Ulja i maziva!

Mod.
nije reklama nema potrebe da to radim jer su to ulja iz tri republike a moze se shvatiti da to radim ali vijerujte mi nije mi to namijera.Namijera mi je nasim ljudima prvenstveno clanovima foruma priblizno reci koja su ulja doneklen dobra a da nederu po dzepu iovako siromasan privatni budzet-proracun.
Post je spojen: [time]1288686895[/time]
_________________________________________________
Sta se tice filtera moze svatko mijenjati kad zeli ali cijene filtera nisu male pricam iskustvo(kod nas npr.MAN filter medju boljima) jer 4 litre ulja Ininog kostaju koliko i filter uljni a ako se ulje na vrijeme mijenja npr.svakih 150rs.nepotrebno je mijenjati filter jer on jos(sluzi svrsi i dalje) a tu se opet kinta nebitno kaja je valuta posredi moze ustedjeti a da masini bude bolje i postane dugovijecnija.Ovako ja radim i pricam iskustvo i stanje na trzistu kod nas.Nemecem svakakve filtere jer me je oprzilo po dzepu prije 4 godine kad mi je zastopao se na autu na 5000km a lampica je bila izgorijela i motor mi je prolupao.Ponavljam ovo sve sto pisem to je dobronamijerno bez ikakvih reklama za sve nas koji smo na forumu i koji nismo.
 
@CAR
Ja nisam iz struke gospodina Panonstib-a, niti se preterano razumem u motore. Ali ono sto sigurno znam je, da menjanje ulja bez menjanja filtera je bacanje para. Uvek u kompletu se menja!
 
Upravo tako- novo ulje sa novim uljnim filtrom.
Ovo je drugi puta u mom životu (imam 36 god.) da čujem kako se mjenjalo ulje bez zamjene filtera.
Ja mislim da svi proizvođači ulja i filtera preporučuju i traže zamjenu istovremeno i ulja i filtera.
Tvoj auto nije prolupao zbog začepljenog filtera nego što ti nisi bio obavješten (uloga lampice) o pritisku ulja.
Da je lampica radila ti bi stao i našao problem (vjerovatno u radioni) ali nabi došlo do havarije motora
 
Svi proizvodjači motora i preporučuju da se sa zamenom ulja zameni i filter, čak se na kamionima koji rade medjunarodnu špediciju na jednu zamenu ulja dva puta menja filter ulja.Nisam upućen kolike su cene filtera i ulja kod Vas i verujem da je toliki odnos cene ulja i filtera jer recimo kod nas uljni filter poznatog proizvodjača Fleetguard za traktore torpedo TD 7506 iznosi oko 870,00 dinara (sa PDV), a cena jedne litre ulja poznatog svetskog proizvodjača SHPD SAE 15W-40 API CG4 iznosi 320,00 din (1 euro= 108,00 DIN).Odnos sami izračunajte.Medjutim ako to ulje zamenimo na 200 radnih sati traktora Vi onda izračunajte koliko goriva u tom preiodu potrošite pa vidite kolika je cena tog goriva pa onda izračunajte koji je to procenat ulja pa ćete saznati da je mali i da se neisplati štedeti na ulju i filterima.Ipak ulje i filtere sami biramo, a gorivo dobijamo koje ima još pogotovo ako koristimo D2 koje ima veći % sumpora od deklarisanog i neko mora da neutrališe taj sumpor a to je ulje.Zbog lošeg goriva dolazi do lošeg sagorevanja i izdvajanja smolastih materija na stublinama koje ulje čisti jer poseduje deterdžentna svojstva i zadatak filtera je da krupne čestice izdvaja i zadržava u sebi i nakon odredjenog broja radnih sati mu se smnjuja protok.Normalno neć se skroz zaustaviti jer postoji baj pas ventil koji će propustiti ulje koje bolje i da je prljavo ali opet postoji podmazivanje i hladjenje motora.
Izvinjavam se na opširnom postu ali morao sam neke stvari da razjasnim. :cao:
 
Potreban mi je savet u vezi zamene ulja.
Imam Rakovicu 65 i IMT 560. Nijedan od njih ne napravi dovoljno sati godišnje za zamenu ulja ali im ipak svake godine menjam ulje. IMT-u menjam ulje pred zimsko oranje a na Rakovici sam počeo od prošle godine da menjam ulje u proleće jer ona uglavnom samo tad i radi. Sad se pitam, da li je bolje da ulje u Rakovici zamenim sada (zbog bolje zaštite motora od korozije preko zime) ili da čekam proleće jer ionako sad ništa ne radi?
 
http://motornaulja.blogspot.com/
Ovde mozete procitati mnogo korisnih stvari o uljima.
Ja sam do sada koristio galaxovo SAE 30 ulje za IMT-542 i R-65. Citajuci ovu temu odlucio sam probam neko
SHPD 15w-40 ulje. Medjutim, citajuci gore pomenuti blog saznao sam da za stare motore pored standarda CG-4, CH-4 ili CI-4 treba da bude naveden i CF ako se koristi D2 gorivo.
Ovaj uslov ispunjava INA Super turbo 15w-40 i GALAX SUPER LONG SAE 15W-40 dok za ostala SHPD ulja (Lukoil, OMV, Valvoline, ELF) ovo nije eksplicitno receno.
 
@dukej
Mineralna ulja koja se uglavnom koriste u poljoprivrednim mašinama se menjaju na odredjeni broj radnih sati ili predjenih kilometara ili na šest meseci dok se sintetička motorna ulja menjaju samo na odredjeni broj radnih sati ili predjenih kilometara.Ovo je uredu što na IMT menjate pred zimsko oranje jer je to najteža operacija i najviše opterećen motor.Isto je uredu da u Rakovici menjate ulje pred sezonu jer ako promenite u jesen celu zimu stoji i kroz odušku motora je povezan sa spoljnim vazduhom koji je vlažan i ulje ga vezuje za sebe i u proleće imate ulje lošeg kvaliteta bez obzira što ste ga u jesen zamenili.
@lucky
Uglavnom ako koristite D2 gorivo, a takvo se koristi na 80 % poljoprevredne mehanizacije koristiti samo ulja API klasifikacije CF4, CG4 jer ulja višeg kvalitetnig nivoa su za novije tipove motora koji koriste Euro Diesel koji sadrži manji procenat sumpora.
 
panonstib je napisao(la):
Uglavnom ako koristite D2 gorivo, a takvo se koristi na 80 % poljoprevredne mehanizacije koristiti samo ulja API klasifikacije CF4, CG4 jer ulja višeg kvalitetnig nivoa su za novije tipove motora koji koriste Euro Diesel koji sadrži manji procenat sumpora.

O tome sam govorio. To napišite ljudima, koje ulje za atmosferski, a koje za turbo motor sipati u traktore koji nemaju "svoje" ulje: Mtz, Imt, Zetor, Ursus...
 
@cika_jova
Ako napišete da ste uzeli ulje Maxima Modriča to nam niste napisali bukvalno ništa jer Maxima ima više vrsta.
- Maxima HD S3
- Maxima LONG LIFE
- Maxima SUPER
- Maxima SUPER MG
- Maxima TURBO :cao:
 
Koje ulje koristite u menjac-hidraulik?Ja sam sipao u Ursus 902 Modricin Traktol 80.
 
koristio sam galaxovo super long, medjutim od kako ih prista nadgleda, samo rusko avangard 15-40.probao sam coma na 150 h pocinje da trosi a galaxovo ni gram , takvo iskustvo smo imali svi, na turbo motorima na 130h pocinje da trosi comu .koma kupovana od servisera i distributera ovlascenih.
 
Sto se tice ulja koje koristim Modricino - Maxima HD S3
A sto se tice ulja koje niko ne bi trebao da koristi su Bell ::lose::
Izuzetno su loseg kvaliteta (mogu ici u hidrauliku ili menjac i nista sem toga :udri:). Ali cuvajte se ulja proizvodjaca Bell se mogu naci i na pumpama pod brendom pumpe, tako da kada kupujete ulja na pumpama obratite paznju sta kupujete
:cao:
 
Nazad
Vrh