama.
 
Izgleda jednostavno ali nije lako napraviti da sve ide glatko. Ukratko cu opisati moj pokusaj da to napravim, mozda ce neko imati resenje za ono sto je mene mucilo.
Ja sam pravio od igala. Plasticnu cev sam izbusio i zalepio igle od sprica na razmak rupa u kontejnerima i to nije problem. Treba resiti vakum t.j. naci pravu meru, da drzi seme a da ne lepi vise semenki. Ja sam radio sa usisivacem. Ima na netu malih vakum pumpi. Nisu skupe ali ne znam kolika bi mi bila dovoljna pa nisam ni uzeo. Zatim treba resiti otpustanje semena t.j. prekidanje vakuma. Video sam da su to resavali papucicom. Sledeci problem je da se na svaku rupu zalepi semenka. Ja sam pravio za kontejner 104, znaci 13 igala. Mozda bi bilo bolje da sam napravio za 8 rupa mada mislim da je kljuc onaj vibrator koji podize seme da ga igle lakse prihvate.
To je ukratko moje iskustvo. Zima je pa cemo dalje da se igramo...

Tesko ces Miladine postici da dobijes semenku na svaku od tih 250 igala...
Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Juče sam probao sa 43 rupe ali hvata po 2-3 sjemenke. Moram naći manju burgiju pa da probam, isto sam probao sa usisivačem koji po mojoj procjeni može držati mnogo više sjemena jer sam morao ostaviti otvoren usis na maksimalno. Trebalo bi rješenje biti u manjim rupama 1mm ili možda i manje samo da nehvata više sjemena. igle vjerovatno lakše hvataju sjemeku ali to mi je puno posla. Ako nemogu napraviti sa 250 sjemenki odjednom nisam ništa uradio.
 
Tesko je izbusiti dovoljno malu rupu. Ja sam busio 2mm i kad zalepim iglu taman to pokrije i bude ok

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Iskreno da kažem još nisam vidio mašinu koja sije cjeli kontener odjednom. A kako rešiti vakum po meni je to jednostavno, imam usisivač koji se može regulirat vakum i mislim da će to biti sasvim u redu. Danas sam kupio jednu iglu samo radi probe i bit će to u redu. Četiri igle za jednu kunu sasvim u redu. Moj plan je napraviti 17 igala u redu a ako koja i ne uhvati sjeme nije to veliki problem. Kod nas kad se sije duhan sa svake strane trake stoji žena i kontrolira gdje je stroj preskočio ona ubaci i sve pet. A stroj sije svaki red posebno.
 
Poslednja izmena:
I danas sam isprobavo bušenje manje rupe pa mi se ne sviđa, ili uhvati dvije tri ili je ne uhvati. probaću i ja sa iglom. Razmišljam ako može da radi jedan red igala zašto nebi radilo 6 redova.
 
Miladine ovo je pilirano seme i zato ovako lepo ide. Inace ima spravica koje duvandzije koriste. Cista mehanika. Hrtkovci, Platicevo, Jarak... ima ih svaka druga kuca :) Moze i kupus da se seje. Kosta 200 evra nova

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Miladine ovo je pilirano seme i zato ovako lepo ide. Inace ima spravica koje duvandzije koriste. Cista mehanika. Hrtkovci, Platicevo, Jarak... ima ih svaka druga kuca :) Moze i kupus da se seje. Kosta 200 evra nova

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока


Nebojša dali ima koja slika te mašine.
 
Nazalost nemam sliku. Trazio sam po netu da pokazem, ali nisam nasao. Od pleksiglasa je napravljena, dosta jednostavna i zgodna za rukovanje. Ove su za kontejnere 209 rupa jer ih koriste za duvan. Ako ima nekog iz srema i macve zna sigurno o cemu pricam. Ako pronadjem neku sliku na netu, postavicu je

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
komso prodao masinu s kojom je ovo pravio, trazi neku vecu... nada se da ce ubrzo ponovo biti u ponudi sijacica...
Treba s njim utanaciti da ovo nasteluje za paprike i paradajz...
 
Nazad
Vrh